Wybrańcy

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2011-05-10
ISBN: 978-83-10-11855-4
Dodał/a książkę:Dizzy
W Estillu, podobnie jak w pozostałych królestwach, prawo wymuszało przekazywanie Obdarzeńców pod opiekę władcy. Dziecko, którego oczy przybrały dwa różne kolory – kilka tygodni, miesięcy, a najpóźniej kilka lat po narodzinach – wysyłano na dwór, gdzie wychowywały je opiekunki. Jeśli Dar okazywał się użyteczny, król przyjmował dziecko na służbę. Jeśli nie, odsyłano je do domu.

Katsa od dzieciństwa ujawnia niezwykłe zdolności budzące w innych niechęć i lęk. Na dodatek despotyczny władca bez skrupułów wykorzystuje jej Dar do swoich celów. Czy dziewczyna znajdzie sposób, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem i wypowiedzieć posłuszeństwo królowi? W jej świecie trudno o godnych zaufania sprzymierzeńców... Czy pozostanie w swej walce osamotniona? Jedno jest pewne: musi się zmierzyć ze śmiertelnie niebezpiecznym przeciwnikiem...
ManicPixieDreamG plusminus Linia koment
Po przeczytaniu tej powieści muszę poskarżyć się iż znalazłam wadę wortalu: w ocenach brakuje siódemki!!! Nawet- siedemnastki! Powieść z wszech miar genialna, nie do opowiedzenia jak bardzo. Całą fabułę opowiadałam bliskim długie godziny, bo mimo że czytam w mgnieniu oka to w gawędziarstwie trochę jestem rozwlekła ;)
W pierwszej kolejności takie wyklarowanie: nie "Wybrańcy", tylko "Obdarzeni" (Graceling) a to różnica.
A teraz, co ja na to. Ach, niełatwo to wyrazić. Spróbujcie w jednym akapicie opisać na przykład Biblię.
Dotychczas według mnie cyklom przygodowym przewodził Flanagan, a muszę właśnie zaznaczyć iż ta książka mylnie zalicza się do gatunku fantasy, bo jest przygodowa właśnie. I tak, jak wśród serii fantasy według mnie na czele uplasowała się "Belgariada", a w trylogiach- "Igrzyska", to oto jest powieść która łączy je obie!
I ta przeprawa przez przełęcz! Tyle emocji, taki Bear Grylls...
Natychmiast wyprawiłam się w poszukiwaniu "Iskry", bo wiedziałam że nie będzie dla mnie życia jeśli nie powrócę do Siedmiu Królestw, i tak długo wędrowałam wśród księgozbioru z niezbitą pewnością że muszę znaleźć 'Fire' i nie ma na to bata- mimo że rzeczonej 'Iskry' ewidentnie na półkach nie było- aż w ostatniej sekundzie przed odejściem wypatrzyłam ją w zwrotach i pochwyciłam w ramiona... Ale bardzo złości mnie fakt, iż powieść wydała NK (raz że ta okładka...) bo na stronie Wyd. napisano iż "autorka pracuje nad trzecim tomem (...)" podczas gdy na stronie KC są już od dawna wici, jako iż "Bitterblue" została wydana już w 2013r...
Salianna plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Fantastyka (II część 2016) ,
Powieść bardzo przypadła mi do gustu, pomimo tego, że jest dość przewidywalna. Przedstawia ona losy lady Katsy, Obdarzonej darem walki oraz Po, który posiada dar "czytania umysłu" (jak sama go nazywam). Losy tych dwojga splatają się i łączą kilkukrotnie zanim zostają towarzyszami podróży, przyjaciółmi, a następnie kochankami :3
Luciria plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Historia ta opowiada o lady Katsie, Obdarzonej, która jest siostrzenicą jednego z królów i służy mu (głównie swoim darem).... do czasu. Przygodę z nią rozpoczynamy podczas jednego z jej licznych zadań, ale to zadanie jest inne niż pozostałe. Zleceniodawcą jest zupełnie ktoś inny. Katsa po raz pierwszy bierze sprawy w swoje ręce, przestaje być biernym pionkiem, zaczyna podejmować własne decyzje.
Na początku książki dowiadujemy się co nie co o krajach w Siedmiu Królestwach, o ich władcach (to może niektórych zniechęcić) i samej Katsie. Poznajemy kawałek jej dzieciństwa, a potem podążamy z nią przez przeróżne perypetie, towarzyszymy jej w poznawaniu nowych przyjaciół i wrogów.
Postacie są napisane całkiem ciekawie, choć o paru z nich z chęcią dowiedziałabym się czegoś więcej. We własnej wyobraźni podziwiałam piękne widoki opisane przez autorkę.
Książkę bardzo łatwo i przyjemnie się czyta. Historia jest ciekawa, wciąga. Zdecydowanie nie jest to książka na parę długich jesiennych, czy też zimowych wieczorów. Raczej jeden z letnich - tak szybko się ją czyta. ;)
aniaraven plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,52 książki 2015,Mam,
Książka bardzo mi się spodobała, choć natknęłam się na niepochlebne opinie.
cichaczytelniczka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Niekiedy to, że człowiek rodzi się z jakimś darem, może okazać się dla niego przekleństwem. Jedni będą go szanować, inni bać, a jeszcze inni za wszelką cenę zechcą wykorzystać ten dar. Obdarzeńców poznaje się po oczach-przybierają dwa różne kolory. Gdy u dziecka dostrzega się taką zmianę, należy je wysłać na dwór królewski, gdzie okaże się, czy dar jaki ma, jest użyteczny dla króla. W przeciwnym razie dziecko odsyłane jest do domu.
Dar, jaki ma Katsa, jest niezwykle przydatny dla okrutnego władcy. Dziewczyna niechętnie wypełnia rozkazy króla, ale czy może się im przeciwstawić? Co, jeśli pewnego dnia nie będzie w stanie wypełnić rozkazu?
Odpowiedź znajduje się w tej ciekawej książce pełnej Obdarzeńców i przygód.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Cudowna powieść którą się połyka jednym tchem.
Gutek999 Linia koment
Przeczytane:2014-04-29, Na półkach: Przeczytałem,
ewaboruch Linia koment
Przeczytane:2011-12-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,fantastyka,przygoda,
glaadys Linia koment
Przeczytane:2013-12-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Pióro i pazur,