Opis ksiązki
Kup Teraz

Zagubiony autobus

Ocena ( 6 osób )
5.2
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2016-01-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-8069-148-3
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:dayna15

Steinbeck opisuje podróż autobusem po drogach Kalifornii. W autobusie spotykają się przypadkowi pasażerowie, każdy z nich jest inny i każdy ma do powiedzenia swoją historię. Spotykamy tu ludzi chciwych, skąpych, intelektualistów, marzycieli, pięknych i brzydkich, głupich i dobrodusznych. Poznajemy ich marzenia i troski, stosunek do życia i drugiego człowieka. John Steinbeck (1902–1968) – amerykański powieściopisarz, laureat Nagrody Nobla w 1962 r. za „realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw socjalnych". Jego najbardziej znane powieści to „Na wschód od Edenu”, „Tortilla Flat", „Myszy i ludzie", „Grona gniewu" i „Ulica Nadbrzeżna". Premiera 12.01.2016

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Ivy plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Przeczytałam,
Bardzo lubię gawędziarski styl pisania Johna Steinbecka.Jego delikatne,miejscami ironiczne poczucie humoru.Podziwiam też doskonały zmysł obserwacyjny.W tej książce ''bohaterem zbiorowym '' jest przypadkowa grupa ludzi która znalazła się w sytuacji dość ekstremalnej.Nikt normalnie wsiadając do autobusu nie zastanawia się i nie rozmyśla o tym że może w tym pojeździe utknąć gdzieś po drodze i spędzić z współpasażerami więcej czasu niż planował,zgodnie z rozkładem jazdy.Ale czasami zdarza się coś czego człowiek nie planuje i nagle zostaje postawiony przed faktem dokonanym. Takie niespodziewane '' coś '' spotyka właśnie pasażerów autobusu jadącego z Rebel Corners do San Juan de la Cruz. Autor w sposób niezmiernie ciekawy pokazuje nam czytelnikom,co może wyleźć z człowieka w takim autobusie który się ''zagubił ''. A wyłażą skrywane bardzo głęboko w każdym z tych pasażerów :tajemnice,marzenia,obawy,żądze,kłamstwa.Całe spektrum interakcji między ludźmi,którzy jeszcze parę godzin wcześniej,nie wiedzieli nawet o swoim istnieniu.Serdecznie polecam,podejrzewam że Steinbeck nigdy się nie ''zestarzeje ''
Gracjana plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Życie pisze każdemu z nas odrębną, indywidualną historię. Naturalnie my, świadomie lub nie, mu w tym dopomagamy.
A jaką biografię piszą nam inni? Czasami moglibyśmy się mocno zdziwić, słysząc historie wymyślane o nas przez sąsiadów lub tak zwanych znajomych, tudzież ludzi zupełnie nam obcych, którym wystarczy ubiór, zamienione lub podsłuchane kilka zdań, aby wymalować nasz dokładny portret psychologiczny.
To jedna z typowych cech dla ludzkiego gatunku - szufladkowanie i osądzanie drugiego człowieka po pozorach.
Autobus do San Juan wiezie plejadę tego typu osobowości. Steinbeck serwuje nam tym razem opowieść z wyraźną nutą sardonicznego poczucia humoru, traktującą o pewnej podróży, która dla jednych jest początkiem nowego życia, dla innych refleksją na temat sensu aktualnej egzystencji, a dla jeszcze innych zamknięciem rozdziału, który już dawno powinien znaleźć swój finisz.
Cenię Steinbecka zwłaszcza za jego wnikliwość w ukazywaniu ludzkiej głupoty. Nie znaczy to jednak, że jest on bezlitosnym szydercą, gdyż zdecydowanie potrafi on docenić to, co w człowieku najcenniejsze.
Zachęcam do czytania jego książek - to literatura zawierająca niezbędnik każdego bibliofila: świetne pióro, dystans do świata, jak również ciekawe historie z szerokim spektrum osobowości bohaterów.
Bookendorfina plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
"Norma przez chwilę milczała. Potem zapytała cichutko:
- Zobaczymy jak nam pójdzie, prawda?
- Taa, zobaczymy, jak nam pójdzie - rzekła Camille."

Do powieści wróciłam po wielu latach i natychmiast wychwyciłam w niej to, czego wcześniej nie potrafiłam lub mi umknęło, to takie przyjemne uczucie odkrywać nowe aspekty w dobrze znanej już rzeczywistości. Dostrzegam interesujące przesłania, wyjątkową wnikliwość, trafność spostrzeżeń, podoba mi się wielość perspektyw spojrzenia na ludzką naturę, usposobienie, charakter, zdolności i ograniczenia. Bardzo ciekawie zgłębia się motywy i zachowania bohaterów, ich różnorodne spojrzenie na świat. Ogromne wrażenie robi dbałość o najdrobniejszy detal w plastycznych opisach, dialogi w wyśmienity sposób oddające istotę kontekstu, współtworzące intrygującą atmosferę przypadkowych zdarzeń i spotkań. Książkę czyta się z dużą przyjemnością, fascynująco, niezmiernie łatwo dajemy się zaangażować w zawarte w niej opowieści. Zapewniła mi popołudnie pełne wciągającego zaczytania i mnóstwa inspiracji do refleksji o naturze człowieka, ulotności i nieuchwytności pewnych wartości, a siły i potęgi innych. Niezwykła mieszanka różnorodnych i wielowymiarowych postaci, z których każda ma do opowiedzenia swoją historię, niby zwykłą i typową, a jednak jak bardzo indywidualną i osobistą. Wiele cech bohaterów dostrzegamy w sobie, w naszych bliskich i znajomych.

Wspólna podróż autobusem po kalifornijskich drogach to przecięcie się ścieżek życia pasażerów, pokonują oni krótki dystans w podróży na mapie, lecz znacząco ingerujący wzajemnym oddziaływaniem i postrzeganiem samego siebie. To autobus pełen silnych emocji, tęsknot, rozczarowań, niespełnionych pragnień, marzeń, zawiedzionych nadziei, zranionych ambicji, jak również poszukiwania szans, miejsca w świecie, uzasadnienia własnej wartości i znaczenia dla innych. Wskazanie kluczowych relacji i uzależnień od drugiej osoby, dominacji, podporządkowania, pozornej obojętności, samotności, przyzwyczajenia, trwania przy tym, co wygodne i bezpieczne. W pełnej odsłonie ukazują się ludzkie słabości, wady, kompleksy, żale wobec niesprawiedliwości losu, dokonywanych wyborów, własnej bezsilności, braku poczucia walki o należne prawa, niezrozumienie samego siebie. Wystarczy słowo czy drobny gest, aby zacząć postrzegać pewne sprawy w innym świetle, dać upust nieustannie przez lata trzymanym na uwięzi uczuciom. Niezwykle interesująca podróż czytelnicza, która trwa jeszcze długo po dotarciu do ostatniej strony powieści. Wciąż czeka nas wiele prób, sprawdzianów i wyzwań, które warto podjąć i stawić im czoło. Każdy z nas jest w mniejszym lub większym stopniu zagubiony wobec siebie i świata, jednak w pełni odpowiedzialny za życie i drugiego człowieka. Ciekawe, że to, co kiedyś wydawało mi się wadą powieści, teraz odebrałam jako jej wyjątkowy walor. Pomimo upływu siedemdziesięciu lat od napisana książki, wciąż nie traci ona na wartości i aktualności, zdecydowanie warto przyjrzeć się przytaczanym w niej uniwersalnym prawdom o człowieku.

bookendorfina.blogspot.com
Olga_Majerska plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-07, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,

Zagubiony autobus jest powieścią wydaną w 1947 roku, w Polsce po raz pierwszy pojawiła się w 1961, zaś w 2016 – dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka – znów zawitała w księgarniach. Chociaż dzieło Steinbecka zostało napisane prawie siedemdziesiąt lat temu, podczas lektury nie da się wyczuć tej różnicy lat. Książka zawiera bowiem uniwersalne prawdy o człowieku, obserwacje, które nigdy się nie starzeją i jak najbardziej aktualną galerię niesamowitych charakterów.


Rebel Corners, choć niegdyś nie należało do zbyt ciekawych miejsc, teraz, dzięki rodzinie Chicoyów, przeżywa lata swojej świetności. Małżeństwo prowadzi razem przydrożny bar, którym zajmuje się Alice oraz garaż, w którym Juan pracuje wieczorami. W dzień zaś prowadzi stary, ale jary autobus, którym dowozi pasażerów do San Juan de la Cruz. Jednak ostatni kurs nie przebiegł tak, jak trzeba. Autobus rozklekotał się, a Juan i Alice zostają zmuszeni do przenocowania niezbyt przyjemnej rodzinki Pritchardów – biznesmana z żoną i córką, udających się na wakacje do Meksyku. Zaistniała sytuacja przeradza się dla niektórych w podróż życia, dla innych w bodziec do podjęcia działań, zaś dla czytelników w prawdziwą literacką ucztę.


Zagubiony autobus to powieść, w której niewiele się dzieje, choć powodów do rozmyślań nad lekturą jest całe mnóstwo. Steinbeck wprowadza nas w pewnego rodzaju mikroświat, zamieszkany przez bohaterów tak różnych, jak to tylko możliwe. Mamy tam ludzi zamożnych i biednych, pozbawionych poczucia własnej wartości oraz tych, którzy od nadmiaru adoracji pragną uciec jak najdalej, ludzi samotnych, złych i tłumiących swoje uczucia. Steinbeck przedstawia nam studentkę, kurę domową, biznesmena, byłego żołnierza, tancerkę erotyczną, kelnerkę, mechanika i jego pomocnika, zgryźliwego tetryka i właścicielkę baru – wszystkie te postaci składają się na niesamowicie dopracowany przekrój amerykańskiego społeczeństwa. Każda z nich ma swoją rolę do odegrania, zarówno w życiu jak i fabule powieści. To, czy są zadowoleni z owych ról, jest już zupełnie inną kwestią...


Autor zadziwia przenikliwością i umiejętnością obserwacji, które łączy w tej niezwykle realistycznej powieści, tworząc dzieło aktualne w każdej mierze. Aktualne przez wzgląd na zachowania ludzkie, które na przestrzeni lat pozostają niezmienne. W Zagubionym autobusie chodzi bowiem właśnie o człowieka, o jego marzenia i pragnienia, a także, a może nawet przede wszystkim, o zastałe schematy, nudę i stabilizację, która te marzenia od niego oddala. Z biegiem czasu stają się one coraz mniej istotne, coraz bardziej szalone i nieprawdopodobne, a nawet przerażające, bo zagrażają codzienności, dającej szczęście umiarkowane, ale bezpieczne. Steinbeck sprowadza to uczucie do skrajności, mówiąc o bohaterze, który pozostaje w związku tylko dlatego, że jego kobieta doskonale gotuje groch. Czy dobry obiad może być powodem, dla którego pozostawiamy nasze plany, osiadamy na stałe i uczestniczymy w małej stabilizacji? To tylko jedno z zagadnień poruszanych w tej, trzeba przyznać, niewielkiej gabarytowo powieści.


Innym jest... seksualność. Przypominam, że powieść powstała w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Nie bójcie się jednak, nie uświadczycie tam scen rodem z taniego erotyku. U Steinbecka wszystko rozgrywa się w psychice bohaterów, w ich ukrytych pragnieniach i tajonych potrzebach. Także tutaj autor popisał się w kwestii obserwacji i umiejętności oddania psychologicznej głębi bohaterów. Przedstawia nam ludzi o przeróżnych zamiłowaniach i apetytach, opętanych potrzebą cielesnej bliskości i takich, dla których oziębłość seksualna jest jedyną logiczną opcją. Wszystko to jednak skryte jest za fasadą konwenansu, dobrego wychowania, czy po prostu wstydu. W pewnym momencie jednak owa fasada zaczyna się kruszyć, a pieczołowicie pielęgnowane przyzwyczajenia, pod naporem stresu i niecodziennych okoliczności, okazują się jedynie grą, zabawą w udawanie. Następuje wybuch, a po nim, no cóż, wszystko wraca do normy.

Zagubiony autobus jest powieścią niesamowitą, pomimo że tej niesamowitości trudno szukać w samej fabule. Nie sądzę jednak, byście nudzili się choć przez chwilę. Steinbeck w mistrzowski sposób wprowadza czytelnika w wykreowany  przez siebie świat przedziwnych charakterów, ludzkich namiętności, ogromnych pragnień i jeszcze większych rozczarowań. Wielka literatura i realizm najczystszej próby.

____________

Recenzja ukazała się na blogu Okiemwielkiejsiostry.blogspot.com
monweg plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,E-book,Egzemplarz recenzencki,Mam,
Zagubiony autobus to powieść, w której nie ma wyraźnego głównego bohatera. Wszyscy są dla tej książki równie ważni i mniej więcej tyle samo uwagi poświęcił Steinbeck każdemu z nich. Siedmiu pasażerów, kierowca, pomocnik i jego żona. Dziesięć osób, z których każdy ma swoją historię, oczekiwania, marzenia.

Ucieleśnienie spokoju, kierowca Juan Chicoy; znerwicowana i sfrustrowana żona Juana, Alice; dziewczyna z głową w chmurach, Norma, pomoc w barze, później jedna z pasażerek autobusu; Ed Carson, smukły siedemnastolatek, zwany Kitem lub Pryszczem, od ropiejących krost i wrzodów na twarzy; prezes spółki akcyjnej Elliott Pritchard; jego wiecznie utyskująca żona Ellen i wyzwolona córka Mildred; młoda kobieta o tajemniczej przeszłości, Camille Oaks; zabawny, niski mężczyzna o twarzy młodego psa, handlarz śmiesznym towarem, Ernest Horton i widzący wszystko w czarnych barwach Van Brunt. Oto dziesięć osób - uczestników dramatu, które zostało zmuszonych do przebywania w swoim towarzystwie dłużej, niż sądziło. Wszyscy oni, oprócz Alice, znaleźli się w owym autobusie, zwanym ,,ukochana" - ,,Sweetheart".

Zagubiony autobus znanego wszystkim amerykańskiego noblisty jest świetnie napisaną powieścią drogi. Podróż w ekstremalnych warunkach lejącego deszczu po rozmokłych bocznych drogach Kalifornii, gdzie nie wiadomo, co czeka za zakrętem. Rewelacyjnie napisane studium ludzkiej natury. Steinbeck jawi się jako niesamowicie dobry obserwator ludzi i otoczenia. Każdy ma swoje racje, odmienny światopogląd, każdy z coraz większą swobodą zdradza swoje prawdziwe, głęboko skrywane oblicze.

Już niedługo przetoczy się fala deszczu - chcecie zająć miejsce w autobusie?

http://monweg.blogspot.com/2016/03/zagubiony-autobus-john-steinbeck.html
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ZAGUBIENI W AUTOBUSIE

Kolejne wielkie dzieło Steinbecka wraca na nasz rynek w pięknym wydaniu. Co jednak w nim najpiękniejsze to głęboka, mocna treść, której siła nie zmalała przez lata, jakie dzielą nas od jej pierwszego wydania.

Witajcie w Rebel Corners, w niewielki, wyspiarskim miasteczku, w którym pozornie nie dzieje się nic. Założone przez rodzinę Blankenów niszczało już, kiedy wszystko odmieniło przybycie wiele dziesięcioleci później rodziny Chickoyów. Dzięki nim Rebel Corners wreszcie nabrało barw, a życie towarzyskie zaczęło się toczyć. Choć właściwie toczy się przede wszystkim w starym, nie zawsze sprawnym autobusie, który prowadzi Juan Chickoy. To w nim, przemierzając kalifornijskie drogi spotykają się pasażerowie wszelkiej maści. Ludzie najróżniejszych profesji, przekonań czy poziomu inteligencji. Odmiennego wyglądu, odmiennych charakterów i moralności. Jedni jeżdżą dla przyjemności podróży, inni z konieczności, jeszcze inni z przyczyn stricte towarzyskich, ale niezależnie od motywów każdy z nich wnosi coś ze sobą do życia i skłania do refleksji...

W komiksie i filmie ,,Ghost World" znajduje się scena, która zawsze mnie porusza. W owej finałowej sekwencji główna bohaterka widzi, że człowiek, który czekał na od dawna niejeżdżący autobus, nie siedzi już na ławce przystanku. Sam autobus zaś znów krąży. Wsiada więc do niego i odjeżdża. Ta przesycona symboliką scena to najmocniejszy i najbardziej wymowny moment całego ,,GW". Dlaczego przytaczam ją w tym momencie, nie muszę chyba mówić. Skojarzenia z powieścią Steinbecka są oczywiste, ale co muszę zaznaczyć - siła wymowy całej powieści jest równie przejmująca jak wspomniany fragment.

U Steinbecka próżno szukać monumentalnych scen. Nie pisał on o rzeczach niezwykłych, choć zdarzało mu się popełnić teksty z gatunku fantastyki, nie tworzył misternie skonstruowanych fabuł, w których ciężko było znaleźć sens nim nastąpiło finałowe olśnienie. Jego wielkość polegała na czymś innym. Na przedstawieniu prozaicznych, codziennych spraw, które mogłyby dotyczyć każdego z nas, w sposób, który zdumiewa, zachwyca, porusza i urzeka. Tu nie ma wielkich wydarzeń, są za to wielkie momenty, wielka siła i wielka głębia.

Podobnie jest ze stylem. Niby minimalistyczny, niby prosty, a zarazem piękny, bogaty i nade wszystko niezwykle sugestywny. To jak przedstawia autor bohaterów, jak wplata humor i jak prowadzi opisy, to prawdziwe mistrzostwo. Wywoływane emocje, trafność społeczno-obyczajowego portretu i realizm tylko dodają wartości do i tak już wspaniałej jego literatury. Dlatego jeśli się zastanawiacie czy warto sięgnąć po powieści Steinbecka, odrzućcie wszystkie wątpliwości i sięgnijcie koniecznie. Polecam.

Recenzja zamieszczona także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/01/25/zagubiony-autobus-john-steinbeck/
eR_ plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
John Steinbeck, to jeden z najbardziej niezwykłych pisarzy, jacy kiedykolwiek,
pozwolili sobie na dzielenie się swoim talentem z resztą ludzi.
Jego powieści, nikogo nie pozostawiają obojętnym i sprawiają, że czytelnik długo pozostaje pod wrażeniem przeczytanego dzieła.
Nie inaczej jest z książką "Zagubiony autobus"

W tej powieści, opisującej autobus, jadący z Rebel Corners do San Juan de la Cruz, autor umieścił całe multum postaci, którzy spotykają się przypadkowo w opisywanym pojeździe.
Każda z tych osób, to całkowicie odmienna osobowość, ze swoimi marzeniami, sekretami, czy dążeniami.
Są to ludzie dobrzy i źli.Tacy, którzy swoje dążenia przekładają nad dobro ogółu i tacy, którzy potrafią nad każdym się zatrzymać by pomóc, lub zwyczajnie porozmawiać.
Każda z tych postaci opowiada własną historię, przekonuje nas do swojej wizji świata i swojej roli w tworzeniu społeczeństwa.
W ich marzeniach i troskach, odnajdujemy siebie, bowiem każdy człowiek jest
taki sam, tylko jego działania, skłaniają nas do tego, że myślimy, że są tak odmienni od nas samych.

Niezwykle inspirująca pozycja, którą przeczytałem z zainteresowaniem.Polecam gorąco.
AMJ1986 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katibe Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
break
Okładka - Zagubiony autobus A oni wciąż mnie szukają
Manuela Moresco
Okładka - Zagubiony autobus Pojedynek z diabłem
Kristina Ohlsson
Okładka - Zagubiony autobus Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Zagubiony autobus Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Zagubiony autobus Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów