Wstęp ogólny do Pisma Świętego

Oferowany przez Wydawnictwo Pallottinum podręcznik jest wznowionym i poprawionym wydaniem Wstępu ogólnego do Pisma świętego z roku 1973. W obecnym opracowaniu wrócono do tradycyjnego ujęcia materiału introdukcyjnego, dzieląc go na cztery główne traktaty: o natchnieniu, o kanonie, o tekście i o hermeneutyce biblijnej. Utrzymano i unowocześnioną część praktyczną podręcznika - o duszpasterskim znaczeniu Biblii i o samym apostolacie przez Biblię. Stosunkowo najwięcej zmian pojawia się w traktatach o natchnieniu i o hermeneutyce biblijnej. Pierwszy z nich bardzo mocno odchodzi od tradycyjnego, tomistycznego traktowania problemu natchnienia, drugi zaś wprowadza pewne informacje o zjawiskach literackich, metodach badań egzegetycznych oraz o filozoficznych inspiracjach heurystyki, pomijane w dotychczasowych podręcznikach. Pisząc podręcznik, autorzy starali się w miarę możności o jak najliczniejszą egzemplifikację wykładanych kwestii. Znacznemu skróceniu w stosunku do pierwszego wydania uległa bibliografia, w zamian za to wprowadzono informacje o pracach najnowszych oraz o pozycjach polskich.

Informacje dodatkowe o Wstęp ogólny do Pisma Świętego:

Wydawnictwo: Pallottinum