Okładka książki - Wojny kozackie. Od Zbaraża do ugody perejasławskiej

Wojny kozackie. Od Zbaraża do ugody perejasławskiej

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2013-05-16
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311126688
Liczba stron: 232
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 0 (0 głosów)

Publikacja jest kontynuacją wydanej w 1999 r. książki Kozaczyzna. Romuald Romański stara się wyjaśnić, jak to się stało, że potężne państwo polsko-litewskie, mocarstwo, które po planowanym wchłonięciu Moskwy zamierzało poskromić sułtańską Turcję, samo omal nie legło w gruzach pod ciosami zbuntowanych Kozaków i barbarzyńskich Tatarów.

Kampania 1648 r. to pasmo klęsk wojsk Rzeczypospolitej: Żółte Wody, Korsuń, oraz początek kampanii jesiennej, która rozpoczęła się również dramatyczną i haniebną klęską pod Piławcami. Już współcześni nazwali ją ,,hańbą plugawiecką", a winnych tej hańby postawiono przed sądem sejmowym. Sejmowe komisje śledcze to niekoniecznie wymysł naszych czasów. Klęska pod Piławcami postawiła Rzeczpospolitą w dramatycznej sytuacji, gdyż w jej wyniku unicestwione zostały w praktyce siły zbrojne państwa, a czambuły tatarskie mogły zupełnie swobodnie i bezkarnie hulać po terytorium Ukrainy.

O tym, jak Rzeczpospolita zdołała uniknąć rozkładu i zażegnać niebezpieczeństwo, opowie trzeci tom trylogii Romualda Romańskiego, w którym mowa będzie o wydarzeniach od Beresteczka do ugody perejesławskiej.

Kup książkę

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Inne książki autora
Cudnów 1660. Polskie zwycięstwo u schyłku potęgi
Romuald Romański0
Okładka ksiązki - Cudnów 1660. Polskie zwycięstwo u schyłku potęgi

Książka poświęcona bitwie stoczonej przez wojska polskie z Kozakami i wojskami moskiewskimi. Działania wojenne pod Cudnowem trwały od 27 września do 3...

Farsalos 48 p. n. e.
Romuald Romański0
Okładka ksiązki - Farsalos 48 p. n. e.

Książka opisuje historię i kontekst konfliktu między Cezarem a Pompejuszem, co doprowadziło do wielkiej, tytułowej bitwy....

Reklamy