Zapomniany ogród

Jeden z największych bestsellerów 2008 roku – ponad pół miliona sprzedanych egzemplarzy w Wielkiej Brytanii! Powieść o poszukiwaniu korzeni i własnej tożsamości. Trzy pokolenia kobiet i łącząca je tajemnica. Rok 1913. Porzucona przez matkę na statku płynącym z Londynu do Australii mała dziewczynka zostaje przygarnięta przez bezdzietnych rodziców. Ukończywszy 21 lat, Nell O'Connor powraca do Anglii, by poznać prawdę o sobie. Kim naprawdę jest? Jakie nosi nazwisko? Wiele lat później jej wnuczka, Cassandra, wyrusza w podobną podróż – do krainy przeszłości, intryg, miłości i zdrady. Dzięki zapiskom babci odsłania kolejne fragmenty mrocznej układanki. Klucz do prawdy leży w wybudowanej na szczycie klifu starej chatce i otaczającym ją sekretnym ogrodzie, wiekowym dworze należącym do arystokratycznej rodziny Mountrachet i tajemniczym labiryncie.

Informacje dodatkowe o Zapomniany ogród:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009-08-12

Kup książkę Zapomniany ogród

Zapomniany ogród - opinie o książce

"Tajemnice mają nadzwyczajny dar wychodzenia na jaw", a Kate Morton umie ubrać je w tak cudownie baśniowy klimat, że jej powieści pochłaniają bez reszty. I tak jak w baśniach idą w parze piękno i brzydota, dobru przeciwstawia się zło i nie zawsze wszystko kończy się dobrze, tak i „Zapomniany ogród” emanuje wszelkimi odcieniami, z których składa się życie.

Są momenty, które przynoszą bohaterom radość i nadzieję, ogrom smutku i żalu, cierpienia i przerażenia, a my przeżywamy je wraz z nimi towarzysząc im na ścieżkach, którymi kroczą. Niektóre z nich wybierają sami, do obrania innych zostają zmuszeni. Jaką tajemnicę odkryją Nell, a później jej wnuczka Cassandra próbując odkryć własną tożsamość i korzenie, z których się wywodzą?

Jedna wyrusza tropem urywków swoich wspomnień, druga po latach śladami swojej babki, które z Australii przywiodą je do posiadłości arystokratycznej rodziny Mountrachet w odległej Anglii. Czy odnajdą tu odpowiedzi na dręczące je pytania? Czy dowiedzą się jak mała Nell znalazła się sama na statku płynącym do Australii? Co skrywa ukryty za murem zapomniany ogród? I kim jest tajemnicza postać Autorki, która niespodziewanie przepadła bez śladu?

Ta poruszająca powieść nie tylko intryguje zawiłą i bolesną rodzinną tajemnicą, nie tylko przenosi nas do klimatycznych miejsc, które autorka oddaje z perfekcją najdoskonalszego malarza, ale za sprawą wplecionych w treść baśni czyni ją magiczną i niepowtarzalną. A płynącą zarówno z doświadczeń bohaterek, jak i snutych baśni życiową mądrość można czerpać pełnymi wiadrami.

Ta wielowątkowa, magiczna saga o poszukiwaniu własnej tożsamości, w której przeszłość kładzie się cieniem na teraźniejszości i wywiera niezatarty wpływ na życiu bohaterów zachwyciła mnie bez reszty. Trudno było mi wracać do rzeczywistości i mimo że książka liczy ponad pięćset stron chętnie pozostałabym dłużej w labiryncie zapomnianego ogrodu.

Avatar użytkownika - MonikaOlga
MonikaOlga
Przeczytane:2022-08-07,

Cóż to była za historia! Pełna tajemnic! Pełna emocji! Pełna pięknych i plastycznych opisów! Pełna niespodzianek! Pełna różności!

Co mamy? Mamy losy trzech pokoleń kobiet (w zasadzie czterech, ale jedno pokolenie jest jedynie zasygnalizowane). Mamy Anglię i Australię. Mamy tajemniczy domek. Mamy piękny ogród. Mamy tajemniczy labirynt. Mamy zapomniany ogród. Mamy baśnie dla dzieci. Mamy zagmatwane relacje rodzinne. Mamy emocje! Cały ich wachlarz...

Miłość! To ona gra pierwsze skrzypce. Choć jest też ból! Ból po stracie. Jest też tęsknota! Tęsknota za bliskimi niegdyś sercu ludźmi. Tęsknota za tym, co utracone. Jest też nadzieja! I spokój! Gdy już wszystkie karty zostały odkryte… I przebaczenie! Przebaczajmy, gdy nie jest jeszcze za późno….

Miłość. Miłość ma różne oblicza i właśnie te oblicza pięknie pokazała Kate Morton w swojej najnowszej powieści „Zapomniany ogród”.

Miłość matki do dziecka. Wydawać by się mogło, że to miłość bezgraniczna i gotowa do wielkich poświęceń. Taką relację możemy zaobserwować w przypadku Adeline i Rose. Adeline zrobi wszystko, by jej córka była szczęśliwa! Nie cofnie się przed niczym!

A Lesley i Cassandra? Albo Nell i Lesley? Ani Lesley, ani Nell nie potrafiły wykrzesać z siebie tej matczynej miłości. Doskonale zdawały sobie sprawę, że nie są takimi matkami, jakimi być powinny. Lesley bez skrupułów podrzuciła Cassandrę do swojej matki. To miały być tylko dwa tygodnie… Te dwa tygodnie okazały się latami… A Nell? Dlaczego pozwoliła Lesley tak szybko opuścić rodzinny dom? Jednak życie pokazało, że te uczucia, którymi Nell nigdy nie potrafiła obdarzyć swojej córki, przelała z kolei na jej córkę, a swoją wnuczkę – Cassandrę.

Nell. Niegdyś pogodna, otwarta, wesoła… Taka była do czasu swoich dwudziestych pierwszych urodzin. Wtedy jej świat legł w gruzach! Dowiedziała się prawdy! Rodzice, którzy ją wychowywali, którzy ją kochali, którzy się nią opiekowali, którzy stworzyli jej wspaniały dom nie są jej biologicznymi rodzicami. Kim zatem jest ona? Skąd pochodzi? Co się stało z jej biologicznymi rodzicami? Adopcja? Nie, to nie była adopcja… Ta historia jest o wiele bardziej skomplikowana…

Od tego momentu Nell przeszła totalną metamorfozę. Zdystansowała się do wszystkich! Zerwała zaręczyny, coraz mniej i mniej uczestniczyła w życiu rodzinnym, a na jej ustach coraz rzadziej gościł uśmiech.

Nadszedł taki moment, w którym potrzeba uzyskania odpowiedzi na pytanie o swoją tożsamość była na tyle silna, że Nell wyruszyła na poszukiwania. Dotarła do Londynu. A tam…

To tam był początek wszystkiego. Ale prawdę odkryła dopiero Cassandra.

Ta powieść ma jeszcze jedną bohaterkę, Elizę!

To tyle z fabuły. Więcej nie zdradzę. To historia, którą musicie odkryć sami!

Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:2022-07-31,

Wiele pokoleń i jedna tajemnica.

“Zapomniany ogród” to kolejna wspaniała powieść w dorobku Kate Morton. Coraz rzadziej sięgam po takie kobiece historie, ale darzę autorkę tak wielkim uznaniem, szacunkiem i sympatią, że nie mogę przejść obojętnie obok pisanych przez nią opowieści.

Tym razem Morton oferuje nam skomplikowaną i wielowątkową sagę rodzinną. Na stronach książki poznajemy tajemnice i dramaty, które stały się udziałem kilku pokoleń kobiet złączonych przez więzy krwi. Mamy okazję, by przekonać się, że przeszłość nigdy o nikim nie zapomina, a kara za popełnione zbrodnie czasami potrzebuje po prostu nieco więcej czasu. Każda z bohaterek powieści zmaga się z koszmarami minionych lat, czasami walcząc z własnymi upiorami, a czasami widząc te demony w oczach innych.

W „Zapomnianym ogrodzie” obserwujemy życie wielu kobiet, a każda z nich ma coś wartościowego do powiedzenia i przekazania. Nie wszystkie polubimy czy ciepło zapamiętamy, nie można natomiast przejść obojętnie obok faktu, w jaki sposób zostały one doświadczone. Ich problemy, decyzje, pragnienia i tęsknoty na czas lektury stają się częścią nas samych. W dużej mierze wynika to z faktu, że Morton wykorzystuje w swych powieściach uniwersalne i ponadczasowe kwestie, które z jednej strony są cenione i lubiane, a z drugiej strony pozwalają czytelniczkom lepiej zrozumieć, co myślą i czują bohaterki.

Na kartkach powieści naprzemiennie spotykają się przeszłość i teraźniejszość, a głos zostaje kolejno oddany wszystkim postaciom. Taka narracja sprawia, że całość staje się nie tylko bardziej interesująca, ale również głębsza i kompletna. Dzięki temu mamy również możliwość, by poznać piękną, choć trudną rodzinną opowieść, w której sekrety, przemilczenia i zdrady na zawsze naznaczyły kobiecy ród. Podążając śladem bohaterek przekonujemy się, że nie można tak łatwo uciec od wydarzeń z przeszłości, bo w pewnym momencie zawsze przychodzi czas rozliczenia.

Książka została utrzymana w bardzo klimatycznym, dość niepokojącym tonie. Napięcie pogłębia się z kolejnymi rozdziałami, przypominając nam o trupach ukrytych w szafie i rodzinnych sekretach skrywanych przez całe lata. Nie mogłam się doczekać, by zrozumieć, co stało się w murach posiadłości i o jakich krzywdach pamiętał tytułowy ogród. Tymczasem Morton trzymała mnie w niepewności bardzo długo, odkładając w czasie rozwiązanie zagadki. I choć mamy do czynienia z literaturą kobiecą, to stosowanych przez nią rozwiązań nie powstydziłby się żaden twórca psychologicznych thrillerów.

Historia została napisana doświadczoną rękę, dlatego też książkę czyta się znakomicie. Styl Morton jest dojrzały, zgrabny i kobiecy. Snucie opowieści i angażowanie w nią czytelniczek przychodzi autorce z prawdziwą lekkością. Choć całość liczy ponad 500 stron, ani przez chwilę nie miałam ochoty, by z tą historią się rozstawać, nie czułam się również znużona czy znudzona.

„Zapomniany ogród” to tytuł, który polecam Wam z prawdziwą przyjemnością. Cofnijcie się do przeszłości, by przekonać się, co też ma ona do powiedzenia.

„Bez wspomnień można iść do przodu, nie oglądając się za siebie”

Piękny i nostalgiczny. Dziki i nieujarzmiony. Tajemniczy ogród …. To w nim miały miejsce najbardziej inspirujące wydarzenia tej historii. To w nim narodziła się tajemnica, którą wiele pokoleń będzie chciało poznać …

Główna bohaterka, Cassandra dąży do odkrycia prawdy. Prawdy, która była skrzętnie ukrywana przez lata, a która nie daje jej spokoju. To dzięki niej dowie się, kim tak naprawdę jest. Wychowywała ją babcia, Nell O’Connor, matka nie interesowała się jej życiem. U boku babci czuła się bezpiecznie, babcia dawała jej radość z codzienności, była jej mentorką. Po śmierci zostawiła jej w spadku tajemniczy domek w Anglii, nazywany Cliff Cottage. I tajemniczy ogród wokół. Nieruchomość, o której nikt nie wiedział. Cass podąża śladami pozostawionymi jej przez Nell i krok po kroku odkrywa prawdę. Bolesną i trudną. Zagłębia się w przeszłość Nell, poznaje ludzi, którzy ją znali. I jakie tajemnice odkrywa? Takie, że jej życie się nagle zmienia … Ale wie więcej i teraz stara się zrozumieć zachowanie babci, jej skrytość i czasami nieufność wobec innych. Kim tak naprawdę była jej babka i co miała wspólnego z tajemniczą Autorką baśni, która opiekowała się nią na statku, który miał zabrać ją w podróż do lepszego życia? Czy był to tylko wytwór wyobraźni, omamy czy rzeczywiste wspomnienia kilkuletniego dziecka? Aż trudno sobie wyobrazić, jak zagmatwane i nieodgadnione mogą być losy ludzkie? Jak życie potrafi wszystko skomplikować? Ile trzeba czasu i energii, aby rozwikłać zagadki z przeszłości? Ale warto, bo prawda zawsze się obroni i potrafi wyjaśnić wiele różnych wątpliwości.

Zapomniany ogród to cudowna i wzruszająca opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, o dążeniu do poznania swoich przodków i motywów ich postępowania. Każdy z nas wie, jak ważne jest wiedza o swoich bliskich, o rodzicach i dziadkach. Każdy chce znać swoje korzenie. Prawdę o sobie, nawet jak jest niewygodna i smutna. Ale to zawsze jednak prawda. Ale to również opowieść o miłości, nie zawsze tej wymarzonej i jedynej. Każdy chce kochać i być kochany, to takie normalne i ludzkie potrzeby i oczekiwania. Ale nie każdy ma okazję w życiu być spełniony i usatysfakcjonowany. Trzeba dążyć do bycia szczęśliwym, ale nie zawsze los się do każdego uśmiechnie.

Dostaliśmy do rąk historię trzech pokoleń kobiet, odważnych i stanowczych, poruszających do głębi, których przeszłość to jedna wielka niewiadoma. Ale jej poznanie to jak zdobycie najwyższego szczytu, i to na dodatek zimą. Odkrycie tajemnic wnosi tyle dobrego do życia każdej z bohaterek, że odnosi się wrażenie, że narodziły się na nowo, z nową historią i znaną już przeszłością. I się uspokoiły i zrozumiały motywy postępowania bliskich, ich skrytość, pewną obcość i nawet oschłość. W życiu człowiek nie zawsze myśli racjonalnie, czasami działa pod wpływem chwili i impulsu i podejmują nie zawsze rozsądne decyzje. Ale ma przekonanie, że w danym momencie są one najlepsze i przyniosą bliskim same korzyści.

Ta powieść mnie zauroczyła, przeniosła w świat baśni i mrocznych tajemnic, które życie owinęło niewidzialnym bluszczem. Czułam się jak we śnie, pośród intrygujących postaci, w otoczeniu przenikliwej i niedopowiedzianej atmosfery. Gdzie myśli wędrują pomiędzy szumiącymi drzewami, zielonymi krzakami, otoczone wysokim murem. Autorka znakomicie maluje świat, bardzo plastycznie i wyraziście, w sposób przemawiający do czytelnika. Obraz, który nam opisuje nie tylko widzimy, ale również odbieramy pozostałymi zmysłami.

Po raz kolejny Wydawnictwo Albatros zaskoczyło mnie eleganckim wydaniem. Piękna okładka, zdobiona złotymi tłoczonymi elementami, takiej piękności nie sposób się oprzeć, kusi od pierwszego spojrzenia na nią …

Tej lekturze nie można się oprzeć, nie warto się przed nią bronić. Tę historię trzeba przeżyć i poznać do końca, aby później opowiadać dzieciom. Wspaniała! Wzruszająca! Elektryzująca!

Avatar użytkownika - MagdaKa
MagdaKa
Przeczytane:2022-06-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2022,

“Oto co czyni bohaterów interesującymi. Ich tajemnice”.

"Zapomniany ogród" to rodzinna saga o trzech pokoleniach niezwykłych kobiet, których oprócz więzi rodzinnych łączy także tajemnica. Jedna z nich tę tajemnicę stworzyła, druga była jej bohaterką i ofiarą, a trzecia podjęła się jej rozwiązania.

Akcja powieści toczy się w trzech planach czasowych: latach 1900-1913, 1975 i 2005. W każdym z nich kto inny jest główną postacią, dlatego całą historię poznajemy z różnych punktów widzenia, z relacji trzech kobiet, żyjących w różnych epokach i miejscach.

Pierwsza z kobiet, Nell, jako małe dziecko  przypłynęła na statku do Australii , nie było przy niej nikogo. Dziewczynką zaopiekowali się pracownik portowy wraz z żoną. Stała sie ich ukochaną córka. Gdy Nell dorosła, dowiedziała się prawdy o swym nieznanym pochodzeniu i dlatego postanawia dociec prawdy.

Wskazówką do odkrycia przeszłości Nell staje się zbiór baśni, który przywiozła w swoim małym bagażu i ich autorka Eliza Makepeace. Eliza, po śmierci swojej matki i brata, trafia do dworu swojego wuja Linusa Mountracheta, jego żony Adelaine i ich córki Rose. Dziewczynki stają się sobie bardzo bliskie, traktują się jak siostry i wierzą, że przyszłość należy do nich…

Trzecią bohaterką powieścią jest Cassandra, wnuczka Nell. Cassandra  w testamencie otrzymuje małą chatkę z zaniedbanym ogrodem  gdzieś na kornwalijskim wybrzeżu. Chatka i  ten zapomniany ogród przyczyniają się do tego, że dziewczyna postanawia dokończyć misję Nell. Cassandra opuszcza Australię, przybywa do Anglii, gdzie w końcu rozwiązuje tajemnicę strzeżoną przez przez sto lat, wyjaśniając tym samym prawdę o pochodzeniu Nell.

“Zapomniany ogród” to kolejna przeczytana przeze mnie książka, w której głównymi bohaterkami są kobiety. To one są tu najważniejsze - wpływają na losy innych kobiet, są barwne i interesujące. Przede wszystkim jednak jest to powieść o poszukiwaniu własnych korzeni, swojej tożsamości. Kate Morton zatem stworzyła niezwykłą opowieść, w której wątki historyczne mieszają się z historią rodzinną, zagmatwaną, pełną tajemnic. Wykreowała w niej niecodzienny świat, w którym śledzimy niemalże z zapartym tchem losy bohaterek, razem z nimi próbując odgadnąć prawdę. Historia to niełatwa, momentami trudna i bolesna, ale wciągająca czytelnika swoją rozbudowaną fabułą, niezwykłymi bohaterami i klimatem, takim trochę nierzeczywistym, z pogranicza magii, a to za sprawą cudnych baśni Elizy i subtelnego uroku zapomnianego ogrodu.

“Zapomniany ogród”  to klasyka sama w sobie. Mistrzowski styl pisania, dbałość o każde słowo, umiejętność stworzenia zajmującej, oryginalnej historii. W dodatku Kate Morton ma niesamowity dar do kreowania niezwykle rzeczywistych opisów, do przenoszenia nas do krainy swojej wyobraźni. Ta wielowymiarowa opowieść wciąga, intryguje tajemnicą, choć moim zdaniem  minusem powieści jest zbyt długo przeciągane zakończenie. Niemniej polecam tę książkę, piękną, urzekającą, emocjonującą historię o poszukiwaniu własnej tożsamości.

Cała recenzja: https://www.czytelnika.pl/2022/06/zapomniany-ogrod-kate-morton.html

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Albatros.

