Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach

Błyskotliwy reportaż biograficzny poświęcony parze polskich architektów-wizjonerów, którym przyszło tworzyć w epoce PRL-u. Losy Oskara Hansena i jego rodziny mogłyby posłużyć za scenariusz niejednego filmu. Syn Norwega i Rosjanki wojnę spędza w Wilnie, gdzie przyłącza się do polskiej partyzantki. Po wojnie studiuje architekturę i wyjeżdża na stypendium do Paryża. Tam trafia do pracowni Jeannereta i odwiedza wielkich malarzy, m.in. Picassa, któremu udziela kilku cennych rad. Pomimo propozycji pozostania na Zachodzie, wraca do kraju, gdzie wraz z żoną, Zofią, pracuje jako architekt i tworzy koncepcję Formy Otwartej. Projekty Hansenów są śmiałe, niestandardowe i dostosowane do potrzeb zwykłych ludzi — kto nie chciałby mieć mieszkania skrojonego na własną miarę? Niestety, w szarej rzeczywistości PRL-u pomysły te ulegają pewnym modyfikacjom, na co architekci nie mają już wpływu. Rezultat to m.in. owiane złą sławą warszawskie osiedle Przyczółek Grochowski, miejsce, którego się nie wybiera, lecz na które jest się skazanym… Tam właśnie decyduje się zamieszkać autor książki, Filip Springer. Chce on na własnej skórze poczuć, jak żyje się w miejscu urzeczywistnienia teorii Hansenów i zrozumieć, dlaczego ich nowatorskie pomysły nie najlepiej sprawdziły się w rzeczywistości.

Książka Filipa Springera to opowieść o niebanalnych osobowościach, niezwykłych ludzkich losach, odważnej architekturze, ale także – a może przede wszystkim – o naszej mentalności. I o tym, jak bardzo brakuje nam dziś wizji naprawy świata, która – jak u Hansenów – opierałaby się na wierze w człowieka i poczuciu powinności wobec innych. Rzecz wciągająca, dająca do myślenia i po prostu mądra.

Informacje dodatkowe o Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach:

Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-04-22, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2019,

Nigdy nie słyszeliście o Hansenach? Nie przejmujcie się, ja też nie. Ani, jak się okazuje, 90% studentów architektury, mimo że Hansenowie byli architektami - wizjonerami, marzycielami, którzy chcieli jedynie, by ludziom mieszkało się lepiej, bez względu na ich status majątkowy. Podwaliną ich myśli twórczej była tzw forma otwarta, która miała umożliwić ludziom wygodne mieszkanie, tworzenie społeczności w obrębie jednego osiedla a jednocześnie, tam gdzie to możliwe, kontakt z naturą. I chociaż realizacja tych projektów nie nadążyła za wizją (klasyczne, żeby użyć współczesnego języka, expectations vs reality), to marzycielstwo Oskara Hansena, jego, jakby się wydawało, koncepcje oderwane od rzeczywistości, są wspaniałym przykładem humanizmu. Najsłynniejsze realizacje Hansenów to osiedla Przyczółek Grochowski w Warszawie i os. Słowackiego w Lublinie. Warszawski Przyczółek dorobił się niezbyt pozytywnego określenia Pekin, co najbardziej odzwierciedla wrażenia mieszkańców, żyjących w najdłuższym bloku w Warszawie, w mieszkaniach bez kątów prostych, połączonych jedną wielką galerią, z której przez okna można zaglądać do kuchni sąsiadów...
Hansen dostrzegał konieczność takiej zabudowy miast, która umożliwiłaby sprawne przemieszczanie się po nich (stąd np projekty kolejek liniowych), kontakt z naturą (stąd np projekty usypywania sztucznych wzgórz). Projekty Hansenów umieszczały mieszkańców jako współtwórców osiedli, zapraszały ich do tworzenia przestrzeni, zabawy formą. Stąd np pomysł podwieszanych balkonów, które..można przesuwać (Ursynów, Warszawa). Hansen był nieprzejednany w swoich wizjach, wykazywał niezrozumienie dla niezrozumienia jego koncepcji.I nie byłby tak niezwykłym człowiekiem i twórcą, gdyby nie jego żona. Zofia była jedyną osobą na świecie z której zdaniem Oskar naprawdę się liczył. Ich relacja to cichy bohater reportażu Springera - wspaniale się uzupełniali, wspierali, patrzyli na świat tak samo szeroko.
Reportaż nie jest biografią Hansenów, mimo dość hermetycznej tematyki podany jest w sposób lekki, z myślą o czytelniku który o architekturze wie tyle, że jest. Forma audiobooka sprawdza się również świetnie - polecam.

Zaczyn to historia o ludziach, szukających ideału. Zofia i Oskar Hansenowie to architekci z powołania, pojadający wielki talent i chcący dzielić sie nim z innym. Ta opowieść nie jest wyidealizowanym obrazkiem ich historii, to ukazanie ich prawdziwego charakteru, talentu, marzeń, a także sposobu myślenia o architekturze. To książka z duszą. Fascynująca i wciągająca - nie tylko dla architektów i miłośników architektury.

Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2017-01-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Chciałam przeczytać tę książkę z racji na to, że znam osiedle Słowackiego w Lublinie i jest ono bardzo ciekawe, więc postanowiłam dowiedzieć się czegoś o jego autorach. Ta książka odpowiedziała na moje wszystkie pytania zarówno o architekcie jak i o koncepcji. Godna polecenia jeśli chodzi o informacje o ciekawego pomysły architektoniczne dla laików jak ja.
Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2015-08-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Żeby zrozumieć Hansenów, trzeba przejechać się na Przyczółek Grochowski albo odwiedzić ich dom w Szuminie. Prostota i funkcjonalność, którą Oskar i Zofia Hansenowie propagowali, po latach daje się odnaleźć i w architekturze, i w meblach z Ikei. A oni sami jakby byli jakieś 40 - 50 lat przed innymi. I choć niektóre z ich wizji są bardzo futurystyczne, to jednak warto pamiętać, że dom, biurowiec czy dom użyteczności publicznej przede wszystkim ma być użyteczny, co niekoniecznie oznacza, że trzeba iść w kierunku betonu i szklanej konstrukcji na metalowych rusztowaniach.
Avatar użytkownika - mireu
mireu
Przeczytane:2014-07-13, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie - niezwykłe postaci 2014,
Wyśmienita pozycja przeznaczona nie tylko dla miłośników architektury. Springer z ogromnym talentem, dowcipem i swadą kreśli portret dwójki bohaterów - niepokornych architektów, którzy pragnęli reformować sposób myślenia o architekturze w Polsce Ludowej, tak by użytkownicy - mieszkańcy budynków mogli w większym stopniu wpływać na swoje otoczenie. "Zaczyn" to opowieść o wielkich ideach, marzeniach, talencie i niezrealizowanych projektach. To opowieść o bolesnym niedocenieniu, rozgoryczeniu i niezgodzie na rzeczywistość. Autor wspaniale oddaje trudny charakter Oskara Hansena, jego bezkompromisowość, zawzięcie, skłonność do konfliktów, wybuchowy temperament, a zarazem szlachetność i idealizm. To książka pulsująca anegdotą, fascynująca i mądra. Prawdziwa perełka.
Avatar użytkownika - Ag
Ag
Przeczytane:2013-06-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013,
To nie jest książka o architekturze - to książka o dwójce architektów, którzy wierzyli, że ludzie są dobrzy i mądrzy, a odpowiednio zaprojektowane otoczenie może w nich tylko wyzwolić pozytywną energię. Hansenowie chcieli zmieniać świat - ten reportaż doskonale ukazuje zderzenie wielkich idei z rzeczywistością. Świetna pozycja.
Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u
Filip Springer0
Okładka ksiązki - Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u

Dworce w Warszawie i Katowicach, poznański okrąglak, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, warszawski Pawilon Chemii i Supersam... Ikony architektury...

13 pięter
Filip Springer0
Okładka ksiązki - 13 pięter

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polska cierpiała na gigantyczny głód mieszkaniowy. Problem ten przez całe dwudziestolecie próbowali...