Wyzwanie. Szczeniaki

Data wydania: 2011-02-10
ISBN: 978-83-240-1394-4
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Wyzwanie. Szczeniaki

Czym jest honor dla macho?

Czasami ma posmak śmierci. Zwyciężasz albo giniesz.

Bohaterowie Vargasa Llosy żyją w świecie, który jest wyzwaniem rzuconym życiu, przeznaczeniu i społeczeństwu. Każda niewinna sytuacja staje się niebezpieczną grą, w której przegrana oznacza utratę wszystkiego i tylko zwycięstwo zapewnia przetrwanie.

Wyzwanie i Szczeniaki to też wyzwanie rzucone czytelnikowi, który musi odnaleźć się w małej formie, mistrzowsko poprowadzonej przez Vargasa Llosę. Obie historie są arcydziełami sztuki pisarskiej. Głównym motywem opowiadań jest przemoc. Tylko świadoma siebie siła, przewodzenie gromadzie, panowanie nad kobietą, nienaruszony honor własny lub honor bliskich mogą w pełni usatysfakcjonować mężczyznę. A jeśli znajdzie się coś, co zachwieje status quo, należy natychmiast podjąć walkę.

W obu tekstach Llosa odmalowuje problem machismo, pokazuje, jak funkcjonuje on w świadomości społecznej, podkreśla imperatywy – honor, kobieta, opinia – uwypuklając często ich irracjonalność i bezsensowność, ale bez ostatecznego potępienia. W Szczeniakach kompromituje bezlitośnie idee machisto, nadając cechy macho kastratowi Cuellarowi.

Wyzwanie jest debiutem prozatorskim Noblisty.
Wyzwanie i Szczeniaki są pierwszymi kieliszkami peruwiańskiej wódki, które należy wypić „na raz”, by móc z większą przyjemnością otwierać kolejne butelki z etykietą: Mario Vargas Llosa. -
opinia z bloga

Mario Vargas Llosa (ur. 1936 roku w Peru), laureat literackiej nagrody Nobla w 2010 roku, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. Autor wielu powieści (m.in. Szelmostw niegrzecznej dziewczynki, Miasta i psów, Ciotki Julii i skryby, Rozmowy w „Katedrze", Pochwały macochy i Wojny końca świata), publicysta i polityk, kandydat do fotela prezydenta Peru w 1990 roku. W wydawnictwie Znak ukazały się niedawno jego wspomnienia pt. Jak ryba w wodzie.

www.mariovargasllosa.pl

Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:

Kultura macho

Macho to po hiszpańsku samiec, stuprocentowy mężczyzna. Pojęcie to ma jednak szerszy zakres, stanowiąc pewnego rodzaju symbol osobowego wzorca kultu patriarchalnej, latynoamerykańskiej, odwołującej się do pierwotnych archetypów. Macho kojarzony jest z poczuciem honoru, siłą, nawet przemocą, ale i czułością oraz opiekuńczością wobec starszych. Pojęcie to oznacza też pewien bunt wobec rzeczywistości, a wszystko to osnute jest przyzwyczajeniami i patriarchalnymi wizjami rodziny oraz społeczeństwa, a także przekonaniem, że jak walczyć, to do ostatniej kropli

Olena plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Zainteresowały mnie przede wszystkim "Szczeniaki", a raczej ciekawa historia chłopca, który na skutek groźnego wypadku tak naprawdę stracił cząstkę siebie - swą seksualność, choć nie emocjonalność, a jak powszechnie wiadomo na ogół trudno, by jedno nie szło z drugim w parze. Męskie frustracje w mocnym wydaniu.
frolic plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Pierwsze książki wielkich pisarzy często bywają czymś do czego niechętnie się przyznają z powodu ich literackiej mierności – w wypadku Llosy tak absolutnie nie jest. „Wyzwanie. Szczeniaki”, czyli dwa w jednym to opowiadania na wysokim poziomie, które można odczytywać i rozumieć na różne sposoby, jednak głównym ich tematem jest problem „machismo”, czyli męskiego poczucia siły i dumy, które niestety zazwyczaj źle się kończy. Bohaterowie są brutalni i honorowi, i nie spoczną, póki nie udowodnią, że są prawdziwymi mężczyznami. Llosa pokazuje wiele stron tego zjawiska, a to wszystko w scenerii Ameryki Południowej.
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2013-09-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,