OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Zabić drozda

Ocena ( 26 osób )
5.3
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2006-03-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788373015470
Liczba stron: 424
Tytuł oryginału: To kill a mockingbird
Tłumaczenie: Maciej Szymański
Ilustracje: -
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Zabić drozda

"Zabić drozda" to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego, co o życiu człowieka najcenniejsze: miłości, współczucia i dobroci. Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to, gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji.

Recenzja
hansik Linia koment
Ocena: 5, Na półkach:

Szczęśliwy ten, kto dziwi się światu wciąż i wciąż. Niezmiernie rzadkie zjawisko naiwnego (nie rozumianego pejoratywnie!) zdumienia, zarezerwowane przecież dla dzieci, jakże dalekich od świata konwenansu i „wszechwiedzących” rodziców wspaniale zostało nakreślone w jedne bodaj z najsławniejszych amerykańskich powieści - Zabić drozda Harper Lee. Książka, o której napisano miliony rozpraw. Książka, której ekranizacja spotkała się z deszczem nagród. W końcu - książka, która dotyka jednego z największych problemów Południa Stanów Zjednoczonych – reizmu

szara_linia
Opinie
BooksMyHarbour plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-03-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Opinie,


Tak sobie myślę, że strasznie trudno być drozdem wśród niezliczonych sępów tego świata.
A "drozdy nic nam nie czynią poza tym, że radują nas swoim śpiewem. Nie niszczą ogródków, nie gnieżdżą się w szopach na kukurydzę, nie robią żadnej szkody, tylko śpiewają dla nas z głębi swoich ptasich serduszek."

Harper Lee osadza akcję utworu w Maycomb, gdzie rozgrywa sie dramat Toma Robinsona.
Maycomb może tu mieć znaczenie symboliczne, jako jedno z wielu miejsc, w których doszło i dochodzi wciąż do agresji, linczów i ataków spowodowanych nienawiścią do przedstawicieli innych ras,wyznań czy poglądów.
Z powodu braku tolerancji najbardziej cierpią zazwyczaj niewinni ludzie.

Harper Lee odwołuje się w swojej książce do ludzkich sumień, naświetla problematykę wiecznie żywą, demaskuje ludzką obłudę

Czy to będzie Maycomb z lat trzydziestych XX- wieku, czy też miasteczko na innym krańcu ziemi osadzone we współczesności, ludzie wszędzie znajdą sobie jakiegoś drozda, by się nad nim pastwić, bo jest inny, bo w jakimś sensie odbiega od reszty społeczeństwa.To nic, że żyje spokojnie, po cichu, nie wchodzi nikomu w drogę.
Zwyczajnie nie pasuje i już!

Tolerancja - to takie modne słowo. Tak szeroko o niej dyskutujemy.

Tu nie potrzeba wielkich rozmyślań, dyskusji psychologicznych. Wystarczy świadome rozróżnianie zachowań moralnych i niemoralnych wobec drugiego Człowieka, właściwe rozumienie podstawowych pojęć.
W powieści naświetlony jest temat rasizmu - jako braku tolerancji rasowej. Ale problem ma szerszy zasięg.

Harper Lee misternie utkała portrety głównych bohaterów. Szczególną uwagę zwróciłam na postaći Atticusa, jego odwagi, spokoju, intelektu, opanowania i niezłomności poglądów - to piękny autorytet dla dzieci - Smyka i Jema.
Autorka wykreowała ideał, w który trudno uwierzyć, Skaut i Jem jednak
wierzyli i ta wiara ich ukształtowała.
Styrana plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-02-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2017,Ulubione,
Przy czytaniu tego typu książek zawsze zastanawiam się jak to możliwe, że ludzie naprawdę kiedyś tacy byli. Potem przypominam sobie, że często nadal tacy są. Dlatego takie książki są ważne, ponieważ nadal, niestety, nas dotyczą.

''Nie, Jem. Myślę, że jest tylko jeden rodzaj ludzi. Ludzie.''

''Ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi, przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym. Jedyna rzecz, jaka nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka.''
Elia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016 r,
Akcja powieści toczy się w w latach 30-tych XX wieku w hrabstwie Maycomb, leżącym na południu Alabamy. Jest to historia z pozoru zwykłej rodziny- dwójki dzieci i ojca, który jest prawnikiem. Ich dotąd spokojne życie zmienia się diametralne, odkąd Atticus - ojciec- broni przed sądem młodego Murzyna oskarżonego o gwałt na młodej, białej dziewczynie.
Jest to bardzo mądra historia ukazująca problem segregacji rasowej. Książka w doskonały sposób przedstawia małomiasteczkową mentalność ludzi z Maycomb, ich uprzedzenia rasowe, religijne i nieustanne dbanie o to, co powiedzą inni.
Bardzo dużo miejsca w powieści zajmuje wątek skupiony wokół rodziny Finchów. Mała Jean Louise, która jest narratorką powieści, ukazuje nam życie swoje i brata, ich wakacyjne zabawy, z pozoru błahe problemy. Czytelnik śledzi ich przeżycia, frustracje, bunt, cały proces dorastania i kształtowanie się systemu wartości, wsparty mądrymi radami samotnie wychowującego ich ojca.
Jak dla mnie najpiękniejszą postacią tej powieści jest sam Atticus Finch, który w bardzo zaangażowany sposób stara się walczyć o dobre imię człowieka, niezależnie od tego, jaki ma on kolor skóry. Jego prawość, rozsądek, wielka mądrość życiowa i to, że uczy swoje dzieci szacunku do drugiego człowieka i bezwzględnej uczciwości w życiu sprawiły, że chciałabym spotkać Atticusa w realnym życiu!
A oto jedna z mądrości Atticusa: ,,Gdy będziesz starszy, przekonasz się, że biali oszukują czarnych na każdym kroku, ale pozwól, że coś ci powiem i nigdy o tym nie zapomnij: zawsze, gdy biały człowiek czyni coś takiego czarnemu, bez względu na to, kim jest, jak jest bogaty i z jak znakomitej rodziny pochodzi, ten biały człowiek jest śmieciem
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Akcja powieści toczy się w w latach 30-tych XX wieku w hrabstwie Maycomb, leżącym na południu Alabamy. Jest to historia z pozoru zwykłej rodziny- dwójki dzieci i ojca, który jest prawnikiem. Ich dotąd spokojne życie zmienia się diametralne, odkąd Atticus - ojciec - broni przed sądem młodego Murzyna oskarżonego o gwałt na młodej, białej dziewczynie.
Jest to bardzo mądra powieść ukazująca problem segregacji rasowej. Książka w doskonały sposób przedstawia małomiasteczkową mentalność ludzi z Maycomb, ich uprzedzenia rasowe, religijne i nieustanne dbanie o to, co powiedzą inni.
Bardzo dużo miejsca w powieści zajmuje wątek skupiony wokół rodziny Finchów. Mała Jean Louise, która jest narratorką powieści, ukazuje nam życie swoje i brata, ich wakacyjne zabawy, z pozoru błahe problemy. Czytelnik śledzi ich przeżycia, frustracje, bunt, cały proces dorastania i kształtowanie się systemu wartości, wsparty mądrymi radami samotnie wychowującego ich ojca.
Jak dla mnie najpiękniejszą postacią tej powieści jest sam Atticus Finch, który w bardzo zaangażowany sposób stara się walczyć o dobre imię człowieka, niezależnie od tego, jaki ma on kolor skóry. Jego prawość, rozsądek, wielka mądrość życiowa i to, że uczy swoje dzieci szacunku do drugiego człowieka i bezwzględnej uczciwości w życiu sprawiły, że chciałabym spotkać Atticusa w realnym życiu!
A oto jedna z mądrości Atticusa: ,,Gdy będziesz starszy, przekonasz się, że biali oszukują czarnych na każdym kroku, ale pozwól, że coś ci powiem i nigdy o tym nie zapomnij: zawsze, gdy biały człowiek czyni coś takiego czarnemu, bez względu na to, kim jest, jak jest bogaty i z jak znakomitej rodziny pochodzi, ten biały człowiek jest śmieciem."
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,
Opowieść Smyka, młodszej latorośli adwokata Atticusa Fincha, o dzieciństwie spędzanym w małej miejscowości na południu Stanów Zjednoczonych z bratem Jemem i przyjacielem Dillem. Zwykłe zabawy dziecięce urozmaicane są tajemniczym sąsiedztwem, czasem miłymi spotkaniami, a niekiedy trudnymi do akceptacji uwagami dorosłych, którym nie podoba się sposób wychowywania dzieci przez Atticusa. Od pewnego momentu na plan pierwszy wysuwa się dziedzictwo z południa Stanów w postaci prześladowania Murzynów i jawna niesprawiedliwość, na którą nie znajdują sposobu nawet powołane do tego instytucje. Smyk musi się nauczyć oceniać i milczeć, bo nie zawsze można powiedzieć, co się myśli, bez skrzywdzenia innego człowieka; musi też znosić obelgi ludzi, którzy nie dysponują dostateczną wyobraźnią, by uznać człowieka w czarnoskórym. Mądra powieść o dojrzewaniu i zmianach w myśleniu dzieci i dorosłych.
Powtórka bardzo dobrej powieści zaowocowała podniesieniem oceny. Oj, chciałoby się więcej takich mądrych, ciepłych i mimo wszystkich niosących nadzieję książek.
Azzmon plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książek 2016,Przeczytane,
Warto czasem wracać do książek, które czytało się przed laty. Zauważa się wiele interesujących momentów, które poprzednim razem się przeoczyło. Klasyk Harper Lee. Lata 30-te XX wieku, południe Stanów - Alabama. Konflikty na tle rasowym osiągają niepokojące rozmiary. Jeden sprawiedliwy próbuje naprawić świat tocząc batalię z segregacją i poniżeniem czarnych mieszkańców Maycomb. A wszystko to widziane oczami dziecka. Cudowna książka, która nie nudzi, nawet czytana po raz kolejny.
allergicto plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Tą książkę koniecznie należy przeczytać. Postuluję dodanie jej do kanonu lektur licealnych..
mysha plusminus Linia koment
Pozycja dobra... nawet bardzo dobra, pokazująca świat oczami dziecka: świat, który rządzi się niezrozumiałymi zasadami, których one uczą się, nawet dobrze ich nie rozumiejąc. Czy to, czego uczymy dzieci zawsze jest dobre?
Odpowiedź jest właśnie w treści tej książki.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
"Zabić drozda" znalazło się na liście 100 książek, które według BBC musisz przeczytać przed śmiercią .Gdy tylko zobaczyłam, że jest tam wpisana to chciałam ją przeczytać, bo z opisu wydała mi się bardzo ciekawa.

Akcja książki toczy się w miasteczku Maycomb w stanie Alabama.Wszyscy się tam znają, życie płynie spokojnie. Wkrótce jednak czarny mężczyzna - Tom Robinson zostaje oskarżony o gwałt na białej kobiecie. Mieszkańcy są oburzeni i chcą, by Tom poniósł karę śmierci, która wtedy obowiązywała. Jego obrony podejmuje się Atticus, który jest znanym i szanowanym adwokatem. Jednak po podjęciu się tej sprawy traci w oczach ludzi.
O tym wszystkim opowiada nam dziewięcioletnia Smyk lub Skaut ( w zależności od tłumaczenia), córka Atticusa i siostra Jema.

Narratorką jest Smyk. Czego byście się spodziewali po takiej narracji? Jeżeli myślicie, że będzie dziecinnie to się bardzo mylicie. Smyk jak na swój wiek jest bardzo dojrzała, inteligentna i zna się na wielu sprawach. Można się wiele od niej nauczyć. Dziewczynka nie może zrozumieć pewnych spraw takich jak nietolerancja.

Książka porusza problem nietolerancji i rasizmu. Akcja dzieje się w latach 30 XX wieku, więc nie tak dawno temu. Osoby czarnoskóre były zepchnięte na margines, traktowani gorzej niż zwierzęta.

Oprócz rasizmu w książce jest trochę o dorastaniu. Bardzo mi się podobało, że dzieci miały tak duży szacunek do swojego ojca, był dla niż autorytetem i wychował ich naprawdę dobrze. Był dla nich świetnym nauczycielem życia. Swoim postępowaniem dawał przykład, był człowiekiem otwartym, nie bojącym jest trudnych tematów.
Podobało mi się też myślenie Smyka. Dziewczynka dopiero poznawała świat z tej gorszej strony tj. nienawiści, niesprawiedliwości, rasizmu, niezrozumienia. Zaskoczyło mnie to, jak dorośle do tego wszystkiego podchodziła. Wydawać by się mogło, że to tylko dziewięcioletnie dziecko, ale w wielu przypadkach dojrzalsze i bardziej empatyczne od otaczających jej dorosłych ludzi.

Myślę, że ta książka może być wzorem dla rodziców, jak warto wychowywać swoje dzieci. Na co zwracać uwagę, czego uczyć, jak rozmawiać, jak się samemu zachowywać i jak dawać dobry przykład. Jest to też wartościowa książka dla młodych ludzi. Szkoda, że nie jest to lektura szkolna, bo jest warta omówienia, opracowania i przeczytania.

Co to bohaterów to najbardziej podobała mi się postać Atticusa, w szczególności za jego sprawiedliwe traktowanie czarnych, za ich obronę, za to, że nie bał się narażać swojej reputacji. Jego postawa wzbudza podziw i szacunek. Podobało mi się też jak rozmawiał ze swoimi dziećmi, że nie bał się trudnych tematów.
Smyk również zdobyła moją sympatię głównie za dojrzałość i postrzeganie niektórych spraw.
kingaczyta.blogspot.com
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: Mam,
Szczęśliwy ten kto dziwi się światu wciąż i wciąż. Niezmiernie rzadkie zjawisko naiwnego (nie rozumianego pejoratywnie!) zdumienia, zarezerwowane przecież dla dzieci, jakże dalekich od świata konwenansu i ,,wszechwiedzących" rodziców wspaniale zostało nakreślone w jedne bodaj z najsławniejszych amerykańskich powieści ,,Zabić drozda" Harper Lee. Książka o której napisano miliony rozpraw. Książka, której ekranizacja spotkała się z deszczem nagród. W końcu książka, która dotyka jednego z największych problemów Południa Stanów Zjednoczonych - reizmu. Brawurowa akcja, niebagatelne przesłanie i nietuzinkowi bohaterowie - elementy składowe jedynego ważnego tekstu autorki, które czynią z lektury powieści całkiem interesujące, lecz niekonieczne doznanie czytelnicze.

Fabułę książki poznajemy z perspektywy kilkuletniej dziewczynki, nazywaną przez bliskich i otoczenie Skautem. Narratorka powieści wraz ze starszym bratem Jeremym i przyjacielem Dillem podczas kilku kolejnych wakacji spędzonych w rodzinnej (fikcyjnej) miejscowości Maycomb w stanie Alabama poznaje własne otoczenie, które pod pozorem spokojnej, pełnej szacunku atmosfery, kryje wiele niewiadomych. Jedną z nich jest tajemniczy sąsiad "Boo" Radley, który zamknięty przez ojca w areszcie domowym za wybryki z czasów swojej młodości, w wyobraźni dzieci kreowany jest na okrutnika i zwyrodnialca. Jednak to nie wszystkie sekrety prowincjonalnego miasteczka. Gwałt popełniony na białej dziewczynie rzekomo przez czarnoskórego Toma Robinsona stanie się przyczynkiem licznych konfliktów i niepokojów na tle rasistowskim. Ponieważ oskarżonego będzie bronić ojciec dwójki głównych bohaterów - wyjątkowy i prawy Atticus, mali bohaterowie powieści znajdą się w samym centrum wydarzeń. Obie sprawy, które zasadnicza dzielą książkę na dwie części, spotkają się i wyjaśnią się w naprawdę niezwykłym finale powieści.

Bardzo ciekawym zabiegiem autorki jest wykreowanie małoletniej bohaterki na narratora powieści. Dziewczynka nie boi się zadawać pytań, dziwi się niesprawiedliwości, nie może zrozumieć nienawiści względem innych osób tylko z powodu odmiennego koloru skóry. Spontaniczna i niegrzeczna jawi się czytelnikowi jako postać nad wyraz ,,prawdziwa". Nie pozbawiona licznych zalet, ale też wad. Jednakże wielkim minusem powieści jest dość schematyczne ujęcie problemu. Bohaterowie powieści dzielą się na dobrych i złych. Prawych i uprzedzonych. Zła strona mocy - dobra strona mocy. Brakuje elementów pośrednich.

Książka Lee jest pełnym refleksji obrazem amerykańskiej prowincji lat 30. XX wieku. Obrazem przedstawiającym szalejącą ksenofobie i niesprawiedliwość społeczną w kraju, który słynie z otwartości i tolerancji. Z drugiej zaś strony powieść kreśli niełatwą drogę do wyżej wspomnianych cnót. Można więc zaryzykować stwierdzenie i nazwać ,,Zabić drozda" amerykańską literaturą rozliczeniową (podobnie jak późniejsze ,,Służące" Stockett). Tekst ten to bez wątpienia ważna pozycja w zrozumieniu historii tegoż olbrzymiego, wielokulturowego kraju. Można się zapoznać.
wiesiek-k plusminus Linia koment
Przeczytane:1994-01-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Książka porusza wciąż aktualny problem przesądów, stereotypów społecznych, walki o równouprawnienie i tolerancję.
vaapu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
PatrycjaSienkows Linia koment
Przeczytane:2016-06-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Hitomi Linia koment
Przeczytane:2015-04-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Anna_Valerious Linia koment
Przeczytane:2015-09-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
madz Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ania1994 Linia koment
Przeczytane:2015-04-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2015,
Van-chan Linia koment
Przeczytane:2015-04-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
FlapperGirl Linia koment
Przeczytane:2009-10-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2016-06-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - 52 książki 2016,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2006-06-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
kroplina Linia koment
Przeczytane:2014-02-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,100 książek wg BBC,
Qba21 Linia koment
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,Wymarzona...,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Habina Linia koment
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2012,
agusia97 Linia koment
Przeczytane:2014-01-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
OlaU Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,ulubione,
agni79 Linia koment
Przeczytane:2013-04-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Posiadam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów