Wszystkie kolory nieba

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2016-08-17
ISBN: 978-83-240-4312-5
Dodał/a książkę:czytam
Wszyscy mają wobec Igi jakieś oczekiwania: przyszła teściowa, roszczeniowy ojciec, koleżanki z pracy, a nawet ukochany Wiktor. Coraz trudniej jest jej w pełni cieszyć się szczęściem, obawia się też nowej roli w świecie, do którego nie do końca pasuje. Czuje, że to ona powinna dyktować warunki swojemu życiu…

Iga i Wiktor muszą się nauczyć siebie, posłuchać głosu serca i wybrać to prawdziwe uczucie. Poznają wiele odcieni miłości, zanim znajdą ten jedyny, własny.

Życie ich przyjaciół też pełne jest zawirowań. Janek spotyka wreszcie taką miłość, która wywraca mu świat do góry nogami. Amelia zaś wbrew wszystkiemu przekonuje się, że i ona ma prawo do szczęścia. A wszystko to za sprawą pewnej wyjątkowej kobiety o imieniu Ludwika…
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Książka jest kontynuacją losów Igi i Wiktora, poznanych w "Większy kawałek nieba".

Iga jest młodą, piękną kobietą. Pracuje jako kelnerka i bardzo to lubi. Niespodziewanie w lokalu, w obecności krzątających się po restauracji pracowników jej szef prosi ją o rękę. Wiktor jest bogatym, przystojnym, mądrym samotnym ojcem, wdowcem, na którego poluje nie jedna harpia. Dziwne jest jednak to, że przyszła teściowa, mama Wiktora, Aleksandra, kibicuje synowi w jego planach, mimo, że ten kilka dni wcześniej zerwał trzyletni związek z piękną i młodą Natalią. Pragnie dla nich pięknego domu, dzieci. Wszystko ma już zaplanowane. Tylko Iga się waha. Bo jak nagle zostać utrzymanką Wiktora. I to nie ważne, że akurat jego. Iga woli robić to co lubi i czy tego dokona? Skoro Natalia nie zajęła miejsca w sercu Wiktora po śmierci Łucji, to czy Iga będzie chciała i potrafiła dokonać zmian w życiu samotnego ojca? Czy ten na prawdę jest gotów na zmiany, których pożąda? Czy związek Igi i Wiktora okaże się spełnieniem ich marzeń?

Pojawia się też wątek innego romansu na horyzoncie uczuć brata Wiktora, Janka i Amelii, samotnej mamy trójki dzieci. On jest przystojnym, choć łysiejącym kawalerem, ona zapracowaną wdową, której trzecie dziecko jest "nieudaną próbą" miłosną, po śmierci męża. Swatem okazuje się dziesięcioletni Oliwier, syn Wiktora. Co wyniknie z tej znajomości? Czy Janek znajdzie odwagę na zastąpienie ojców dzieci? Czy Amelia pokocha Janka? A może wybierze samotną drogę, w końcu zdobędzie tytuł dentysty i w ten sposób zrealizuje swoje marzenia? Czy warto ryzykować lokowanie uczuć w pleyboyu, nawet jeśli ten okazałby się pomocny?
Ale uczucia nie poddają się woli rozsądku. Czy na pewno?

Najzabawniejsze są momenty, w których pojawia się teściowa, Aleksandra. To urocze, rozbawiające i ciepłe chwile.

Na uwagę zasługuje wyjątkowa umiejętność pisania o namiętności i jej wzbudzanie.

Styl książki jest lekki, zrozumiały. Szybko się czyta. Książka daje uczucie odprężenia. Nie wiem jak to ująć, ale w tekście jest dużo przestrzeni. Wszystko ładnie ze sobą współgra, autorka potrafi precyzyjnie, wyczerpująco ująć sedno sprawy. Jest w nim coś pięknego, dającego wytchnienie. Brak tu silących się na poetyckie metafory snobizmu, napuszonego patetyzmu stylu wysoko polonistycznego czy wymuszonych niczym wierszyki rymowane zdań ciągnących się na zasadzie skojarzeń słownych, które dzięki antagonizmom, kontrastowi nabierają komicznych barw.

Forma książki jest również wyjątkowo przyjemna- miękkie kartki, miękka, elastyczna książka. Taki efekt być może niezamierzony, ale książka jest poręczna i miła w dotyku. Nie wiem czy jeszcze ktoś zwrócił na to uwagę.

Polecam wielbicielkom romantycznych opowieści z poczuciem humoru.
awiola plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
"Łatwiej jednak złowić księcia na parę ujmujących uśmiechów, niż potem poradzić sobie w pałacu".

Czyjeś oczekiwania odnośnie naszego życia potrafią czasami narobić niezłego bałaganu, na zawsze zmieniając kierunek naszych losów. Trzeba mieć niezwykle mocny charakter, by nie ustąpić i iść tylko przez siebie, obraną ścieżką. W drugim tomie opowieści o bohaterach znanych czytelnikom z książki "Większy kawałek nieba", Krystyna Mirek nakreśla tenże problem, ale także wiele innych, z jakimi muszą borykać się na co dzień współcześni ludzie. To czyni ją tak bardzo życiową książką.

Krystyna Mirek to popularna, polska pisarka powieści obyczajowych. Mama czwórki dzieci, trzech córek i jednego syna, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Autorka przez wiele lat pracowała w szkole, jednak obecnie pisanie stało się jej jedynym zawodem.

Iga i Wiktor starają się odnaleźć na wspólnie wybranej drodze życia. Iga czuje się nieco osaczona przez przyszłą teściową i narzeczonego, którzy najchętniej schowaliby ją w złotej klatce. Bohaterka nie godzi się na to, by pełnić funkcję ozdoby dla swojego przyszłego męża - chce bowiem podążać własnymi drogami. W życiu przyjaciół Igi i Wiktora również zachodzą duże zmiany - Janek poznaje smak prawdziwej miłości, a Amelia boi się dotknąć szczęścia.

Zgłębiając problem, z jakim boryka się Iga, wiele czytelniczek stwierdzi, że to praktycznie żaden problem - która z nas bowiem nie chciałaby mieć bogatego narzeczonego, który pragnąłby spełniać każdą naszą zachciankę? To niemal idealna sytuacja, prawda? Otóż Krystyna Mirek podważa takie stwierdzenie, pokazując tym samym, że całkowite uzależnienie od drugiej osoby - zarówno emocjonalne jak i finansowe - jest na dłuższą metę destrukcyjne. Główna bohaterka książki zdaje sobie już z tego sprawę na samym początku, nie poddając się jednocześnie sugestii otoczenia i krnąbrnie dąży własną drogą. Postawa Igi, jej przemyślenia dotyczące zderzenia dwóch, tak różnych światów dowodzą tego, że autorka posiada nieprzeciętny dar obserwacji i przenoszenia tego wszystkiego na kartki papieru. Myślę, że wiele z nas, czytelniczek, podczas lektury tej książki, zastanowi się nad sytuacją w jakiej znalazła się główna bohaterka i pomyśli nad tym, jaka decyzja winna być właściwa. Ta historia niezaprzeczalnie bowiem pokazuje, że swoją wartość powinno budować się wyłącznie na sobie, a nie na innych - nawet jeśli ta osoba chce dla nas jak najlepiej.

Krystyna Mirek w swojej najnowszej książce rozbudowała także fabularnie wątki, które w poprzedniej części, spełniały tylko rolę poboczną. Niestety nie zachwyciła mnie historia tworzącej się relacji Amelii i Janka, do których dołączyła także Ludwika. Ten swoisty trójkąt oraz to, w jaką emocjonalną pułapkę wpadł wieczny kawaler Janek, wydały mi się zbyt sztuczne i mało realistyczne. Mężczyzna w jego wieku, po jakimś czasie powinien zdawać sobie chociaż w minimalnym stopniu sprawę z własnych uczuć, tymczasem bohater ten do samego końca miotał się we własnym, emocjonalnym bałaganie.

Po raz kolejny, autorka miesza ze sobą ukazywanie wydarzeń z perspektywy różnych bohaterów, co niewątpliwie jest trafionym zabiegiem, gdyż przedstawia odmienne punkty widzenia. Dzięki temu czytelnik ma możliwość spojrzeć na daną sytuację z różnych stron i wyciągnąć konstruktywne wnioski. Ujął mnie także wątek pracy Igi w antykwariacie i cała kreacja psychologiczna właściciela sklepu. Ten element fabularny niewątpliwie dodał kolorytu całej tej historii.

"Wszystkie kolory nieba" to udana kontynuacja, ukazująca przeróżne barwy naszego życia - od ciemnej szarości po bujną zieleń i rzucające się w oczy, jaskrawe kolory. Polecam oczywiście rozpocząć przygodę z Igą, Wiktorem i ich miłością od pierwszej części, by nie stracić niczego z fabuły.
ejotek plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Autorka przekazała w ręce czytelnika bardzo mądrą życiowo powieść. Znajdziemy w niej wiele rad, mnóstwo prawd dotyczących miłości, która jest przecież ogromnie trudnym uczuciem a także podnoszącą na duchu złotą myśl, że kobiety są dobrem narodowym! Krystyna Mirek jak zawsze potrafi przy okazji historii bohaterów przemycić ważne przesłania - że w działaniach często jest nam potrzebna porządna motywacja i wsparcie bliskich, choćby wszystko wokół było przeciwko nam, choćby nie było pieniędzy i wizją posiłków na najbliższy czas był dżem stojący w piwnicy. Książka mówi też o tym, że nawet dzieci wychowane w biedzie, w dziwnych relacjach rodzinnych, przez jednego rodzica i mające "pod górkę" mają szansę na osiągnięcie w życiu czegoś magicznego. Ich marzenia o zobaczeniu większego kawałka nieba też mogą się ziścić... Dotyczy to również tych, którym okrutny los odebrał szczęście oraz miłość i muszą teraz tak ułożyć codzienność, by poradzić sobie z nowymi wyzwaniami. Ta historia traktuje też o relacjach na linii rodzic-dziecko, które nie zawsze są łatwe, ale nikt nie obiecywał, że tak będzie...

Droga do szczęścia, nawet jeśli się kogoś kocha, nie jest usłana różami. Ciepła, pozytywna i niebywale kojąca - taka jest powieść Krystyny Mirek. Pokazuje, jak wiele emocji gości w naszym życiu i że każdy powinien trwać w nadziei na lepsze jutro.

całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/07/krystyna-mirek-wszystkie-kolory-nieba.html
Eli1605 Linia koment
takahe Linia koment