Opis ksiązki
Kup Teraz

Wybór wierszy tom II

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 1986-01-01
Kategoria: Poezja
ISBN: 83-08-01517-4
Liczba stron: 375
Dodał/a książkę:esperanza
Niniejszy dwutomowy „Wybór wierszy” ukazuje się równo w trzydzieści lat od chwili książkowego debiutu Jerzego Harasymowicza. Jest to czwarty w dorobku Poety i zarazem najobszerniejszy przegląd Jego poetyckiej twórczości – od „Cudów” (1956) po „Całą górę barwinków” (1983), zawiera wiersze i poematy z 27 książek (w tym wiele utworów w nowych, ostatnio opracowanych przez Poetę, wersjach), całość wieńczy nie publikowany jeszcze, a napisany w pięćdziesiątą rocznicę urodzin krakowskiego liryka, utwór pt. „Ławka przed spichlerzem”.

Autor wyboru postanowił w taki sposób ułożyć oba tomy, aby dawały reprezentatywny zestaw kilu najwcześniejszych, nigdy nie wznawianych tomików Poety, pokazywały główne nurty Jego zainteresowań, tzn. lirykę czystą, wiersze związane tematycznie z kręgiem kultury łemkowskiej, lirykę religijną, utwory inspirowane historią oraz będące zapisem fascynacji folklorem „przedmieścia”, a również teksty o współczesności – ironiczno-groteskowe.

Zaprezentowano obszerniej utwory z książek najbardziej przez czytelników cenionych, a więc m.in. z „Mitu o świętym Jerzym”, „Zielnika”, „Madonn polskich”, pominięto zaś lub pokazano w skrócie wiersze z tomów mniej popularnych (np. „Banderia Prutenorum”, „Genealogia instrumentów”, „Przejęcie kopii”).

Biorąc pod uwagę, iż w roku 1983 przypomniane zostały trzy tomy wierszy historycznych w zbiorze pt. „Wiersze sarmackie”, pozostawiono przy poszczególnych tytułach – „Cudnów”, „Polowanie z sokołem”, „Barokowe czasy” – po kilka tylko najciekawszych artystycznie i najbardziej zróżnicowanych formalnie utworów, w „Wierszach sarmackich” wyodrębniono zaś wyłącznie cykl dotyczący Powstania Listopadowego. W „Wierszach miłosnych” oraz w „Madonnach polskich” zebrano najlepsze utwory z kolejnych wydań, „Madonny polskie” zostały opatrzone mało znanymi „Przypisami do Madonn” z wydania pierwszego („czytelnik”, 1969). Również w przypadku „Całej góry barwinków”, mini-wyboru najcelniejszych liryków Poety z roku 1983, przedrukowano jedynie wiersze mniej znane i najnowsze.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
esperanza Linia koment
Przeczytane:2013-01-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów