Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2016-03-29
Kategoria: Historyczne
Dodał/a książkę:elibri

Erwin Bartmann, jak wielu berlińskich uczniaków, uległ duchowi czasów oraz czarowi rozsiewanemu przez idee narodowego socjalizmu. Przekonany o tym, że wzrasta w najlepszym z państw świata, marzył o wstąpieniu w szeregi elitarnej formacji Waffen SS Leibstandarte SS Adolf Hitler. Dlatego zgłosił się do niej na ochotnika.

Po przybyciu na Front Wschodni, dołączył do oddziału łączności. Wkrótce odkrył jak dalece rzeczywistość odstaje od rozpowszechnionego mitu. Przetrwanie okazało się kwestią szczęścia, które opuściło go podczas bitwy na Łuku Kurskim. Ranny trafił do szpitala pod Berlinem, by w ostatniej fazie wojny wylądować na obronnej rubieży niedaleko linii Odry. Wówczas nadszedł czas na podjęcie ostatecznej decyzji: przetrwać samemu czy wypełnić złożoną SS przysięgę wierności aż po grób?

Od Frontu Wschodniego po zdruzgotany bombami Berlin zamieszkały w większości przez starców i zepsute samotne kobiety - szczere wspomnienia Bartmanna prezentują w wyjątkowej i niekiedy zaskakującej perspektywie życie młodego ochotnika dywizji Leibstandarte SS Adolf Hitler.

To bardzo wartościowy pamiętnik. Ukazuje zarówno prawdziwe oblicze walk toczonych na Froncie Wschodnim, a także zmianę zachodzącą w postawie autora w stosunku do nazistowskiego reżymu i do szans na ostateczne zwycięstwo.

portal History of War

Okładka - Za wodza i naród. Wspomnienia weterana pierwszej 1. Dywizji Pancernej SS Leibstandarte SS Adolf Hitler Pod prąd
Krystyna Grzybowska
Okładka - Za wodza i naród. Wspomnienia weterana pierwszej 1. Dywizji Pancernej SS Leibstandarte SS Adolf Hitler Dziewczyny kresowe
Marek A. Koprowski
Okładka - Za wodza i naród. Wspomnienia weterana pierwszej 1. Dywizji Pancernej SS Leibstandarte SS Adolf Hitler Jak kamień w wodę. Polowanie na Pliszkę
Hanna Greń
Okładka - Za wodza i naród. Wspomnienia weterana pierwszej 1. Dywizji Pancernej SS Leibstandarte SS Adolf Hitler Chłopiec w pasiastej piżamie
John Boyne
Okładka - Za wodza i naród. Wspomnienia weterana pierwszej 1. Dywizji Pancernej SS Leibstandarte SS Adolf Hitler Ostatnie dni Pompei
Edward Bulwer-Lytton