Opis ksiązki
Kup Teraz

Zanim znowu zabiję

Ocena ( 7 osób )
5.0
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-05-30
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788377476499
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Zanim znowu zabiję
Kryminał z Rudolfem Heinzem i piłką nożną w tle. Warszawa, 12 kwietnia 2010 roku: w okolicach Dworca Wschodniego Jacek Kos rzuca się pod pociąg. W obliczu katastrofy smoleńskiej śmierć piłkarza z polskiej kadry przechodzi bez echa. Dziewięć dni później do Katowic niczym postać z zaświatów przybywa Józef Heinz i prosi syna, by pomógł mu wyjaśnić powody tego samobójstwa. Kierując się względami osobistymi, Rudolf Heinz postanawia przeprowadzić na urlopie drobne dochodzenie. Zagłębiając się w prywatne śledztwo, profiler stopniowo odkrywa powiązania z niewyjaśnionymi przed laty zabójstwami nastoletnich chłopców. Sprawie nadano wtedy kryptonim ZZZ. Nazwa nawiązywała do listu, który pozostawił wówczas nieuchwytny morderca. Tymczasem ze szpitala psychiatrycznego ucieka Inkwizytor, by wyrównać rachunki z Heinzem i resztą świata.

Stałem nieruchomo i wpatrywałem się w mężczyznę, który oparł się dłonią o bramę cmentarza, jakby chciał w ten sposób zagrodzić mi drogę. Czułem, jak tężeją mi mięśnie, a twarz upodabnia się do maski pośmiertnej. Ktoś uciekający przed deszczem potrącił mnie, ale nie zwróciłem na niego uwagi. W oddali zaszumiał meleks przewożący najpewniej kolejną trumnę. Zaraz wystawię cię w walkach psów, takiego szczękościsku dostałeś, powiedział kiedyś do podejrzanego. Mógłbym powiedzieć teraz to samo o sobie.
Zrobiłem dwa kroki do przodu. Spojrzałem tamtemu w oczy, które były lustrzanym odbiciem moich piwnych oczu Teraz znajdowaliśmy się na wyciągnięcie ręki, ale nie zamierzałem mu jej podać. Napięcie mięśni nagle ustąpiło.
- Przyszedłeś tu - obłok pary wydostał się z moich ust jak z pyska rżącego konia - bo uznałeś, że podczas pogrzebu nic ci nie grozi? Że na cmentarzu nie rzucę się na ciebie? Świt żywych trupów, co? A może powrót taty?
Józef Heinz, mój ojciec, zamrugał nerwowo i pokręcił głową, jakby chciał zaprzeczyć.

Z recenzji Kołysanki dla mordercy:
Czy po Kołysankę dla mordercy warto sięgać? Warto. To dobra forma rozrywki w mądrym wydaniu. Czubaj ma lekkie pióro, jest dobrym obserwatorem, dba o detal i niemalże z filmową dokładnością prowadzi narrację.
Monika Borys, ksiazeizebrak.pl

To druga książka Czubaja z Rudolfem Heinzem w roli głównej. Za pierwszą całkiem zasadnie wziął trzy lata temu Nagrodę Wielkiego Kalibru za najlepszy polski kryminał. Kołysanka dla mordercy zapewne również zajdzie daleko.
Paweł Smoleński, wyborcza.pl
Recenzja
zuzankawes Linia koment
Na półkach: Czytam,

KRYPTONIM ZZZ

 

Jak powszechnie wiadomo, piłka jest okrągła, a bramki są dwie. I to by było na tyle, można by rzec, w zakresie wiedzy komisarza Heinza na temat tego sportu. No, może dorzuciłby jeszcze, że jego ojciec był naprawdę świetnym piłkarzem, niestety jednak karierę przedłożył nad rodzinę. Do tego stopnia, że syn nawet nie chce go znać. Życie nie byłoby jednak ciekawe, gdyby toczyło się zgodnie z naszymi oczekiwaniami i zamierzeniami, toteż zaskoczy i Rudolfa Heinza

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wages plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Tym razem Rudolf Heinz musi zmierzyć się z przeszłością. Zarówno swoją w postaci ojca, jak i ze starymi sprawami zaginięć młodych chłopców. Żeby nie było mu nudno w tak zwanym międzyczasie z psychiatryka ucieka jego ulubiony morderca Inkwizytor. Piłka nożna przeplata się z bluesem. Heinz jest coraz bliżej rozwiązania tajemnicy związanej z młodymi piłkarzami. Jak zawsze ją rozwiąże, pod koniec naprawdę wciągającej historii :)
RudaRecenzuje plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-22, Na półkach: Przeczytałem,

Jacek Kos, sława polskiej reprezentacji, popełnia w Warszawie samobójstwo. Sprawą tajemniczej śmierci, na prośbę ojca, zajmuje się profiler Rudolf Heinz. Szybko okazuje się, że to historia z drugim dnem, a jej początki sięgają wielu lat wstecz.


 


Nazwisko Mariusza Czubaja obiło mi się o uszy kilkakrotnie, a jego powieści nieśmiało wychylały się do mnie z bibliotecznych półek, jednak zanim zdecydowałam się zaryzykować, upłynęło sporo czasu. Kilka dni po skończeniu czytania moje uczucia wciąż są mieszane, co nie zmienia faktu, że książka miała kilka mocnych stron. Jedną z nich jest postać Heinza. Starszy, doświadczony policjant, który znacznie odbiega od mojego wyobrażenia o stróżach prawa- w wolnym czasie gra bluesowe koncerty i trenuje karate. Stosowane przez niego metody również różnią się od tradycyjnych policyjnych technik, co sprawia, że są znacznie ciekawsze. Bardzo polubiłam jego poważny, często ironiczny, ton wypowiedzi i żałowałam go, kiedy myślami wracałam do niewesołej przeszłości. Autor wykreował sympatycznego, normalnego faceta, ot, tak po prostu.


 


Ważnym punktem odniesienia dla książkowych wydarzeń stał się piłkarski świat i to z nim wiąże się znacząca część akcji. Nie chodzi bynajmniej o samych piłkarzy i reprezentantów kadry, ale przede wszystkim o schematy budujące ten świat i relacje między poszczególnymi uczestnikami tego uniwersum. Na piłce nie znam się w ogóle, nigdy także nie rozumiałam zachwytów nad tą dziedziną sportu, ale ta strefa nie przeszkadzała mi w powieści, wręcz przeciwnie, całkiem mnie zainteresowała i uważam, że Czubaj zasługuje dzięki temu na dużego plusa.


 


Nie mogę powiedzieć, niestety, tyle dobrego o poprowadzonej przez niego intrydze. Owszem, autor bardzo sprawnie łączy różnego rodzaju wątki i płynnie lawiruje między nimi, ale czegoś mi tutaj zabrakło. Tak naprawdę nie potrafię dokładnie określić źródła problemu, bo zagadka została oparta na ciekawym pomyśle, nie występują tutaj żadne banalne schematy, zakończenie również jest całkiem udane, ale naturalnie brakuje tego czegoś. Być może intryga powinna być bardziej rozwinięta, może chodzi o niezbędną ilość kryminalnej brutalności i okrucieństwa, a może brak zwrotów akcji. Ciężko mi to określić, ale wiem na pewno, że nie poleciłabym tej pozycji żadnemu koneserowi tego typu lektur.

radeksc-wp plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,
Dwie zagadki , a nawet trzy rozwiązane w jednym kryminale. Celny strzał. Do przerwy 3:0.
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Pięknie Mariusz Czubaj wstrzelił się z tą książką na rynek wydawniczy! Na fali rozgrywek EURO 2012 w piłce nożnej, na dodatek rozgrywających się właśnie u nas, to mistrzowskie zagranie. To moje pierwsze spotkanie z Mariuszem Czubajem, o którym czytałam same dobre recenzje. Nie zawiodłam się. Kryminał napisany w dobrym tempie, bohaterowie dobrze sportretowani. Język i styl powieści taki jak lubię, prosty, wyrazisty, dosadny, bez zbędnych ubarwień.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
lusiast Linia koment
Przeczytane:2016-03-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Sensacja/Kryminał,
xp2001 Linia koment
Przeczytane:2016-04-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
kozung Linia koment
Przeczytane:2016-01-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jusia Linia koment
Przeczytane:2015-12-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Zanim znowu zabiję Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Zanim znowu zabiję Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Zanim znowu zabiję Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Zanim znowu zabiję Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Zanim znowu zabiję Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów