Opis ksiązki
Kup Teraz

Zamknij się, przestań narzekać i zacznij żyć

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Druga Strona
Data wydania: 2013-01-23
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788364190018
Liczba stron: 250
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Zamknij się, przestań narzekać i zacznij żyć

Książka zawiera praktyczne wskazówki jak pokierować swoim życiem i osiągnąć pozytywne efekty. Autor chwilami może wydawać się zbyt szorstki w swoim przekazie, ale podejście Larry`ego Wingeta do tematu rozwoju osobistego - łączące nagą prawdę z prześmiewczym humorem - w rzeczywistości oparte jest na miłości i poszanowaniu samego siebie i innych ludzi. Życie to poważna sprawa, ale nie oznacza to, że zawsze musimy je brać aż tak poważnie. Przesłanie autora jest proste: życie nie jest tak skomplikowane jak się wszystkim wydaje, a ludzie odnosiliby znacznie więcej sukcesów i byliby o wiele bardziej szczęśliwi, gdyby zaczęli realizować kilka prostych rzeczy - wzięliby na siebie odpowiedzialność za swoje działania, zaczęli robić rzeczy, które przybliżałyby ich do wizji takiego życia jakiego pragną i zaniechali robienia wszystkiego co ich od tego oddala.

Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:

Rusz tyłek, leniwy głupcze!

 

Rodzice nie zapewnili mi dobrego startu. To przez nią / przez niego jestem teraz nieszczęśliwy. Nienawidzę swojej pracy, a każdy kolejny dzień jest dla mnie męczarnią. Pierwszy milion trzeba ukraść, więc nigdy nie będę bogaty. Tyję od powietrza i żadne diety tu nie pomogą. Moje dzieci mnie nienawidzą, a na dodatek mają problemy w szkole – wszystko przez towarzystwo, w które wpadły… Czy te zdania nie brzmią znajomo

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ejotek plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
W grudniu 2013 roku miałam okazję poznać po raz pierwszy styl Larry'ego Wingeta. A muszę dodać, że jest on nie byle jaki... Kto choć raz miał okazję poznać jakieś jego dzieło, jest uodporniony na każde kolejne. Tak przynajmniej jest ze mną. Kiedy czytałam "Ludzie to idioci", bezpośredniość i prowokacyjność autora robiła na mnie wrażenie. Podobnie zresztą jak i dosadne wyrażenia, zwroty czy określenie. Jednak przy "Zamknij się..." ten styl wyblakł, stał się już przewidywalny i nie wywarł na mnie tak dużego wpływu jak poprzednia lektura.

Larry Winget jest znany jako Pitbull Rozwoju Osobistego. Jest kontrowersyjny, kłótliwy, irytujący, zjadliwy a "pastwiący się nad swoimi ofiarami gość po pięćdziesiątce, z kolczykiem w uchu i kozią bródką..." * to już musi wyglądać oryginalnie. Jednak podobno jego teorie mają sprawdzać się w praktyce, mają poprawiać nasze życie... Sprawdźmy więc, co tym razem radzi Pitbull.

Książkę powinni przeczytać Ci, którzy poszukują siebie. Jest to lektura irytująca czytelnika, sprawiająca że ma on poczuć się wkurzony, ma nim potrząsnąć, ale też ma stać się pomocna w byciu lepszym. Według autora złość wywołana lekturą, ma przyczynić się do podjęcia wyzwań i działań. Nie jest to bowiem zwykły poradnik jakich wiele na rynku wydawniczym, zresztą poradniki Winget krytykuje... To maszyna mająca przebić się przez skorupę każdego Iksińskiego, który zmierza do sukcesu, do zmiany siebie i zmuszająca do myślenia. Skoro ktoś czyta tę książkę to już wiele znaczy, ponieważ naprawdę tego chce, niezależnie od tego czy ją kupił, ukradł czy pożyczył - chciał coś zmienić. Winget zachęca, by książka była zeszytem roboczym, w którym można pisać, zakreślać, zaznaczać, wypełniać formularze, notować na marginesach. Choć akurat ten tytuł zawiera znacznie mniej wykropkowanych pól na zadania pisemne niż "Ludzie to idioci". A jakie zadania wymusza na czytelnikach autor? Mamy opisać swoje idealne życie, napisać o swoich przekonaniach oraz wymienić co robimy w kierunku realizacji lepszego życia - tak naprawdę to bardzo niewiele mamy tu zadań domowych.

A jak myślicie dlaczego książka nosi tytuł "Zamknij się"? Autor stara się nam w tym dosadnym wyrażeniu przekazać, że jesteśmy tak zajęci gadaniem, że nie słuchamy innych. A przecież tylko skupiając się na słuchaniu możemy wyłowić z wypowiedzi innych to co wartościowe. Nie jest bowiem możliwe jednoczesne mówienie i słuchanie. Porządna rozmowa - jak uczy Winget - powinna się zaś odbywać w ciszy, a nie wtedy gdy w tle słychać radio czy telewizor. Kogo trzeba słuchać zdaniem Pitbulla? Współmałżonka, dzieci, ekspertów, klientów, Boga, a także tych, którzy wiedzą więcej od nas samych. Nie zapominając w tym natłoku rozmów o wsłuchaniu się w siebie i posłuchaniu tego, co ma nam do powiedzenia nasze "lepsze ja".

Autor tłumaczy cierpliwym czytelnikom, że należy przestać narzekać, biadolić, użalać się i obwiniać innych (na przykład w programach typu talk-show), ponieważ nie pomoże to w osiąganiu celu a problemy nadal pozostaną nierozwiązane. W dążeniu do osiągnięcia sukcesu i zadowolenia może nam pomóc plan. Jego stworzenie sprawi, że życie nabierze tempa i pozyska energię. Winget wymienia nawet w swojej książce powody braku sukcesów w życiu człowieka. Są to między innymi: głupota (autor podaje jakie są dowody głupoty), lenistwo czy brak celu. Tłumaczy, że życiem trzeba kierować, może należy zmienić sposób wypowiadania się czy działania, ale nie można stosować słowa "spróbuję". Jest ono dla nas świetną wymówką a przecież albo coś zrobimy, albo nie a to, że próbujemy nie oznacza ani jednego, ani drugiego. Winget uważa, że ważne jest pozytywne nastawienie i motywacja. Chociaż i tak nie każdy może robić to co chce, ponieważ osoba niska i gruba nie może zostać modelem, choćby nie wiadomo jak bardzo chciała.

W książce najbardziej spodobał mi się fragment dotyczący czytelnictwa. Według danych w nim zawartych przeciętni ludzie poświęcają rocznie około 100 godzin na czytanie a aż 2 000 godzin na oglądanie telewizji! 14% Amerykanów odwiedziło księgarnię lub bibliotekę i wyszło z książką, jednak tylko 10% z nich przeczytało więcej niż pierwszy rozdział wypożyczonej czy zakupionej książki! Straszne!
"Zamknij się..." zawiera również rady i stwierdzenia autora dotyczące tego jak nauczyć się czytać, co czytać, jak nauczyć się odpoczywać, jak zarobić więcej, jak powinny wyglądać relacje z innymi ludźmi, jaką rolę odgrywają w naszym życiu dzieci. Sporo znajdziemy na temat miłości, seksu, ale również dowiemy się nieco o sprawcy niecodziennego poradnika psychologicznego, czyli Larry'm Winget'cie. Autor podsumowuje lekturę krótkimi, złotymi radami. Według mnie lepszą lekturą była książka "Ludzie to idioci". Ale jeśli czujecie po przeczytaniu tej recenzji, że sięgnięcie po książkę pomoże Wam w życiu, że faktycznie taka motywacja jaką stosuje Winget, może dać Wam szczęście, sukces i pomoc w osiągnięciu celów życiowych - koniecznie przeczytajcie książkę. Nie pozwólcie, by taka szansa przeszła Wam koło nosa.


* Larry Winget "Zamknij się...", Wyd. Druga Strona, 2013, s. 8
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-19, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
"Zamknij się! Przestań narzekać i zacznij żyć!" - tytuł mówi sam za siebie. Larry Winget da nam solidnego kopniaka, ale...

Książka napisana jest trochę w takim amerykańskim stylu, a wiadomo, że życie w Polsce i Ameryce bardzo się różni i niektóre porady są po prostu niemożliwe do wykonania.

Najbardziej w tym poradniku denerwowało mnie to, że autor ciągle powtarza, że teraz Cię zdenerwuje itp. Czasami faktycznie tak się dzieje, ale w większości przypadków tak się nie działo. W ogóle początkowo styl pisania pana Wingeta strasznie mnie irytował, ale potem się przyzwyczaiłam.

Koniec minusów, teraz pora na zalety książki. Ten poradnik to naprawdę taki kopniak w tyłek, by w końcu zmienić coś w swoim życiu i zacząć żyć tak, jak chcemy. Autor ciągle nas krytykuje, nie usprawiedliwia ludzkich zachowań, ale je potępia. Nie akceptuje wymówek, jest stanowczy i czasami bardzo denerwujący.
Larry jest w tej książce szczery ( a przynajmniej ja go tak odbieram), bo pisze też o swojej rodzinie, przyznaje się do błędów, które popełnia.
Fajne jest też to, że w książce są wyznaczone miejsca na notatki i zadania dla czytającego. Kolejną zaletą są cytaty, które sobie zaznaczałam, bo są naprawdę bardzo motywujące i trafione.

Jestem pewna, że każdy tę książkę odbierze inaczej i każdy będzie szukał w niej czegoś innego, dlatego ja powstrzymuję się od oceny, ale na pewno ją mogę polecić. Myślę też, że znakomicie nada się na prezent świąteczny.

kingaczyta.blogspot.com
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów