Opis ksiązki
Kup Teraz

Wspomnienia syberyjskiego zesłańca

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1989-01-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: b.d.
Liczba stron: 64
Dodał/a książkę:be_ha
Od autora:
Zamiar wiarygodnego odtworzenia przebiegu deportacji Polaków w głąb terytorium radzieckiego w lutym 1940 roku powstał u mnie już na początku drogi na Sybir. Przygnębiony zastosowaną przemocą i brutalnością napastników, w skrytości prosiłem Boga by dane mi było przetrwać, powrócić i postanowienie spełnić.

Zamiar ten umacniał się we mnie w miarę narastania tragicznych przeżyć, moich moralnych i fizycznych klęsk po sobie następujących. Nigdy nie opuszczało mnie wewnętrzne przeświadczenie, że ówczesna stalinowska władza wobec Polski i Polaków postąpiła wrogo. Analizowałem każdy szczegół związany z doznaną krzywdą. Szukałem odpowiedzi na zadawane sobie pytania dlaczego?... dlaczego, jak mi się wówczas wydawało, radziecka władza najdemokratyczmejsza z demokratycznych, robotniczo-chłopska, broniąca interesów ludzi pracy, tak brutalnie postąpiła z nami, z pracowitym, w swej masie ubogim polskim społeczeństwem, które (jak sama parę miesięcy wcześniej głosiła) „wyzwoliła" spod ucisku polskich obszarników i kapitalistów.

Byłem wówczas jeszcze młodym, ani doświadczonym ani dostatecznie wykształconym człowiekiem i wielu rzeczy nie znałem, nie rozumiałem i rozumieć nie mogłem. Nie mogłem też nie przeprowadzać wewnętrznych refleksji, wyciągać wniosków.

W okresie ponad trzyletniego pobytu na Syberii przeszedłem okrutną szkołę życia. Widziałem, słyszałem i na własnym ciele odczułem to, co wydaje się niemożliwym do zaistnienia, a tym bardziej zniesienia przez człowieka.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
be_ha plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Mam,
Krótka, 60-stronicowa książeczka zawierająca wspomnienia autora z zesłania na Syberię. Opisuje najpierw kilkutygodniową drogę pociągiem i dotarcie do miejsca zsyłki. Nie było tam nic, poza ziemianką przysypaną śniegiem, którą więźniowie sami musieli odkopać. Dalsze życie, aż do zwolnienia naznaczone pracą w okolicznych obozach, walką o jedzenie dla rodziny, która nie pracowała. Polecam.
break
Okładka - Wspomnienia syberyjskiego zesłańca Futari no Maharaja
Wren Tamaquis
Okładka - Wspomnienia syberyjskiego zesłańca Fushigi no Kuni no Miyuki-chan
CLAMP
Okładka - Wspomnienia syberyjskiego zesłańca Geshuku Biyori
Mamahara Ellie
Okładka - Wspomnienia syberyjskiego zesłańca Giglio
Fusanosuke Inariya
Okładka - Wspomnienia syberyjskiego zesłańca Good Father
Kagaya Uzuki
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów