Zabójstwo Rogera Ackroyda

ISBN: 978-83-60894-88-0
Czas trwania: 4 godz.
Czyta: Arkadiusz Bazak
Dodał/a książkę:Magdalena Galiczek-Krempa
Narratorem tej wyjątkowej w dorobku Agathy Christie powieści jest doktor James Sheppard, wiejski lekarz, który mieszka ze swą wścibską siostrą Karoliną. "Zabójstwo Rogera Ackroyda" rozpoczyna się od niezwykle przykrego faktu: doktor Sheppard jest zmuszony stwierdzić zgon pewnej kobiety, jak głosi plotka, popełniła samobójstwo w wyniku wyrzutów sumienia. Kilka dni później małą wiejską społeczność elektryzuje wiadomość o zabójstwie Rogera Ackroyda. Doktor Sheppard opowiada więc o tym, jak Herkules Poirot dochodzi do prawdy.
anaemia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Agatha Christie to niekwestionowana królowa klasycznych kryminałów, a ,,Zabójstwo Rogera Ackroyda" jest jednym z jej flagowych dzieł.

Zachęcona tak wysoką oceną i rekomendacjami innych, sięgnęłam po kolejny już tom przygód genialnego detektywa, Herculesa Poirota. Tym razem miał do rozwiązania zagadkę tajemniczej, wyglądającej na samobójczą, śmierci Rogera Ackroyda.

W rolę narratora wcielił się wiejski lekarz, doktor Sheppard. Mimo jawnych różnic między nim a kapitanem Hastingsem - relacjonującym wcześniejsze przygody Poirota - miałam wrażenie, że styl, w jakim opowiadał o zdarzeniach, bardzo przypominał jego poprzednika. Zdarzało mi się nawet zapominać, kto jest narratorem, mimo że sam Hercules podkreślał odmienność swoich pomocników i ich pisemnych sprawozdań.

Historia zaczyna się, kiedy dowiadujemy się o śmierci pani Ferrars, bogatej wdowy. Miejsce zbrodni nie pozostawia żadnych wątpliwości. Kobieta targnęła się na własne życie.

Wioska huczy od plotek. Mieszkańcy prześcigają się w kolejnych hipotezach i wspominają tajemniczą śmierć Ashleya Ferrarsa, męża zmarłej. Wplątany w sprawę zostaje też Roger Ackroyd, z którym pani Ferrars przed śmiercią utrzymywała romantyczne relacje.

Kilka dni później dochodzi do kolejnej zbrodni.

Pan Ackroyd zostaje znaleziony w swoim gabinecie martwy, z zabytkowym sztyletem w głowie. Zabójstwa mógł dokonać każdy, łącznie z mieszkającymi w rezydencji najbliższymi ofiary.

Każdy wydaje się podejrzany. Nikt nie jest wolny od tajemnic.

Zamożny człowiek zamordowany we własnej rezydencji. Każdy z jego bliskich jest w gronie podejrzanych. Ten schemat występuje dość często w książkach Christie. Ta, tak naprawdę, niewiele różniła się od reszty, jeśli chodzi o rozwój zdarzeń.

Muszę przyznać, że czułam się rozczarowana ogólnym poziomem książki. Spodziewałam się wartkiej akcji i tajemnic czyhających na każdej stronie. Poza samym zakończeniem było dość sztampowo.

Rozwiązanie zagadki jest zaskakujące...

...o ile nie przeczytałeś notki biograficznej o autorce i nie trafiłeś na ogromny spoiler. Niestety ja nie zaliczam się do grona szczęśliwców, którym było dane zachwycić się oryginalnym - w szczególności jak na tamte czasy - rozwiązaniem.

Jedną z zalet lektury jest to, że nie łączy się fabularnie z resztą książek o Poirocie, dzięki czemu można po nią sięgnąć bez wcześniejszego zapoznania się z poprzednimi tomami serii.

Książkę polecam głównie fanom Agathy Christie (chociaż ci pewnie już dawno mają ją za sobą) i klasycznych kryminałów.
Elina44 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015 ,
Encyklopedia powszechna zepsuła mi niespodziankę i zdradziła, kto jest mordercą w tej książce. Więc nie wiem, co mam o niej napisać. Zupełnie inaczej się patrzy na książkę, gdy się już wie.
Pomysł jest świetny. Autorka lubiła łamać reguły ustanowione przez innych pisarzy.
Książka jest bardzo dopracowana. Bohaterowie, poszlaki, intryga, śledztwo.
Mysza_99 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Agatha Christie, to jedna z najpoczytniejszych pisarek kryminalnych. Nie bez powodu nazywana królową gatunku - w końcu napisała wiele znanych na całym świecie książek, które trzymają w napięciu od początku do końca i mają dobrze ułożone i rozpisane śledztwo, prowadzone głównie przez Herculesa Poirota, albo panią Marple. W zasadzie z twórczością pani Christie przyjaźnię się od ponad dekady, ale mam dość ambiwalentne uczucia do całego jej dorobku literackiego. Przede wszystkim większość książek ma mało elementów charakterystycznych, jest zbrodnia, ktoś ją rozwiązuje, zbierani są podejrzani i dowiadujemy się, kto zabił. Tak to wygląda w zarysie. I tak naprawdę tylko nieliczne książki zawierają coś, co sprawia, że zostają w głowie na dłużej.

Z "Zabójstwem Rogera Acroyda" nie miałam dotychczas do czynienia. Z opinii innych czytelników dowiedziałam się, że to jedna z najlepszych pozycji Christie, więc postanowiłam sprawdzić, czy aby na pewno. Moim zdaniem zdecydowanie nie. "Morderstwo w Orient Expressie", "I nie było już nikogo", czy "Zwierciadło pęka w odłamków stos" są zdecydowanie lepsze. Głównym powodem, dla którego ta właśnie książka znajduje się w czołówce twórczości, jest zaskakujące zakończenie. Mnie nie zaskoczyło. Rzadko zdarzało mi się trafić, kto u Christie popełnił zbrodnię, a tu niemalże od połowy książki wiedziałam. Pasowała mi tylko i wyłącznie ta osoba, chociaż do samego końca niewiele na nią nie wskazywało.

Zamordowany zostaje tytułowy Roger Acroyd, podejrzanych jest kilku - i jego przyrodni syn, i bratowa, i córka bratowej, służba, a także dwóch dżentelmenów, którzy znajdowali się w gościnie. Policja prowadzi śledztwo, tymczasem w sprawę zostaje wmieszany Hercules Poirot, który przy pomocy znanego i cenionego lekarza Shepparda krok po kroku składa łamigłówkę i odkrywa, kto jest mordercą.

Nie skreślam i nie twierdzę, że sama w sobie zagadka i intryga są źle napisane, źle prowadzone, czy książka jest nudna i nie ciekawi. Wręcz przeciwnie - czyta się szybko, a akcja wciąga, bohaterów nie da się nie lubić, a Hercules Poirot, który rozwiązuje sprawę, jest jak zwykle zbyt pewny siebie i tym samym mocno irytujący. Jak dla mnie zabrakło elementu zaskoczenia, zabrakło czegoś, co sprawi, że za kolejną dekadę wspomnę tę książkę, jako jedną z tych wyjątkowych. Jednak historia sama w sobie jest dobra, więc polecam każdemu, kto lubi mierzyć się z powieściami detektywistycznymi.
Twiggy plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Jedna z najlepszych książek Agathy Christie, które przeczytałam. Wciąga od pierwszej strony i jest dosc zabawna. :)
I dodam, że w końcu udało mi się zgadnąc kto jest mordercą, z czego jestem bardzo dumna!
Styrana Linia koment
Przeczytane:2015-03-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Ankalipso Linia koment
Przeczytane:2015-02-05, Na półkach: Przeczytałem,
Lady_Mary Linia koment
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mój mały świat pożółkłych kart...,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2015-01-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,