Wschód

Najnowsza książka Andrzeja Stasiuka to niezwykły zapis podróży na Wschód – podróży we wspomnienia do obrazów z dzieciństwa spędzanego u dziadków na Podlasiu i podróży tam, skąd wyszły oddziały Czyngis-chana, tam, gdzie historia jest jak geologia i tektonika: nieunikniona, nieprzewidywalna, miażdżąca, tam, gdzie lucyferycznym blaskiem świeci nowa potęga – do Rosji, Chin i Mongolii. To próba uchwycenia cienia Wschodu, który na nas pada. Opowieść o tęsknocie, pragnieniu i strachu. I o tym, jak umyka przestrzeń, a powraca pamięć.

Informacje dodatkowe o Wschód:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2013-10-24
ISBN: 978-83-7536-559-7

Kup książkę Wschód

Ludzie uważali, że Niemcy są zadbani i uczciwi. Płacili za jajka i kury. Najbliższe getto było dwadzieścia kilometrów na zachód. Treblinka – ponad trzydzieści, trochę bardziej na północ. Wieś miała znikome pojęcie o tych zwiastunach nowoczesności.

Panie, wiem, że jesteś zajęty, że nie masz czasu, że dziś odwiedzasz piekło, ale uważam, że powinieneś rozpędzić mój naród na cztery wiatry. Powinieneś przepędzić go od siebie jak tych przekupniów ze świątyni. Na jakąś pustynię ich wygnać, żeby się tułali jak Żydzi. Żeby im się nie wydawało, że mają do Ciebie jakiś grupowy dostęp, że ich będziesz zbiorowo rozpatrywał i liczył im te wszystkie plemienne zasługi, które sobie wyobrażają, zapisują i potem w nie wierzą. Że to są zasługi przed Tobą. Panie, ja bym ich na Twoim miejscu rozgonił po całym świecie na tysiąclecia jak naród Izraela i dopiero by się okazało, ile są warci. Jakby nie mieli tego swojego Mazowsza, Kieleckiego, Grunwaldu, tych wszystkich listopadów, styczniów i wrześniów dymiących spalonym mięsem, toby się okazało. Jakby nic nie mieli. Jakby nie mieli żadnego Ruska, Niemca ani Żyda na usprawiedliwienie, ani tego swojego papieża by nie mieli na pogański kult, tylko na sto kilometrów piasek, toby było wiadomo, czy oni wierzą, czy tylko robią narodowy interes. Piasek i wieczność. Tak bym zrobił. W kosmos. I Częstochowę na ich oczach bym im rozpirzył jak Jerycho, jak stragany jerozolimskich gołębiarzy. Żeby, gdy już popędzisz kota temu mojemu narodowi wybranemu, mogli przyjść do Ciebie niewidomi i chromi i żeby nie musieli z tych wiejskich poczt z żółtą trąbką wysyłać czerwonych przekazów z ostatnim groszem dla zbójeckich jaskiń w eterze.

Wschód - opinie o książce

Stasiuk, po raz kolejny przekonałam się, że on pisze dla mnie. Pisze o miejscach, które również na mnie robią wielkie wrażenie, swym spokojem, swojskością, brakiem blichtru i polerki.Opowiada o szeroko pojętym wschodzie, czyli miejscach położonych na wschód od Warszawy, przy drogach trzy numerowych, gdzie życie płynie wolno, bez wyścigu. Pisze o Rosji, do której nie chciał jechać.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-07-13, 52 książki w 2016 roku,
Stasiuk przeplata wspomnienia z dzieciństwa ze współczesnymi doświadczeniami. Książka wymaga skupienia, którego mi brakowało w trakcie czytania, więc musiałam ją kilkukrotnie odkładać i do niej wracać. Wiele ważnych zdań i przemyśleń wartych zapamiętania i rozważenia.
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2015-07-05, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Po udanym początku nastały monotonne i ciut natchnione rozważania na tematy różne, od historii rodzinnych po nieprzebrane piękno krajobrazu. Mało wyraźiście i po łebkach, bez bliżej sprecyzowanego celu. Ot garść refleksji i widoków z podróży. Zabrakło miąższu, kolorytu i soczystości, wejścia głębiej. Luźna i niewymagająca lektura, większość poruszonych wątków zaledwie muśnięta.
Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2018-04-08, Ocena: 5, Przeczytałem,

Podróż po Rosji, Mongolii i Chinach, trochę powrotów do dzieciństwa spędzonego na wsi. Trochę o wiejskich korzeniach dziadków i rodziców. Trochę trzeźwego spojrzenia na polską odmianę komuny. Jakże znane obrazy i trafne przemyślenia. Opisy z podróży i mijanych miejsc bardzo obrazowe i wciągające. Za mało o spotykanych w dalekich podróżach ludziach.

Avatar użytkownika - katibe
Przeczytane:2014-10-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Opowieści galicyjskie
Andrzej Stasiuk0
Okładka ksiązki - Opowieści galicyjskie

"Film przypomina książkę. Właściwie teraz to już sam nie wiem, co według czego było robione. Darek Jabłoński ustawił kamerę w tych samych miejscach, w...

Ciemny las
Andrzej Stasiuk0
Okładka ksiązki - Ciemny las

Upiorny ciemny las - przestrzeń pierwotna i niebezpieczna, ale wciąż żywa, realna i dotkliwa - jak Wschód. Z drugiej strony - zwirtualizowany dom z upiornym...