Zakochany mnich. Biografia o. Leona Knabita

Jaka jest recepta na dobre i szczęśliwe życie? Jak trwać w nadziei i zachować pogodę ducha nawet w obliczu trudnych doświadczeń? Czym kierować się podczas podejmowania ważnych decyzji. Ojciec Leon Knabit ot jeden z najbardziej znanych zakonników w Polsce. Ceniony rekolekcjonista i kaznodzieja. Człowiek, który każdego spotkanego człowieka wita ciepłym uśmiechem i dobrym słowem. Mnich, który żyje zgodnie z surową regułą św. Benedykta, a przecież poczuciem humoru zachwyca największych komików.

Książka Pawła Zuchniewicza opisuje historię niezwykłego człowieka, przez całe życie niestrudzenie szukającego woli Bożej.

Informacje dodatkowe o Zakochany mnich. Biografia o. Leona Knabita:

Kup książkę Zakochany mnich. Biografia o. Leona Knabita

Zakochany mnich. Biografia o. Leona Knabita - opinie o książce

Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2015-01-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam, Przeczytane,
"Zakochany mnich" - biografia ojca Knabita

Jaki jest sekret szczęśliwego życia? Na to pytanie odpowiada biografia ojca Leona Knabita - "Zakochany mnich" Pawła Zuchniewicza.

Ojca Leona Knabita miałam okazję zobaczyć na żywo kilka lat temu na Targach Książki w Krakowie. Od tego czasu zawsze, gdy jestem na tym wydarzeniu, szukam Go na stoiskach. Jest to wyjątkowy człowiek, który ma niesamowitą energię i wewnętrzną dobroć. Mimo że ma ponad 80 lat, zawsze przez cały dzień czeka na stoiskach na swoich wiernych czytelników. Mogą oni liczyć nie tylko na autograf, lecz także na dobre słowo, uśmiech i dowcipne zachowanie podczas robienia zdjęcia. Dlatego chciałam przeczytać biografię tego mnicha.

"Zakochany mnich" to biografia ojca Leona Knabita, benedyktyna "z sercem jak tramwaj", gdyż jak sam mówi: "wpuszcza tam każdego". Jego życie opisuje Paweł Zuchniewicz, który przybliża czytelnikom tego niezwykłego człowieka. Przy okazji przybliża historię Polski, lata przedwojenne, okres okupacji niemieckiej, okupacji rosyjskiej aż do dzisiejszych czasów.

Leon Knabit urodził się jako Stefan. Jego ojciec był bardzo surowy, miał mocny charakter. Uczył syna, że w życiu liczy się przyjaźń, lojalność, dyskrecja, odwaga i niezależność myślenia. Nie chciał, by został księdzem, miał podobno powiedzieć, że zostanie nim po jego trupie. I było to prorocze, gdyż w wieku 14 lat stracił ojca - rozstrzelali go hitlerowcy. Diakon Stefan został wyświęcony na księdza, gdy miał 24 lata.

Jego życie nie było łatwe, przeżył wojnę i okupację, jednak udało mu się przetrwać. Pomogło mu to, że zakochał się w Bogu i pozostał wierny tej miłości. Związał swoje życie z klasztorem Benedyktynów w Tyńcu. Była to najlepsza decyzja, dziś jest jednym z najbardziej lubianych zakonników w Polsce. Choć od ponad 60 lat żyje zgodnie z surową regułą Benedyktynów, jego poczucia humoru, optymizmu i dystansu do siebie mógłby mu pozazdrościć każdy z nas.

Zakonnik jest otwarty na różne formy szerzenia wiary. Dobrym przykładem jest cykl programów telewizyjnych - "Ojciec Leon zaprasza", który prowadził mnich. Do pierwszego odcinka, zatytułowanego "Słowa, które rzuca się na wiatr", zaproszono Liroya, gaździnę z Głodówki Zofia Bigosowa, aktorka Joanna Szczepkowska, profesor Jerzy Bralczyk oraz Jan Paweł II. Co ciekawe, kiedy powiedziano mu, że wystąpi Liroy, zapytał:
- A kto to taki?
- Raper.
- A będzie klął?
- Będzie.
- No to poproście, żeby tam nie było tego za wiele. A nie boi się występować z księdzem?
- Nie, taką reklamę będzie miał za darmo...

Nie trzeba chyba dodawać, że odcinek ten wywołał liczne kontrowersje. Jedni byli zachwyceni, inni - wprost przeciwnie. Jednak sam pomysł na program im się podobał, miał dobry wpływ na ludzi.

Książkę czyta się szybko, gdyż jest ciekawa i napisana lekkim językiem. Paweł Zuchniewicz kreśli najważniejsze fakty z jego dzieciństwa, lat młodości, okresu seminarium. Przeplata to wypowiedziami zakonnika, dzięki czemu nie są to tylko suche fakty. Mnich opowiada o swoim życiu niezwykle szczerze, z zadumą. Wspomina także o miłości do Boga, do śpiewu, do życia i do ludzi. Knabit nie opowiada tylko o wierze, wspomina o niej jakby przy okazji. Ma przy tym ciekawe porównania: Z powołaniem jest jak z GPS-em. Jest w nim program, według którego idziemy. Ty masz być mnichem. Ty księdzem. Ty małżonkiem.

Dużym walorem lektury są fotografie, przedstawiające mnicha z różnych okresów jego życia, jego rodzinę oraz ważne dla niego miejsca. Polecam tę książkę miłośnikom biografii oraz ojca Leona Knabita.

Avatar użytkownika - LauraP
LauraP
Przeczytane:2015-01-16, Ocena: 6, Przeczytałam,
Książka ma intrygujący tytuł, ale przede wszystkim jest niezwykle interesujaca i ciekawa, bo taka też jest osoba ojca Leona Knabita. A dzięki biografii można poznać jego życie. Polecam
Avatar użytkownika - pieskatyka
pieskatyka
Przeczytane:2014-12-29, Ocena: 5, Przeczytałem,
Biografia ojca Leona Knabita napisana przez Pawła Zuchniewicza nie jest zwykłą biografią pełną suchych faktów i nudnych oczywistości. Pełno tu opowieści z życia ojca Leona, które nierzadko są wzięte jak z najlepszego filmu fabularnego, a czasem nawet dramatu. Tak postać jak i biografia są po prostu niezwykłe, dlatego polecam.
Ze śmiałością stwierdzam, że ta biografia odczarowała mi nieco czarną wizję, jaka wyklarowała mi się ostatnimi czasy na temat Kościoła. Nie wszystko jest czarne albo białe, bo na przykład życie ojca Leona Knabita ma wwiele kolorów i ta biografia cudnie daje temu wyraz. Po prostu warto się otworzyć na drugiego człowieka i na poznanie go, chociażby poprzez karty biografii.
Avatar użytkownika - Gertaruda
Gertaruda
Przeczytane:2014-12-23, Przeczytałem,
Biografia ojca Leona Knabita napełnia energią. Opowieści z życia głównego jej bohatera nierzadko są wzięte jak z najlepszego filmu fabularnego, a czasem nawet dramatu. Tak postać jak i biografia są po prostu niezwykłe, dlatego polecam.
Avatar użytkownika - Plewka
Plewka
Przeczytane:2014-12-14, Ocena: 5, Przeczytałem,
Nigdy bym nie pomyślała, że lektura biografii mnicha może być tak intrygująca. Przed przeczytaniem książki Pawła Zuchniewicza „Zakochany mnich” – biografii ojca Leona Knabita, znałam tytułowego mnicha z przekazów medialnych. Kojarzyłam również go ze względu na jego wieloletnią przyjaźń z papieżem Janem Pawłem II. Z chęcią więc zabrałam się do lektury, by dowiedzieć się czegoś więcej o znanej mi dość pobieżnie postaci. Nie zawiodłam się. Zuchniewicz opisuje z dużą dociekliwością życie benedyktyna, pokazując, w jaki sposób kształtowała się jego wiara i jakimi ścieżkami trafił do zakonu benedyktynów. Od najwcześniejszej młodości – biednej, upływającej wśród surowych zasad domu rodzinnego po pełną spokoju i duchowej dojrzałości, radosną starość. Wielką zaletą tej książki jest skupienie się na naprawdę ważnych sprawach – Zuchniewicz potrafi selekcjonować informacje, dzięki czemu jego książka napisana jest bardzo wartko i po prostu świetnie się ją czyta.
Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2015-04-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015, Z biblioteki,
Lolek, Wujek Karol, biskup Wojtyła. Polskie lata Papieża
Paweł Zuchniewicz0
Okładka ksiązki - Lolek, Wujek Karol, biskup Wojtyła. Polskie lata Papieża

Akcja książki rozpoczyna się w 1920 roku, gdy trwa wojna polsko-bolszewicka. W tym czasie w Wadowicach przychodzi na świat przyszły Papież Jan Paweł II...

Siostra naszego Boga. Niezwykła historia Hanny Chrzanowskiej
Paweł Zuchniewicz0
Okładka ksiązki - Siostra naszego Boga. Niezwykła historia Hanny Chrzanowskiej

Hanna Chrzanowska była kobietą niezwykłą. Gdy umarła, tysiące krakowian żegnały ją ze łzami w oczach, a kondukt żałobny prowadził sam kardynał Karol Wojtyła...

Forget Me Not
Julie Soto