OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Zagadka Błękitnego Ekspresu

Ocena ( 3 osoby )
4.3
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2010-08-09
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-245-8987-6
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę:Martina
Katarzyna Grey, otrzymawszy imponujący spadek po swej pracodawczyni, postanawia wyruszyć na wycieczkę swoich marzeń. W czasie podróży Błękitnym Ekspresem staje się świadkiem niezwykłych zdarzeń – w pociągu w niejasnych okolicznościach zostaje zamordowana córka znanego milionera. Pomoc w rozwiązaniu zagadki oferuje niezawodny detektyw, Herkules Poirot. Sprawa dodatkowo się komplikuje, gdy pojawia się pytanie, czy to nie panna Grey była celem mordercy.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
anaemia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-06, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Okazuje się, że sześć lat przed tym, jak Agatha Christie napisała słynne "Morderstwo w Orient Expressie", stworzyła inną książkę, której akcja dzieje się w pociągu. "Zagadka błękitnego ekspresu" nie doczekała się takiej popularności jak wcześniej wspomniane dzieło i trudno jest mi się dziwić. Nie żeby była to wybitnie zła książka - jest to porządny, klasyczny kryminał, jakich wiele w bibliografii autorki - jednak nie posiada on przy tym cech, które mogłyby go czymkolwiek wyróżnić wśród reszty twórczości Christie.

Akcja właściwa zaczyna się, gdy Ruth Kettering, córka znanego miliardera, zostaje zamordowana w trakcie podróży tytułowym Błękitnym Ekspresem. Na szczęście jej bliskich, tym samym pociągiem jechał nie kto inny, jak Herkules Poirot, który postanawia wykorzystać swoje małe, szare komórki do wyjaśnienia zagadki.

Początek powieści nieco się ciągnął. Pierwszych parędziesiąt stron nieco mnie zmęczyło, ale kiedy w końcu zaczęła się właściwa akcja, śledziłam ją z zainteresowaniem, mimo że nadal byłam daleka od całkowitego pochłonięcia zagadką.

Na moje szczęście nie brakowało tego, co niezmiennie urzeka mnie w powieściach Christie - silnych kobiecych postaci, z Katarzyną Grey na czele. I nieźle wykreowanych postaci ogółem - nawet tych epizodycznych.

Rozwiązanie tytułowej zagadki okazało się satysfakcjonujące. Intryga nie była szczególnie zawiła, ale zakończenie - po klasycznym wodzeniu za nos i podsuwaniu mylnych tropów - mogło zaskoczyć.

"Zagadka błękitnego ekspresu" zdecydowanie nie należy do najlepszych dzieł królowej kryminału. Wśród dotychczas przeczytanych przeze mnie powieści autorki, ta plasuje się na niezbyt zaszczytnym, przedostatnim miejscu (ustępując jedynie "Wielkiej czwórce", która w moim odczuciu była raczej "wielkim nieporozumieniem"). Określiłabym ją mianem, nomen omen, literatury pociągowej - odpowiedniej żeby umilić podróż i niepretendującej do miana czegokolwiek bardziej zajmującego.
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Autorka jak zwykle mnie nie zawiodła. W "Błękitnym Ekspresie", czyli pociągu dla bogaczy, zamordowana zostaje młoda kobieta. Herkules Poirot, który też jechał pociągiem, pomaga policji w śledztwie. Mordercy niestety nie odgadłam;).
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kozung Linia koment
Przeczytane:2016-03-02, Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2016-02-18, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Martina Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane!,
break
Okładka - Zagadka Błękitnego Ekspresu Szukam Cię, Zoe
Alyson Noël
Okładka - Zagadka Błękitnego Ekspresu Żywy ogień
Lauren St John
Okładka - Zagadka Błękitnego Ekspresu Wyścig z wiatrem
Lauren St John
Okładka - Zagadka Błękitnego Ekspresu Enklawa (Vestmanna. Tom 1). - Audiobook
Ove Logmansbo
Okładka - Zagadka Błękitnego Ekspresu W służbie Cezara
Simon Scarrow
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów