Opis ksiązki
Kup Teraz

Zapiski niepamięci

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Rozpisani.pl
Data wydania: 2014-12-22
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-940546-0-1
Liczba stron: 316
Dodał/a książkę:czytam

Uratował wyjątkowy jacht, wypłynął w rejs i napisał o tym książkę.

„Zapiski niepamięci” debiutancka książka Grzegorza Tulisowa to historia znanego, ale niestety dziś już zapomnianego jachtu i mężczyzny, który go uratował, będąc na kolejnym życiowym zakręcie.

Jacht, duży stalowy Rigel powstawał w nieistniejącej już Szczecińskiej Stoczni Remontowej pod koniec lat 80-tych. Swój dziewiczy rejs odbył pod nazwą Dar Śląska. Podobno pewnego dnia, na jego pokład zawitał Stanisław Lem i zasugerował zmianę nazwy na Solaris. Mimo to jacht nie miał szczęścia do kolejnych armatorów i kapitanów. Stracił maszt, pływał bez przerwy długie lata, rozbił się o skały. Przez chwilę trafił w dobre ręce i opłynął Spitsbergen. Potem jednak utknął w Brazylii, a w końcu ponownie sprowadzony do Polski, zatonął przy kei.

Grzegorz Tulisow jest właśnie tym mężczyzną, który postanowił go ratować. Pewnego marcowego dnia 2007 roku odebrał telefon od zaprzyjaźnionego kapitana z Bydgoszczy. Usłyszał o wraku Solarisa, który był na sprzedaż. Własna łódź od zawsze była marzeniem Tulisowa. Od szczeniaka gromadził na ten cel pieniądze w słoiku po Nutelli. Tyle, że pod drodze opróżniał ten słoik kilka razu, wpadał i wypadał z życiowych zakrętów. Zakup Solarisa oznaczał kolejny.

Grzegorz Tulisow nie ukrywa, że pierwsza podróż, w którą w końcu wyruszył jachtem była ucieczką. Szczerze opowiada o swoim życiu, sukcesach i porażkach. Płynąc w kierunku Afryki, a potem Ameryki, cofa się w swoich opowieściach w zupełnie przeciwnym kierunku. Choćby do carskiej Rosji, gdzie jego pradziadek udusił cara. Albo do gospodarstwa w Łańsku, którym przez kilka lat zarządzał. Do młodości, przyjaciół i kobiet, które choć kochał z wzajemnością, nie rozumiały jego potrzeby posiadania własnej łodzi.

„Zapiski niepamięci” to szczere wyznanie o marzeniu, dojrzewaniu do jego realizacji za wszelką cenę. O pustce towarzyszącej spełnieniu oraz o tym, że mimo wszystko jednak warto było. Dla autora ważna była się droga, a nie cel.

Książka, wydana w ramach projektu Rozpisani.pl (Grupa PWN) trafi do księgarń w drugim tygodniu grudnie. Jest już dostępna w formie ebooka na ravelo.pl. Wcześniej wzbudziła zainteresowanie kilku tysięcy czytelników, którzy mogli przeczytać jej fragmenty na forach żeglarskich.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Zaczytanywksiazk plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-21, Na półkach: Przeczytałem,

 
Tytuł: Zapiski niepamięci
Autor: Grzegorz Tulisow
Wydawnictwo: Rozpisani.pl
Data wydania : 7 listopada 2014
Liczba stron: 315
 


 
Grzegorz Tulisow – przyszedł na świat krótko po strajkach studenckich w 1968 roku. Aby nie pójść do wojska siedem lat studiował geografię, turkologię oraz architekturę.


 


Autor ciekawie i lekko opowiada wydarzenia z bliższej oraz dalszej przeszłości. Dowiadujemy się o jego przodkach i przygodach, które przeżył w różnych krajach. Muszę przyznać, że zdarzały się momenty, w których nudziłem się, nie mogąc przebrnąć przez parę stron długich opisów. Bywało także, że uśmiech pojawiał się na mojej twarzy.


 


Dobrze, że przyszłość jest nie wiadomą. Dzięki temu wciąż można w nią wierzyć. Opis z okładki:


 


Przemierzałem odległe krainy, zagłębiałem się w niedostępną historykom otchłań czasu, aż znalazłem się zamknięty w małej puszce na środku oceanu. Moje drogi się plątały, ale niczego nie żałuję. Przeżyłem wiele dni, o których się mówi: "Ach, to ten najpiękniejszy dzień w moim życiu!". I oto, co trzymasz w rękach, jest inspirowaną życiem mieszanką faktów i fikcji utartych w moździerzu mojej pamięci..."


 


Zapiski niepamięci to szczere wyznanie o marzeniu, dojrzewaniu do jego realizacji za wszelką cenę. O pustce towarzyszącej spełnieniu oraz o tym, że mimo wszystko jednak warto było.


 


Świat ma swój porządek i życie ludzkie też – kobieta rządzi domem, mężczyzna reprezentuje dom na zewnątrz.


 


Książka nie wpadła w mój gust. Przed czytaniem spodziewałem się czegoś ciekawego i w miarę oryginalnego, ale się zawiodłem. Dużo jest powieści będących opowieścią autora o swoim życiu. Spodziewałem się ciekawych podróży, ale nie zawsze je dostałem. Najbardziej spodobały mi się niektóre zdania, które właśnie cytuję.


 


Miłość? To chwila. Małżeństwo – to umowa na całe życie. 


 

 

Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Zapiski niepamięci Czy warto było?
Jolanta Szymanek
Okładka - Zapiski niepamięci Metoda systemowego, zdrowego i mądrego odchudzania
Henryk Bieniok
Okładka - Zapiski niepamięci Będzie dobrze
Michał Leśniak
Okładka - Zapiski niepamięci Tajemnica Bransoletki 2
Margo Seila
Okładka - Zapiski niepamięci Tajemnicza kraina
Ewa Bauerfeind-Burkot
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów