Wtedy. O powojennym Krakowie

Wiosną 1945 roku matka i babka Joanny Olczak-Ronikier – bohaterki bestsellerowej i nagradzanej książki W ogrodzie pamięci – po latach wojennej tułaczki trafiają do Krakowa. Od tamtego czasu nie wyrzucają ani jednego zapisanego kawałka papieru. Listy, rachunki i notatniki towarzyszą pisarce przez całe życie. Są udręką i wyrzutem sumienia. Na początku XXI wieku niespodziewanie każą jej na nowo spojrzeć na czas tuż po wojnie.

Dla dziesięcioletniej Joasi tamten Kraków to tętniąca życiem wyspa: zapachy ze sklepiku z „towarami kolonialnymi”, najlepsze w życiu lody i spacery z Leopoldem Staffem. Dla jej bliskich to schronienie w słynnym później Domu Literatów przy Krupniczej, próba wskrzeszenia rodzinnego wydawnictwa i trud budowania życia od nowa. Pisarka w mistrzowski sposób pokazuje, jak wyglądał świat w tym wyjątkowym czasie, między jednym kataklizmem a drugim. Wtedy.

Informacje dodatkowe o Wtedy. O powojennym Krakowie:

Wtedy. O powojennym Krakowie - opinie o książce

Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2016-03-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Wspomnienia autorki z trudnych czasów powojennych, o jej bliskich, jej samej i znanych ludzi kultury. Opowieść o rodzinie, która próbuje zapewnić sobie przetrwanie pomimo przeciwności losu i nowego powojennego systemu. Świat widziany oczyma małej dziewczynki, która wypierając z siebie koszmar wojny może znowu poczuć się dzieckiem. Mnóstwo dokumentów i zdjęć zbieranych przez rodzinę. Polecam.
Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2016-02-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2016,
Bardzo lubię wspomnieniowe książki. W jakimś stopniu związane jest to z moją nostalgiczną naturą. Z takim trwaniem w pół kroku pomiędzy tym co było, a jest, z próbą zatrzymania w miejscu uciekającego do przodu czasu... Światu widzianemu oczyma kilku- nastoletniej Joasi daleko jest od obiektywnej perspektywy. Naznaczony widmem wojennych przeżyć, będący ucieczką od mar przeszłości, a jednocześnie będący hołdem spotkanych wtedy, żyjących wokół ludzi. Żeby nie przeminęli bez echa. To nie pean pochwalny ku czci matki i babki, ale nie sposób nie oddać im zasług za bohaterskie stawianie czoła powojennej rzeczywistości i próbę wskrzeszenia iście międzywojennej kultury w siermiężnej RP. To nie było wyrównane starcie i raczej z góry skazane na klęskę. Ciekawe jest spojrzenie na relację Różewicza i Staffa, na życie po wojnie w Nowym Jorku tych, którym udało się ocaleć z wojennej pożogi. Te kontrasty aż niewyobrażalne. I taka w tym pokora Hanny Olczakowej. Warto sięgnąć po tę książkę, by dowiedzieć się więcej o świecie, którego już nie ma, wspomnieć tamte czasy i tamtych ludzi. Mam nawet pewien niedosyt. Gorąco polecam!
Avatar użytkownika - Emen
Emen
Przeczytane:2015-11-14, Przeczytałem,
Dobra, ciepła lektura, na zimniejsze wieczory.. Wtedy trochę inne niż nasze czasy, ale fascynujące.
Avatar użytkownika - Bacha
Bacha
Ocena: 6, Czytam, Mam,
Po audycji w Radio Kraków wiedziałem, że ta książka trafi na moją półkę. Ma w sobie jakąś magię wspomnieniową, a autorka pięknie opowiada o tym jak było dawniej, nie epatując datami i niepotrzebnym zapleczem historycznym
Avatar użytkownika - Bibliotekarka
Bibliotekarka
Przeczytane:2015-11-14, Przeczytałam,
Może to nie książka dla każdego, raczej dla powolnego słuchacza, otwartego na wspomnienia innych i pragnącego poznać co było "wtedy" i jak to wtedy różniło się od teraz.
Avatar użytkownika - edytka222
Przeczytane:2016-10-20, Ocena: 5, Przeczytałam,
W ogrodzie pamięci
Joanna Olczak-Ronikier0
Okładka ksiązki - W ogrodzie pamięci

"W ogrodzie pamięci" to bodaj najważniejsza, a na pewno najbardziej osobista książka Joanny Ronikier, znanej krakowskiej pisarki, autorki bestsellerów...

Korczak. Próba biografii
Joanna Olczak-Ronikier0
Okładka ksiązki - Korczak. Próba biografii

W oparciu o plan autobiografii Korczaka pozostawiony w Pamiętniku Joanna Olczak-Ronikier odtwarza historię życia Doktora, wplatając ją w opowieść o losach...