Opis ksiązki
Kup Teraz

Wybór Zofii

Ocena ( 3 osoby )
4.3
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2010-01-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788379436019
Liczba stron: 672
Dodał/a książkę:olena
Polska emigrantka Sophie żyje na nowojorskim Brooklynie, naznaczona wojenną tragedią: jako więźniarka Auschwitz musiała zadecydować, czy ocalić synka, czy córeczkę. W odzyskaniu równowagi nie pomaga jej partner, Natan, szalony Żyd, opętany żądzą zemsty. Oboje poznają młodego pisarza Stingo, narratora całej opowieści... Sugestywna historia niezwykłego trójkąta, poddanego nieuchronnym prawom Losu niczym w greckiej tragedii. Za rolę Sophie w głośnym filmie na podstawie książki Styrona Meryl Streep dostała Oscara.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Mysza_99 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Długo zabierałam się do napisania opinii o tej książce. W zasadzie nie potrafię jej jednoznacznie ocenić. Podobała mi się, ale czytało mi się ją opornie. Tematyka poruszana była trudna, zarówno ta obozowa część, jak i relacja Zofii z Natanem, próba odnalezienia się w rzeczywistości poobozowej. Sama kwestia wyboru - przerażająca, abstrakcyjna, niewyobrażalna. Takie książki są potrzebne, bo dzięki nim człowiek patrzy pod innym kątem na wojnę, na Oświęcim, na życie, ale są trudne w odbiorze i pozostawiają rozedrgane serce. Także kwestia chorób - uzależnienie od alkoholu, od narkotyków, schizofrenia - poważne kwestie, zgrabnie ukazane, ale pozostawiające mętlik w głowie. Ta pozycja rozstraja i rozbija. Warto.
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-25, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki - 2015,z_Wyzwanie - książki zekranizowane,
"Wybór Zofii" Williama Styrona to powieść mocno przereklamowana. Jej akcja toczy się kilka lat po wojnie, w Stanach Zjednoczonych. Retrospektywnie ukazane wojenne losy Zofii są najbardziej interesującą jej częścią. Wpływ tych przeżyć na wybory bohaterki już po wojnie okazał się kluczowy, ale czyż jest w tym coś dziwnego? Wstrząsające przeżycia zawsze zostawiają w psychice ślad, który trudno zetrzeć, o ile w ogóle jest to możliwe. Również Zofia nie może się otrząsnąć z grozy tamtych dni, z koniecznych wówczas wyborów, dokonanych pod przymusem.

Zabierając się za "Wybór Zofii", spodziewałam się przejmującego obrazu holokaustu, a dostałam miszmasz częściowo autobiograficznych przeżyć autora i jego przyjaciół, skupiających się wokół miłości, głównie fizycznej, kłótni i godzenia się, kompleksów na tle pochodzenia, rozliczania za popełnione i wyimaginowane zbrodnie. Wszystko okraszone dużą dawką wulgaryzmów i wodolejstwa, rozwlekłe i przegadane. Wątek najbardziej interesujący, czyli wojenną historię Zofii, trzeba wyłuskiwać mozolnie z natłoku zbędnych słów dotyczących spraw nieistotnych, przedzierając się przez setki stron właściwie o niczym. Powieść spokojnie można by skrócić do połowy -- wtedy byłaby świetna i naprawdę przejmująca. Zachwyty nad nią, tak skonstruowaną, są dla mnie niezrozumiałe.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2005-08-09, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Wybór Zofii Prawda
Neil Strauss
Okładka - Wybór Zofii Pokusa czerni
Carter Wilson
Okładka - Wybór Zofii Ostatnie wyjście
Federiko Axat
Okładka - Wybór Zofii Dotyk
Claire North
Okładka - Wybór Zofii Dollbaby
Laura Lane McNeal
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów