Opis ksiązki
Kup Teraz

Wyspa Zaczarowana: Celtyckie legendy i mity dawnej Irlandii

Ocena ( 1 osoba )
3.0
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2008-01-01
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-7639-051-2
Liczba stron: 202
Dodał/a książkę:SlasheE
„Wyspa Zaczarowana. Legendy i mity dawnej Irlandii” - po raz pierwszy po polsku kompleksowe opracowanie mitologii Celtów irlandzkich. Napisane żywym, barwnym językiem, czyta się z prawdziwą przyjemnościa. Autor umie znakomicie opowiadać, przekazać nam i wiedzę, i obrazy, i niepowtarzalny nastrój Irlandii - Wyspy Zaczarowanej. Książka zawiera: Wprowadzenie. Korzenie i źródła. Celtycki raj a wieczność celtyckiej duszy. Celtyckie rośliny i zwierzęta magiczne oraz symboliczne. Inne formy kultu. Sztuka celtycka i rodowód nazwy Irlandia. Rejestr inwazji. Wczesne mity i legendy Milezjan. Czyny Cuchulaina. Pozostałe mity z cyklu Ultańskiego. Mity Osiańskie. Przypadki Dermota zwanego Znamię Miłości. Zmierzch Fianny i odejście Finna.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
SlasheE plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-27, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,12 Książek 2015,
Sięgnęłam po tę książkę z racji tego, że w ciągu ostatnich paru miesięcy zainteresował mnie temat wikingów, a potem poszerzyłam swoją chęć czerpania wiedzy na temat Celtów. Niestety w przypadku tej drugiej grupy niewiele jest dobrych opracowań na ten temat.
Z książce są zawarte bogato opisane legendy irlandzkie, jak to sam tytuł wskazuje. Czytając wstęp, początkowo miałam wrażenie, że dziwne literówki, brak interpunkcji, zaczynanie zdania od małej litery, brak gramatyki... to tylko jakieś błędy w druku. Jednak z każdą kolejną przeczytaną stroną odniosłam wrażenie jakbym miała do czynienia z analfabetą, nie ubliżając oczywiście osobom cierpiącym na to schorzenie... nie można jej w pełni pozytywnie ocenić. O ile podobał mi się opis samych legend, tak reszta pozostawia wiele do życzenia. Niestety przez wyżej wypisane, książka była trudna w czytaniu. Niektóre zdania musiałam czytać po kilka razy, żeby odkryć prawdziwy sens. Sama musiałam domyślać się jaki był kontekst, jak gramatycznie powinno odmieniać się imiona poszczególnych bóstw.
Gdyby nie ten mankament, książka moim zdaniem byłaby bardzo dobrym opracowaniem i myślę, że spodobałaby się niejednemu fanowi kultury irlandzkiej, celtyckiej.
Oceniam na trójkę chociażby za pomysł autora. Nikt przedtem chyba nie stworzył nic podobnego, dlatego taka ocena.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów