Opis ksiązki
Kup Teraz

Wypadek na ulicy Starowiślnej

Ocena ( 5 osób )
3.6
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2007-02-07
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788360383087
Liczba stron: 232
Dodał/a książkę:Wojciech Polak

Jest 13 lipca 1900 roku. Sierżant krakowskiej straży ogniowej ulega wypadkowi w drodze do pożaru...Sto lat później jego prawnuczka dowiaduje się o tym wydarzeniu z Internetu i postanawia rozpocząć swoje prywatne śledztwo. Pomaga jej przypadkowo poznany dziennikarz z miejscowej gazety. Wspólnymi siłami starają się rozwikłać zagadkę, nie stroniąc przy tym od mocno niekonwencjonalnych metod.Im bardziej jednak zagłębiają się w lekturę starych czasopism i dokumentów, tym więcej pojawia się niejasności i znaków zapytania. Kim jest ów tajemniczy przodek, po którym nie zachowała się ani jedna fotografia w rodzinnym albumie? Czy uda się odnaleźć jakiś jego ślad w archiwach? A może trzeba będzie wymyślić go na nowo...Współczesny i dziewiętnastowieczny Kraków przenikają się wzajemnie, prawda miesza się z fikcją, wątek detektywistyczny przeplata z romansowym, a całość przyprawiona jest sporą dawką humoru i szczyptą autoironii.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Gordian plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-21, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016,Mam,
Jedna z krakowskich księgarni skusiła mnie atrakcyjną ceną do zakupu tej książki. Zapowiadało się na prawdę nieźle. Połączenie obecnego Krakowa z tym historycznym i zręczne przemieszczanie się między jednym i drugim wiekiem. Kiedy zacząłem ją czytać na światło dzienne wyszła jeszcze jedna pozytywna część - genealogia. Pozytywna dla mnie, bo sam również od dłuższego czasu grzebie w przeszłości i układam drzewo genealogiczne.
Sama książka mnie jednak mocno rozczarowała. O ile krótkie fragmenty umiejscowione w roku 1900 czyta się bardzo przyjemnie (choć fabuły w nich nie ma żadnej) to już gros powieści osadzony w obecnych czasach jest po prostu nudny. Słaby wypadający sztucznie romans, dialogi w które nie da się uwierzyć i galeria bohaterów, którzy bardziej pasowaliby do szpitala psychiatrycznego niż do mieszkańców jakiegokolwiek miasta.
To na co najbardziej liczyłem, wydając 9,90 w księgarni to opis Krakowa w jakiś malowniczy sposób, przedstawianie go tak.... po literacku. Dostałem coś do bólu realnego, coś co widuję od urodzenia na własne oczy. Autorka zna Kraków bardzo dobrze. Tajemnicze przejście od zalewu nowohuckiego, przez dworek Matejki aż na Krzesławice (o którym mowa w tekście) jest tego dowodem. Sam będąc mieszkańcem Krakowa od blisko 30 lat, odkryłem tą trasę niedawno. Nie wiadomo jednak komu autorka chce ten Kraków przekazać. Przecież nie ludziom z innej części Polski. Dla niech te opisy zawarte w stronach "Wypadku..." będą suche, nieczytelne i zwyczajne. Może pisze to dla krakusów? Tutaj też zdecydowanie nie! Więc dla kogo?
Daje 2, bo genealogiczne poszukiwania no i oczywiście "mój" Kraków. Cała reszta (subiektywnie twierdząc) słaba.
iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
Do przeczytania tej książki zachęciły mnie: tytuł, okładka i recenzje Pani Marii Ulatowskiej i Pani Anny Klajzerowicz. Trochę się zawiodłam. Chyba spodziewałam się fabuły jak w powieściach Pani Marii Ulatowskiej. A może liczyłam, że akcja tocząca się dwóch płaszczyznach czasowych będzie stanowiła intrygującą i kompatybilną całość jak w przypadku "Najstarszej prawnuczki" Pani Joanny Chmielewskiej.
Niestety ta książka to opowieść na jeden wieczór. Dobrze, że główna bohaterka podchodzi do siebie z "przymrużeniem oka", dzięki czemu staje nam się bliższa. Walorem tej publikacji są wątki historyczne i realizm w opisie trudności napotykanych przez osobę podejmującą badania historyczne (niezależnie od celu i zakresu). Myślę, że dla wielu osób ciekawe będą też rysy charakterologiczne bohaterów i wynikające z nich trudności w relacjach międzyludzkich.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2013-08-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mamulka14 Linia koment
Przeczytane:2015-04-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,przeczytane,
zielony_motyl Linia koment
Przeczytane:2014-09-03, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Wypadek na ulicy Starowiślnej Tajemnica Edwina Drooda
Charles Dickens
Okładka - Wypadek na ulicy Starowiślnej Szepty
Dean Koontz
Okładka - Wypadek na ulicy Starowiślnej Cień gejszy
Anna Klejzerowicz
Okładka - Wypadek na ulicy Starowiślnej Ta druga
Karolina Wilczyńska
Okładka - Wypadek na ulicy Starowiślnej Anna. Nowe życie
Justus Pfaue
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów