Zaplecze

Zaplecze to pierwsza powieść Marty Syrwid. Odważna. Przekorna. Buntownicza. Klara jest głodna. Zjadła już swoją dzienną rację kalorii - pół kilo gotowanej fasoli. Czasem pije tylko szklankę soku. Musi być piękna. Musi być doskonała. By zemścić się na ojcu, który - gdy była mała - groził, że zamknie ją w piekarniku i odkręci gaz, a kiedy nie chciała jeść, wkładał jej głowę do talerza. By obronić się przed szkolną koleżanką Ewką, która pocięła jej nowe tenisówki. By zrobić na złość babci Irmie, która romansuje ze spasionym szewcem Benkiem i bogatym Włochem Maksymilianem. Klara zaczyna się odchudzać jeszcze w podstawówce. Przed liceum waży czterdzieści pięć kilogramów. Po maturze - czterdzieści. Przy stu siedemdziesięciu dwóch centymetrach wzrostu. Gdy nie może wytrzymać w domu, ucieka na zaplecze sklepu, który prowadzi jej matka. Tam opowiada swoją historię. Historię głodu, samotności. Zaplecze napisane jest niezwykle zmysłowo, miejscami brutalnie, językiem, który łączy różne style jak drażniące nozdrza zapachy. Jestem głodna, jestem tak głodna, że poodgryzałabym tym dziewczynom mięso z przedramion. Tam gdzie skóra jest delikatniejsza. Wylizałabym pępki maślane. Złapałabym jakąś grubaskę. I najpierw biłabym ją. Bo ma za dużo przyjemności. Je. Je za dużo. Potem bym ją zjadła, na surowo. Chodzą takie grubasy ulicami. Pokazują się nawet w telewizji. Wczepiłabym się i ssała tłuszcz. Masz rację, Klara. Nikogo nie będę jeść. Nic nie będę jeść. Będę lepsza. Chudsza. Nikogo nie ugryzę, bo dlaczego mam komuś pomagać w pozbyciu się tłuszczu. Niech tyją. Im więcej przytyją, tym ja, ja, ja będę szczuplejsza. Przynajmniej porównywalnie. Niech mają gorzej.

Informacje dodatkowe o Zaplecze:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: b.d

Kup książkę Zaplecze

Zaplecze - opinie o książce

Avatar użytkownika - ewaglinka1990
ewaglinka1990
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Marta Syrwid porusza ważny problem społeczny, jakim jest przemoc w rodzinie i anoreksja. Bohaterka stara się zdobyć akceptację despotycznego ojca poprzez skrajne odchudzanie, wierzy, że dzięki temu w końcu zacznie podobać się ojcu, nie będzie miał pretekstów, by ją poniżać. Całość osadzona jest w realiach Olsztyna, ale miejsce nie ma tu znaczenia, ta historia mogłaby się wydarzyć w każdym zakątku Polski. Ciekawie poprowadzona narracja odróżnia tą pozycję od innych tego typu. Jest równie wstrząsająca i epatująca dosadnością jak "Gnój" Kuczoka. Na pewno nie jest to pozycja, którą czyta się dla przyjemności, do poduszki. Po tej lekturze swoje trzeba odchorować, ale warto, ponieważ dzięki niej łatwiej jest docenić zwykły spokój dnia codziennego.
Avatar użytkownika - dredota
dredota
Przeczytane:2013-11-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Bardzo dobry debiut polskiej pisarki. Ale oczywiście można w nim znaleźć kilka niedociągnięć. "Zaplecze" opowiada historię Klary, która ma problemy z odżywianiem się. Tak naprawdę historia jest opowiadana przez samą Klarę w formie monologu, który wygłasza do swojego alter ego. Jej problemy mają swoje źródło w dzieciństwie, w relacjach z ojcem. Cała historia jest sprawnie opowiedziana, autorka używa rozwiniętego słownictwa, czasami przedstawione przez nią opisy są bardzo celne i przemawiają do czytelnika. Jednak nie przekonał mnie fragment, w którym Klara wspomina dzieciństwo (dokładnie czas, kiedy ma około 5 lat). Autorka jest młoda i może nie znać się na dzieciach - 5 letnie dziecko nie zachowało by się tak, jak zachowuje się młoda Klara. Jako dziecko działa zbyt rozmyślnie. Ale to może być tylko moje wrażenie. Niemniej warto przeczytać.
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-08-04, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
warta przeczytania pozycja
Już nie mogę się doczekać, żeby upolować tę książkę!
Avatar użytkownika - goster
goster
Przeczytane:2014-05-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, biblio, dla Mili,
Avatar użytkownika - elphaba
elphaba