Z szynką raz!

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2002
ISBN: 83-88459-03-1
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Przejmująca opowieść o dzieciństwie i młodzieńczych latach autora, ukazująca, jak wrażliwy i ambitny chłopak, na przekór biedzie, despotycznemu ojcu i presji zgnuśniałego otoczenia, walczy o prawo do podążania własną drogą.
bambi12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-13, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

I znów spotkałam alter ego pisarza - Henry'ego Chinaskiego. Wcześniej poznałam go w "Listonoszu" i "Najpiękniejszej dziewczynie w mieście". Tym razem stanęłam oko w oko z dramatycznymi opisami jego lat dzieciństwa i dorastania. Przepełnionymi przemocą. Nie da się ukryć, że ten okres miał istotny wpływ na jego dalsze życie. Powoli, wraz z zagłębianiem się w lekturze rysował się w mej wyobraźni portret wyrzutka. Surowy, brutalny. Z każdej strony tej lektury bije poczucie wyobcowania. Książkę można nawet nazwać głosem zagubionych, zdesperowanych a nawet przegranych. Ponadto Ci, którzy lubią czytać o USA odnajdą tu nieupiększony obraz tego kraju z lat 1920-41.

Nie będę ukrywać, że treść książki jest jasna, ostra i bezpośrednia. Momentami utwór jest nawet odrobinę ironicznie zabawny. Dedykacja "dla wszystkich ojców" jest moim zdaniem jednocześnie oskarżeniem i hołdem dla każdego poniżanego. Rozdziały są tu luźno powiązane. Skupiają się raczej na poszczególnych wspomnieniach. Autor nie zapomniał także o "wzbogaceniu" swej prozy licznymi wulgaryzmami. Z mojego punktu widzenia historia tu opowiedziana jest fascynująco sadystyczna a nawet fatalistyczna. Pełna smutku i nieokiełznanej wściekłości. Bukowski nie lituje się tu nad swym bohaterem a jednocześnie hipnotyzuje czytelnika. Autor opisał tu rodzaj niepokoju społecznego i upokorzenia. Książka jest także pełna młodzieńczej frustracji seksualnej. I nienawiści. Powieść dotyka także trudnego tematu jakim jest alkoholizm. Ukazuje nieco mizoginiczną postawę głównego bohatera, jednak uczciwość przekazu i bijące z niej pragnienie znalezienia prawdy i wolności zachęca do ukończenia lektury. Bez metafor...

plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
Samotne dzieciństwo i liczne traumy z tego okresu, zdeterminowały jego życie. Jednak mimo nihilizmu, potrafił z wnikliwie spojrzeć na rzeczywistość i trafnie ją skomentować, często wulgarnie, ale też z wrażliwością, której brakuje bardzo często tzw. "normalnym" ludziom.
kjts plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Umówmy się- nie jest to książka, która wzrusza, bawi do łez (kilku, zaliczonych podczas lektury parsknięć jednak się wypierał nie będę), zmienia życie czy każe zastanowić się nad otaczającą nas rzeczywistością. Warto jednak po nią sięgnąć bo całkiem dobrze oddaje klimat dorastania w czasach Wielkiego Kryzysu (radzę zwłaszcza przyjrzeć się rodzicom głównego bohatera i temu jak ustosunkowują się do swojego stanu społecznego) radząc sobie bez epatowania dramatem i szeroką gamą ludzkich tragedii. Bo życie głównego bohatera jest raczej smutne, ale smutne w rozumieniu ludzkim,a nie filmowym. Szarość, tak, to właściwe słowo.
Krimsky Linia koment
Przeczytane:2014-07-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,