Wszystkie jesteście niewierne

Wstrząsająca historia Zoi, której dzieciństwo przypadło na okres rosyjskiej okupacji Afganistanu. Dojście do władzy mudżahedinów, terror i tajemnicza śmierć rodziców spowodowały, że Zoja uciekła z babką do Pakistanu. Idąc w ślady matki, rozpoczęła działalność w RAW-ie - Rewolucyjnym Stowarzyszeniu Kobiet Afganistanu. Walczyła o prawa afgańskich kobiet i wspomagała swych rodaków w obozach dla uchodźców. Jej historia, spisana przy udziale Johna Follaina i Rity Cristofari, to wstrząsająca opowieść.

Informacje dodatkowe o Wszystkie jesteście niewierne:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2006-06-07
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-247-1506-0

Kup książkę Wszystkie jesteście niewierne

Wszystkie jesteście niewierne - opinie o książce

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2015-07-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Historia afgańskich kobiet pokazana z perspektywy jednej, której szczęśliwe dzieciństwo w pewnym momencie się kończy. Zmiany polityczne, zmiany władzy, zmuszanie kobiet do noszenia burek, zakazywanie dziewczynkom pobierania nauki w szkołach, słowem religijny terror skierowany głównie przeciwko kobietom, ale także przeciwko wszystkim, którzy się nie zgadzają. Najpierw z mudżahedinami, a potem z talibami. W tle pojawia się RAWA - organizacja, która organizuje pomoc dla kobiet i prowadzi akcje edukacyjne. Całość opowiada ona - uczestniczka wydarzeń, dziewczynka, której historia zabrała dzieciństwo, a potem dorosła kobieta, odpowiedzialna za własne wybory. I aż szkoda, że jest to historia opowiedziana tylko do 2001 roku.
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-02-14, Ocena: 5, Przeczytałam,
Dzięki takim książkom jak ta, człowiek zaczyna zdawać sobie sprawę, że mimo iż może nie ma wszystkiego, to tak naprawdę ma bardzo wiele. Żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju, gdzie panuje pokój, mamy wolność zarówno wypowiedzi jak i wyznania. A Afgankom pozostaje albo się podporządkować albo walczyć (tak jak to zrobiła Zoi, która nie przyglądała się biernie cierpieniu swoich pobratymców)
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2003-02-15, Ocena: 2, Przeczytałam, 2012 i wcześniej, Mam,
Moja niezbyt wysoka opinia o "Wszystkie jesteście niewierne!" wynika z nisko przeze mnie ocenianego sposobu narracji, który nie wciąga, nie przyciąga, z trudnością zaciekawia formą wypowiedzi. Broni się tematyką, która jest jak nabardziej istotna i straszna, jednak znana już z przekazów medialnych i innych pozycji książkowych.

Trudny problem, istaniejący w zasadzie obok nas, a w tym wszystkim zwykli ludzie, ze swoimi prywatnymi niebami i prywatnymi piekłami. Zdawało by się rzec, że obecnie bardzo "na czasie"

Avatar użytkownika - mircia
mircia
Przeczytane:2018-11-06, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, przeczytane, 12 książek 2018,

Książka bardzo dobra, zwłaszcza biorąc pod uwagę trudną tematykę. Historia kobiety, prawie mojej rówieśniczki, wychowywanej najpierw w Afganistanie pod okupacją radziecką, następnie po panowaniem jeszcze gorszych mudżahedinów, a następnie - o ile to możliwe- jeszcze gorszych talibów. Dwóm ostatnim frakcjom władzę, jak zapewne większość wie, zapewniło wsparcie USA. Akcję tego reportażu kończy atak na WTC.
Książka pokazuje, jak strasznie urodzić się w takim kraju. Na świecie nawet nie mówi się o ludobójstwie dokonywanym na różnych plemionach, np. Hazarów. Trudno Europejczykowi wyobrazić sobie życie w XXI wieku w w kraju, gdzie ludzi zabija się dla zabawy w wymyślny sposób, gdzie dzieci bawią się odciętymi kończynami, gdzie zakazany jest śmiech na ulicy, muzyka, filmy, wolność słowa, jakiekolwiek oznaki życia i radości, gdzie panuje terror, bezkarność, bo do władzy dostali się ludzie bez sumień, zwyczajnie źli i opętani swoją chorą ideologią. Na przestrzeni lat, o których opowiada Zoja, widać degradację kraju z możliwie rozwiniętego do takiego z epoki kamienia, jak sama to nazwała. Smutny wyłania się z jej opisu obraz, gdzie żyjące niegdyś miasto ze sklepami, uczelniami, szpitalami, przemieniło się jedynie w martwe skorupy po tych wszystkich miejscach. Obraz ten pokazuje, jak bardzo można zniszczyć kraj i naród.
Tym bardziej podziw budzi sama Zoja i jej rodzice, którzy angażowali się w działalność RAW-y, organizacji tak naprawdę niepolitycznej, która na względzie miała prawa kobiet i to żeby w ich własnych domach i na ulicach nie działa się im krzywda. Ogromny podziw budzi praca włożona w edukację kobiet i dziewczynek, walka z analfabetyzmem, oraz szeroko pojęta pomoc, przy jednoczesnym ryzyku jakie groziło członkiniom organizacji. Ciekawa jestem, gdzie jest i co aktualnie porabia Zoja. Czy żyje?

Avatar użytkownika - szczurzyca
szczurzyca