Wojny na lądzie i morzu, pirackie najazdy, łupieżcze wyprawy - tak wyglądał dzień powszedni Słowian połabskich, najżarliwszych pogan Środkowej Europy. Walczyli ze wszystkimi sąsiadami: prącymi na wschód Niemcami, duńskimi i norweskimi wikingami, wojami polskiego księcia Mieszka I.

Pod pogańskim sztandarem omawia dzieje ludów, o których mało kto dziś pamięta, choć przez całe wczesne średniowiecze odgrywały ważną rolę w naszym regionie kontynentu. O Słowianach zwanych połabskimi, gdyż mieszkali od Odry ,,po Łabę" na zachodzie. Zasiedlili te tereny w stuleciach VI-VII, a w wieku XII kres ich niezależności położyły z jednej strony Niemcy, z drugiej Dania, a z trzeciej Księstwo Zachodniopomorskie. Bronili się zaciekle, skupieni pod znakami pogańskich bogów, którzy mieli ich uchronić przed chrześcijańską nawałą.

Artur Szrejter skupia się na historii politycznej Połabian, ale ukazuje też początki ich miast handlowych, rolę wieców i kapłanów pogańskich, związki z wikingami czy najdalszy zasięg osadnictwa Słowian Zachodnich w Niemczech i Skandynawii.

Opracowanie ma formę jasno skonstruowanego i czytelnego ,,przewodnika" po dziejach poszczególnych ludów Połabia.

Informacje dodatkowe o Wojny Wikingów i Słowian. Pod Pogańskim Sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku:

Wydawnictwo: Erica
Data wydania: 2014-10-18
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Wojny Wikingów i Słowian. Pod Pogańskim Sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku

Wojny Wikingów i Słowian. Pod Pogańskim Sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2015-10-20,
Wielka wyprawa księcia Racibora. Zdobycie grodu Konungahela przez Słowian w 1136 roku
Artur Szrejter0
Okładka ksiązki - Wielka wyprawa księcia Racibora.  Zdobycie grodu Konungahela przez Słowian w 1136 roku

Poznaj historię najazdu zaliczanego do największych średniowiecznych operacji wojskowych Północnej Europy. Najazdu, podczas którego starano...

Legenda wikingów. Opowieści o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach
Artur Szrejter0
Okładka ksiązki - Legenda wikingów. Opowieści o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach

Opowieść o Ragnarze Lodbroku – legendzie wikingów! Ragnar, młody syn króla Danów, wyrusza na bój z olbrzymim wężem. Pokonuje potwora i zdobywa...