Wybór

Travis Parker nigdy nie pragnął więcej, niż miał. Wystarczało mu spokojne życie, praca w zawodzie weterynarza, lojalni przyjaciele i wymarzony domek. Aby uniknąć komplikacji, nie angażował się w poważne związki z kobietami. Czy nowa sąsiadka - Gabby Holland, bynajmniej nie femme fatale, ale kobieta pragnąca spełnić się jako żona i matka, od kilku lat związana z jednym mężczyzną - coś odmieni w jego życiu? Gabby odrzuca próby nawiązania bliższej znajomości. Wydawałoby się, że między tym dwojgiem nic nie może się wydarzyć, a jednak... Z dnia na dzień ich znajomość przekształca się w coś, co zakończy się albo wielkim szczęściem, albo równie wielkim dramatem.

Informacje dodatkowe o Wybór:

Wybór - opinie o książce

Avatar użytkownika - weronikka1
weronikka1
Przeczytane:2017-02-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
Zawsze się broniłam przed powieściami miłosnymi. Twierdziłam, że nie lubię ich czytać, że są one zbyt banalne, a ich historie są zbyt polukrowane i aż za bardzo kipiały tą słodyczą. I w dodatku ich zakończenie to bajkowy happy end. Muszę jednak cofnąć te słowa. Gdy zaczęłam czytać tego typu książki, zobaczyłam jak różne mogą być historie miłosne oraz jak potrafią łapać za serce. Nie zawsze są szczęśliwe zakończenia, choć teraz jest mi smutno gdy ich nie ma. Twórczość Nicholasa Sparksa bardzo mi odpowiada i będę nadal sięgać po jego książki, a jeszcze trochę ich mi zostało do przeczytania. O czym jest "Wybór"? Travis i Gabby są głównymi bohaterami powieści. On jest weterynarzem, nie angażuje się w poważne związki i korzysta z życia ile może. Jest szczęśliwy. Ma przyjaciół, z którymi zna się od lat i uwielbia z nimi spędzać czas. Ona jest lekarką. Singielka? Nie. Jest ona w związku i snuje poważne plany na przyszłość. Chce wyjść za mąż i mieć dzieci. Gabby i Travis są sąsiadami, których pierwsze spotkanie nie należy do udanych. Dziewczyna ma do chłopaka pretensje i go słownie atakuje, a on nie mogąc jej przerwać, nie broni się. Na szczęście wszystko się wyjaśnia. Po krótkim czasie coś zaczyna iskrzyć pomiędzy tą dwójką. Jednak Gabby broni się przed bliższą znajomością. Ale czy wygra z uczuciami? Nie wygra, zakochuje się. Tworzą bardzo szczęśliwą parę. Robi się wręcz sielankowo. Wszystko układa się pięknie, jak we śnie. Aż tu nagle któregoś dnia...Co się wydarzy? Tego nie mogę zdradzić. Napiszę tylko tyle, że jedno z nich stanie przed bardzo ciężkim wyborem. Czy dokona właściwego wyboru? Czy ta historia ma swój happy end? Dowiecie się gdy sięgniecie po książkę. "Wybór" Nicholasa Sparksa czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Może nie jest to najpiękniejsza historia miłosna jaką przeczytałam, nie jest również to coś bardzo nowego i niespodziewanego, ale chwyta za serce i wyciska łzy. Opinia pochodzi z mojego bloga: http://biblioteczkamoni.blogspot.co.uk/
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2017-02-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
W życiu stajemy przed różnymi wyborami. W pewnym momencie czytania myślałam, że chodzi o wybór chłopaka przez Gabby, lecz autor ponownie mnie zaskoczył. Wybór, którego musiał dokonać Travis, to coś co nie każdego w życiu spotyka i powiem szczerze nie wiem jak na jego miejscu bym się zachowała. Ale jak to mówią miłość potrafi zdziałać cuda. Gorąco polecam
Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2016-11-25, Ocena: 6, Przeczytałam,
Samo życie. Do połowy książka jest miła i przyjemna. Później życie bardzo się komplikuje. Travis staje przed ogromnym dylematem i musi dokonać trudnego wyboru. Zaciąży on na całym życiu rodziny parkerów. Czy dokona właściwego wyboru. Sprawdźcie sami. warto.
Avatar użytkownika - alams
alams
Przeczytane:2016-04-22, Ocena: 6, Przeczytałam, przeczytam 52 książki,
Piękna książka o miłości i o jej mocy przed głównym bohaterem życie stawia naj trudniejszy wybór trzymająca w napięciu wzruszająca książka Polecam
Avatar użytkownika - zksiazkawreku
zksiazkawreku
Przeczytane:2016-08-31, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
http://z-ksiazka-w-reku.blogspot.com/ _____________________________________________________________________ Nasze życie składa się wyborów. Z tych łatwiejszych i z tych trudniejszych. Każda decyzja pociąga ze sobą konsekwencje, które nie zawsze są dla nas dobre. O jaki wybór tym razem chodzi w kolejnej książce Sparksa? Ten łatwiejszy czy trudniejszy? Jedno jest pewne: nie jest to banalne romansidło, jakim na pozór może się wydawać. Nicholas Sparks w swojej powieści ,,Wybór" przedstawia nam bliżej dwie postaci: Travisa i Gabby. Travis jest weterynarzem i singlem. Pomimo braku partnerki jest szczęśliwy mając wymarzoną pracę, lojalnych przyjaciół, na których zawsze może liczyć oraz wymarzony dom. Czerpie z życia garściami, chętnie podejmuje ryzyko, uprawia różne sporty, z których nie potrafiłby zrezygnować. Na jego drodze pojawia się Gabby - nowa sąsiadka, pediatra. Jest ustatkowaną kobietą, wie, czego chce od życia. Od kilku lat ma tego samego chłopaka, jednak na jej palcu nadal nie widnieje pierścionek zaręczynowy, chociaż o niczym innym nie marzy jak o spełnieniu się jako żona i matka. Z dnia na dzień, znajomość Travisa i Gabby staje się coraz bliższa i wiadomo do czego zmierza. Jak zakończy się ich relacja? Szczęściem czy tragedią? Po raz kolejny Nicholas Sparks zaskoczył mnie pozytywnie. Stworzył piękną, niebanalną historię, która wzrusza do szpiku kości i nie daje się o sobie zapomnieć. Mogę Wam obiecać, że długo będziecie tę książkę wspominać i chętnie do niej wracać, aby znowu poczuć ,,to coś", co tak bardzo lubimy w powieściach tego autora. Autor perfidnie gra nam na emocjach. Tworzy piękne przemyślenia, podczas których łza się w oku kręci, ewentualnie duże łzisko. Oczywiście, jak to w książkach Sparks bywa, zakończenie jest po prostu mistrzowskie! Dosłownie wbija w fotel. Musicie się o tym koniecznie przekonać. Kolejnym plusem tej pozycji jest wspaniały język, którym posługuje się autor. Jest on wyjątkowy, niepowtarzalny, kwiecisty i niezwykle lekki. Pobudza naszą wyobraźnię, gra nam na emocjach. Opisy, których jest sporo w książce, są bardzo ciekawe, realistyczne i nie nudzą. Bez problemu możemy sobie wyobrazić miejsca, które opisuje, piękne zachody słońca. Czułam się tak, jakbym oglądała je razem z bohaterami, siedząc z nimi na werandzie, popijając wino. A jeśli już jestem przy bohaterach to warto również wspomnieć, że ich kreacja także jest ciekawa. Każdy z bohaterów budzi sympatię, jest oryginalny, realistyczny i niepowtarzalny. Bohaterowie mają swoją historię, i z kartki na kartkę dowiadujemy się o nich coraz więcej. Pomimo tego, że Sparks porusza bardzo trudny temat, nie skąpi nam humorystycznych dialogów czy sytuacji, przez co lektura książki staje się jeszcze bardziej przyjemna. Podsumowując, po lekturze ,,Wybór" stał się moją ulubioną książką Sparksa, do której z pewnością jeszcze nie raz powrócę. Jest to książka o miłości, przyjaźni, ale przede wszystkim o trudnych, życiowych wyborach, których nie chciałby podejmować. Z całego serca polecam i wspomnę jeszcze, że książka ta doczekała się również swojej ekranizacji. Jeszcze nie oglądałam, a Wy?
Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2016-02-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
Początek powieści może zniechęcić do dalszej lektury, ale potem jest coraz lepiej. Autor pisze tu o miłości prawdziwej, wiecznej, takiej która pokona wszystko i daje sens naszemu życiu. O miłości dojrzałej, przepełnionej bólem, strachem, niepewnością, ale i nadzieją. To historia przede wszystkim o dokonywaniu trudnych wyborów, z którymi musimy borykać się przez całe życie.
Avatar użytkownika - Pilar
Pilar
Przeczytane:2015-08-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2015,
- Travis Parker nie pragnął więcej, niż miał. Wystarczało mu spokojne życie, praca w zawodzie weterynarza, lojalni przyjaciele i wymarzony domek. Aby uniknąć komplikacji, nie angażował się w poważne związki z kobietami. Czy nowa sąsiadka - lekarka Gabby Holland, bynajmniej nie `famme fatale`, ale kobieta pragnąca spełnić się jako żona i matka, od kilku lat związana z jednym mężczyzną . Gabby odrzuca próby nawiązania bliższej znajomości. Wydawałoby się, że pomiędzy tym dwojgiem nic nie może się wydarzyć, a jednak... Z dnia na dzień ich znajomość przekształca się w coś, co zakończy się albo wielkim szczęściem, albo równie wielkim dramatem.
Avatar użytkownika - karola137
karola137
Przeczytane:2015-09-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku,
Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek rozpłakała się w taki sposób, jak na tej książce. Nie potrafiłam się uspokoić, a o 1 w nocy, kiedy wszyscy w domu śpią, płacz nie jest najlepszy... Pan Sparks dostarczył bardzo (na początku) lekką i zabawną książkę na rozluźnienie, ale niestety w części drugiej moje serce zostało roztrzaskane na kawałeczki. Wprost zakochałam się w Travisie, a Gabby była bohaterką, z którą bez problemu się utożsamiłam. Czekam na więcej takich książek, a przynajmniej więcej z happy endem :D
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2015-09-05,
Avatar użytkownika - truskaweczka8989
truskaweczka8989
Przeczytane:2015-03-31, Ocena: 4, Przeczytałam,
Uważam, że Sparks ma lepsze książki od tej... Mimo to jest dobra.
Travis Parker to młody, przystojny mężczyzna spełniony zawodowo..swoją pracę nie traktuje jako obowiązek tylko jako przyjemność. Wolny czas spędza w towarzystwie grupy przyjaciół. Jego pasją są również sporty ekstremalne i podróże. W przyszłości pragnie założyć szczęśliwą rodzinę z kochającą żoną i dziećmi, ale jak na razie nie jest gotowy na poważny związek, wystarczają mu przelotne romanse...Obecnie u boku ma ukochanego psa... Gabby Holland to kobieta spełniona. Obecnie związana ze swoim chłopakiem Kevinem, którego kocha i planuje z nim wspólne życie. Jest zadowolona ze swojej pracy, chociaż w nowym miejscu brakuje jej przyjaciół, do szczęścia wystarcza jej towarzystwo chłopaka i wiernej suczki. Los połączył tych dwojga ludzi całkiem różnych od siebie, odkrywają na wzajem swoje pragnienia, które zostały przez nich ukryte. Choć ich pierwsze spotkanie nie należało do udanych, przy bliższym poznaniu uznali że bardzo dobrze czują się w swoim towarzystwie i świetnie się dogadują. Niestety do miasteczka wraca chłopak Gabby i wszystko się komplikuje. Kobieta zakochuje się w Travisie i niestety ma problem z podjęciem decyzji z którym mężczyzną chce spędzić resztę swojego życia. Musi dokonać WYBORU... Na tym etapie kończy się pierwsza część książki. Akcja urywa się w takim momencie w którym wydawałoby się że już wszystko jest jasne..czytając początek drugiej części można domyśleć się jakiego wyboru dokonała główna bohaterka...w tym momencie słyszę pytanie: czy to już koniec powieści? tak przecież kończą się zwyczajne romansidła..można poczuć się troszkę zawiedzionym, ale na szczęście ja nie przerwałam czytania i nie zawiodłam się ani przez moment... Druga część książki rozgrywa się po dłuższym upływie czasu. Autor w tej części powieści większą uwagę zwrócił na postać Travisa. Tym razem to on musi dokonać odpowiedniego wyboru. Od samego początku tej drugiej części nie dowiemy się wszystkiego, każdy kolejny rozdział ma postać puzzli, które na koniec utworzą całą układankę. W tej części dostrzegamy czym tak na prawdę jest miłość do drugiego człowieka i sens tytułu.. Teraz Wy drogie miłośniczki czytelnictwa musicie dokonać WYBORU czy sięgnąć po książkę Nicholasa Sparksa..Ja gorąco polecam :-) Powiem tylko,że książka jest cudowna, a drugą część powieści trzeba czytać z paczką chusteczek w dłoni.
Kolejna, udana książka Nicholasa Sparksa.która sprawiła ,że w oczach zakręciły mi się łzy. Uwielbiam go za to. Autor potrafi sprawić,że się wzruszam czytając jego historie,czasami utożsamiam się z bohaterami chociaż to fikcja literacka. Biorąc do ręki tę pozycje zastanawiałam się z jakim wyborem będą musieli zmierzyć się bohaterowie książki, kiedy się dowiedziałam byłam zaskoczona, bo decyzja nie dotyczyła błahej sprawy. W powieści Sparks przedstawił sytuacje, która może spotkać każdego, czytając powieść przeżywałam z Travisem to wydarzenie i zastanawiałam się co ja bym zrobiła w jego sytuacji. Początek książki właściwie jest o początku znajomości między Gabby a Travisem, dopiero w drugiej częsci wszystko się wyjaśnia co się wydarzyło. Ale tego nie zdradzę, nie chce nikomu psuć przyjemności z czytania książki. Książka trzyma w napięciu do samego końca, na uwagę zasługuje zakończenie. Historia pokazuje , że nigdy nie należy tracić nadziei w najgorszej sytuacji. Powieść zapada głęboko w pamięć , o bohaterach powieści nie da się zapomnieć. Książka daje do myślenia i jak najbardziej zaliczam ją do moich ulubionych i poruszających powieści.
Avatar użytkownika - onesimpleidea
onesimpleidea
Przeczytane:2014-01-31, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Jak dla mnie książka bardzo fajna, lekka i przyjemna w czytaniu. Brakuje jej jednak "tego czegoś" abym uznała ją za jedną z ulubionych. Według mnie troszkę nad wyraz przewidywalna i mdława, przypomina tanie romansidło(nie żebym nie lubiłą szczęścliwych zakończeń, ale tutaj wszystko jest zbyt klarowne, brakuje nutki tajemniczości i niedopowiedzenia, które zawsze mnie frapują w powieściach). Ogólnie lektura w porządku, tak do poczytania pomiędzy tymi fajniejszymi :)
Avatar użytkownika - al-ks
al-ks
Przeczytane:2013-12-01, Ocena: 5, Przeczytałam,
Ciekawa książka. Polecam!
Avatar użytkownika - darr2
darr2
Przeczytane:2013-06-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2013,
To jest jedna z książek do której chce się wracac, zaraz po tym jak skończy się ją czytac :) Piękna opowieśc.
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2013-04-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
początkowo czytałam ją jak romans... ale kiedy akcja się rozwinęła poczułam piękno i ciepło bijące z przewracanych kart historii Gabby i Travisa. Ciepło, rozterki, złość, niepewność, trud decyzyjności, a w końcu wewnętrzne przyjęcie słuszności podjętego wyboru, tej jakże trudnej decyzji. Miłość przede wszystkim i wtedy czujemy się spełnieni, nadzieja, która nie umiera nigdy... Niesamowicie słuszny wybór!!!
Avatar użytkownika - blebelebe
blebelebe
Przeczytane:2013-02-26, Ocena: 6, Przeczytałam,
Wzruszająca, trafiająca do serca powieść.
Avatar użytkownika - weronika
weronika
Przeczytane:2012-04-10, Ocena: 5, Przeczytałam,
książka porusza ważny temat śpiączki farmakologicznej i czy po upływie trzech miesięcy pozwolić odejść ukochanej osobie.
Avatar użytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2021-12-05, Ocena: 5, Przeczytałam,

Kolejny swietny romans tego autora .Tym razem jest to historia dwojga ludzi po przejsciach ,ktorzy probuja sobie poukladac zycie. Przed nimi trudne wybory ,chwile szczescia ale tez dramat ,ktory nie kazdy jest w stanie udzwignac.

Avatar użytkownika - mila0121
mila0121
Przeczytane:2019-02-24, Ocena: 2, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2019,

Książka mocno średnia i z całą pewnością po niżej oczekiwań.

Dla fana Nicolasa Sparksa może i warta uwagi, dla czytelnika różnych gatunków brak czasu.

Mimo sympatii i sentymentu do pana Sparksa, za poprzednie książki, to jednak sumienie nie pozwala mi dać wiecej jak 2/6.

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2011-09-07, Ocena: 5, Przeczytałam,

Dokonywanie różnego rodzaju wyborów towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Czasem dotyczą one spraw prostych, codziennych, a innym razem są bardzo trudne, zmuszają do poświęceń i walki z samym sobą.

Powieść Nicholasa Sparksa opowiada właśnie o ludziach, którzy zostali postawieni przed pewnymi wyborami…

Travis Parker to szczęśliwy trzydziestokilkuletni mężczyzna, który żyje tak jak lubi. Wolny czas spędza z przyjaciółmi, trochę podróżuje po świecie, uprawia sporty ekstremalne, aby poczuć adrenalinę. Praca weterynarza jaką wykonuje jest dla niego bardziej przyjemnością, niż obowiązkiem. Jego najlepszym przyjacielem jest pies. Ma w planach założenie rodziny, ale na razie nie jest mu spieszno do zmiany stanu cywilnego.

Gabby Holland to także dziewczyna spełniona, lekarka, która dla swego chłopaka Kevina przeprowadza się do małego miasteczka, aby mogli być bliżej siebie. Usamodzielniła się, kupiła własny domek, lubi swoją pracę. Pomimo że jest nowa w okolicy, nie odczuwa samotności, ma zawsze koło siebie ulubioną suczkę Molly.

Wszystko się zmienia w życiu obojga bohaterów, od kiedy los zetknął ich ze sobą. Co prawda pierwsze spotkanie Travisa i Gabby nie należało do udanych, ale po wyjaśnieniu pewnych okoliczności oboje zaczęli coraz więcej czasu spędzać w swoim towarzystwie. Travis odnajduje w Gabby ciekawą i intrygującą kobietę. Gabby zaś widzi w mężczyźnie bratnią duszę. Bohaterowie spędzają ze sobą coraz więcej czasu, tym bardziej, że ich domy sąsiadują ze sobą. Sprawy się komplikują gdy do miasteczka wraca Kevin – chłopak Gabby. Pomimo głębokiego uczucia, jakim dziewczyna darzy Travisa, nie jest pewna, czy to właśnie z nim powinna spędzić resztę życia. Może to Kevin jest jej przeznaczeniem?…

„Niektórzy ludzie dorastają, wiedzą, że w pewnym wieku wstąpią w związek małżeński, i dzieje się dokładnie tak, jak sobie zaplanowali. Inni z kolei mają świadomość, że na razie nie wezmą ślubu, zamieszkają ze swoimi ukochanymi i również wszystko gra…. Dla niej małżeństwo zawsze było mglistym pojęciem, czymś, co po prostu nastąpi. I nastąpi. Prawda?”

Zakończenie części pierwszej powieści stawia Gabby przed wyborem pomiędzy dwoma mężczyznami. Początkowo sądziłam, że tego właśnie dotyczy ów tytułowy wybór. Dopóki nie zagłębimy się w lekturze części drugiej nie jesteśmy pewni, na którego mężczyznę kobieta się zdecydowała…

W drugiej części autor skupia się na przekazaniu czytelnikowi refleksji Travisa co do wydarzeń jakie rozgrywają się jedenaście lat później. Dopiero w miarę poznawania kolejnych wątków elementy całej układanki zaczynają do siebie pasować. Travis i Gabby są szczęśliwym małżeństwem. Mają dwie urocze córeczki. Wszystko układa się jak najlepiej do czasu gdy… następuje zwrot. I tu wielkie zaskoczenie. Znów pojawia się element wyboru… Tym razem to Travis musi sprostać niełatwej rzeczywistości, a konsekwencje jego decyzji będą miały dalekosiężne skutki. Jego wybór dotyczy najważniejszych spraw ludzkich – życia w ciągłym oczekiwaniu i śmierci…

Tak naprawdę to druga część książki stanowi o jej prawdziwej wartości. Nicholas Sparks po raz kolejny pisze o miłości prawdziwej, wiecznej, która pokona wszystko i  nadaje sens ludzkiemu życiu. Powtarzając za bohaterami „miłość to wspaniała rzecz, dzięki niej życie jest coś warte” można naprawdę zrozumieć siłę i wagę tego uczucia.

Czytałam tę powieść z zapartym tchem czując się jakbym sama uczestniczyła w opisanych wydarzeniach. Według mnie o każdej opowieści napisanej przez Nicholasa Sparksa można wyrazić się w następujący sposób:

„Historie są równie niepowtarzalne jak ludzie, którzy je opowiadają, a do najciekawszych należą te, które mają niespodziewane zakończenie.”

Powieść ta obfituje w piękne cytaty o głębokiej wymowie. Pod tym względem jest naprawdę wyjątkowa. Na zakończenie jeszcze jeden fragmencik, aby zachęcić Was do sięgnięcia po tę książkę:

„O ile rozmowa jest tekstem, o tyle śmiech jest muzyką, sprawiającą, że wspólnie spędzony czas staje się melodią, której można słuchać w kółko i nigdy nie straci uroku.”

Polecam.

Jesienna miłość
Nicholas Sparks0
Okładka ksiązki - Jesienna miłość

Jest rok 1958. Beztroski siedemnastolatek, Landon Carter, rozpoczyna naukę w ostatniej klasie szkoły średniej w Beaufort w Kalifornie Północnej...

Ostatnia piosenka
Nicholas Sparks0
Okładka ksiązki - Ostatnia piosenka

Tytuł oryginału: `The Last Song`. Najnowsza książka mistrza romantycznej powieści, Nicholasa Sparksa, autora takich przeniesionych na ekran bestsellerów...