Avatar użytkownika - maja_klonowska
maja_klonowska
Przeczytane:2017-04-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Chcę mieć, 26 książek 2017,
W powieści ,,Zapomniany ogród" Kate Morton znajdziemy elementy kryminału, baśni, thrillera a nawet powieści gotyckiej. Mnie troszkę przypomina sagę, a to ze względu na trzy główne bohaterki powiązane ze sobą więzami krwi. Jedna z nich nigdy pozostałej dwójki nie pozna, ale to sekret jej życia determinuje życie pozostałych kobiet. Na kartach powieści zaglądamy do gorącej Australii z lat nam współczesnych, odwiedzamy ponury dwór z epoki edwardiańskiej i patrzymy na mglisty Londyn u progu dwudziestego wieku, aby wszystko po to, by odkryć pewna rodzinną tajemnicę. W dniu swoich dwudziestych pierwszych urodzin Nell O'Connor usłyszała o ojca pewien skrywany przez lata sekret. Otóż przed wielu laty, w 1913r. na angielskim statku, który przybył do wybrzeży Australii, odnaleziono kilkuletnią dziewczynkę. Dziecko nic o sobie nie wiedziało, nie pamiętało nawet swojego imienia. Tą dziewczynką była właśnie Nell. Młodej dziewczynie, która dotąd wiodła szczęśliwe życie i pełna nadziei wkraczała w świat dorosłych ( wkrótce ślub z ukochanym) rozpada się cały świat. Nie jest nawet adoptowana sierotą z sierocińca, ale znajdą, którą z dawnym życiem - którego przecież nawet nie pamięta- łączy jedynie elegancka walizka. Jej zawartość: dziecinne sukieneczki i zbiór baśni nic nie mówią o jej przeszłości. Nieświadomość własnych korzeni położyła się cieniem na reszcie życia Nell - na jej małżeństwie(nota bene zawarła związek z całkiem innym mężczyzną), na jej relacjach z córką. Kiedy ją poznajemy ma prawie dziewięćdziesiąt pięć lat i wkrótce umrze, nie poznając rozwiązania największej zagadki jej życia. Cassandra, wnuczka Nell ma za sobą niedawne bolesne przeżycia, ale i jej dzieciństwo nie należało do łatwych. Pewnego dnia jej piękna i lekkomyślna matka przywiozła dziewczynkę do swojej matki, ,,(...) tylko na trochę, góra na dwa, trzy tygodnie", które następnie zamieniły się w ,,na zawsze". Cassandra zamieszkała u ponurej, zamkniętej w sobie babki, która zajmowała się antykami. Jednak dziwnym trafem Nell, która nie sprawdziła się jako matka, poradziła sobie jako babcia. Dla osamotnionej, porzuconej wnuczki stworzyła dom - pozornie oschły a w rzeczywistości pełen ciepła i miłości. Nigdy nie dała bowiem odczuć Cassandrze - czy to jako dziewczynce czy osobie dorosłej- że jej pojawienie się pewnego dnia, podczas gorącego australijskiego lata, przekreśliło pewne plany, które być może rozwiązałyby jej problem dotyczący tożsamości. Po śmierci Nell, to oczywiście Cassandra odziedziczyła skromny majątek. Jednak jest coś jeszcze. To akt własności małej chaty w Kornwalii, którą starsza pani nabyła jeszcze w latach siedemdziesiątych, na krótko przed przyjazdem wnuczki do jej małego domu. Cassandra czuje, że ma to związek z przeszłością Nell. Jakby tego było mało, w starej walizce z początku XX wieku, gdzie znajdowały się eleganckie dziewczęce sukienki i zbiór baśni, Cassandra znajduje pamiętnik zmarłej babci. To z niego dowiaduje się, że Nell była bardzo bliska poznania prawdy o swojej przeszłości, ale na jej drodze pojawiła się właśnie jedenastoletnia, porzucona przez matkę Cassandra. Kobieta czuje, że jest to winna zmarłej, by rozpoczęte przez nią poszukiwania doprowadzić do końca. Wraz z pamiętnikiem i starym zbiorem baśni wsiada do samolotu i opuszcza upalną Australię. Ląduje w mokrej, zimnej Kornwalii, gdzie szaleją sztormy, a pogoda jest zmienna jak ludzki los. To tam, wraz z osobami, które przed trzydziestu laty poznały Nell, podczas jej podróży do przeszłości, Cassandra powoli i z mozołem składa elementy układanki cudzego życia. Nie jest to proste, ponieważ co może łączyć dziecko - znajdę z Elizą Makepeace, autorką baśni dla dzieci, której życie również pełne jest niewiadomych? Dlaczego tropy prowadzą Cassandrę do ponurego dworu niegdyś zamieszkałego przez rodzinę Mountrachet, na której cieniem kładzie się historia młodego małżeństwa? Czy ta rodzina była tak stereotypowa jak postrzegana jest ówczesna arystokracja? W każdej rodzinie są wstydliwe sekrety, niewygodne ciotki i kuzyni, o których lepiej nie mówić głośno. Jaką tajemnicę skrywały lady Mountrachet i pani Walker? Co z tymi kobietami miała wspólnego Elizą Makepeace? Do jakich sekretów dotrze Cassandra, zapoznając się z dostępnymi opracowaniami, odnalezionymi pamiętnikami, pamiątkami przechowywanymi na strychach i w skrytkach oraz ... w śmieciach? Książka ,,Zapomniany ogród" jest opowieścią o poszukiwaniu korzeni i tożsamości. Jest historią o tym, jak nierozwiązane tajemnice kładą się cieniem na naszym życiu i naszych bliskich. Jednak odkrywanie tożsamości Nell O'Connor, chociaż pozostaje głównym wątkiem w powieści, to równie interesująca jest historia życia Elizy. Warto pomyśleć jak silny związek musiał łączyć ją z kuzynką Rose, skoro zdecydowała się na podjęcie pewnej decyzji, która miała tak dalekosiężne skutki. Czy są granice przyjaźni i pomocy dla bliskich nam osób? Kiedy siebie i swoje potrzeby trzeba postawić na pierwszym miejscu? Czytelnik poznaje całą historię, w przeciwieństwie do Nell i Cassandry, ponieważ one wielu faktów tylko się domyślają interpretując pamiętnikarskie zapiski i baśnie. Wątek Elizy jest głównym elementem układanki, ale dzięki wszechwiedzącemu narratorowi wiemy, co dokładnie inspirowało ,,Autorkę" w tworzeniu jej baśni. Wiemy, jaki był powód ucieczki z domu jej matki - pięknej Georgiany do nędznych dzielnic Londynu, jaką rolę odegrał w jej życiu skryty i dziwny brat Linus Mountrachet i z jakiego powodu, jego żona lady Adelaine tak bardzo nienawidziła Elizy. Powieść Kate Morton należy do gatunku tych książek, których nie odłoży się, póki nie doczyta się do zakończenia. Spodoba się miłośnikom baśni - bo klika rozdziałów to po prostu baśnie same w sobie. Wielbiciele ,,Tajemniczego ogrodu" również śmiało mogą sięgnąć po te pozycję, ponieważ sekretny ogród stanowi bardzo ważny element całej tej historii( pojawia się nawet postać samej pisarki France Hodgson Bunett). Sądzę, że książka spodoba się również czytelnikom, których interesują pogmatwane koleje ludzkiego losu. Powieść przypomina również, jak ważna dla każdego z nas jest odpowiedź na pytanie ,,skąd pochodzimy?", bo jeżeli znamy na nie odpowiedź, to nawet nie wiemy, jakie mamy szczęście.
Moje drugie spotkanie z twórczością Kate Morton. Jej debiut "Dom w Riverton" mimo powolnej akcji bardzo przypadł mi do gustu tutaj mam mieszane uczucia, długo wahałam się jak ocenić tę książkę. Na pewno ma w sobie coś magicznego i nostalgicznego, jest to opowieść o poszukiwaniu własnych korzeni, pojawiają się tu relacje panujące między ludźmi, które nie zawsze są takie jakie powinny być, W powieści jest opisane wyszydzanie osób biednych i wywyższanie się bogatych. Między rozdziałami przeplatają się poruszające baśnie ze wzruszającym zakończeniem zmuszającym do refleksji. Pierwszą i drugą część czytałam z zainteresowaniem, natomiast w trzeciej już zaczął się robić przerost formy nad treścią, akcja zniknęła i pojawiło się pytanie w myślach "kiedy wreszcie będzie koniec?" miałam wrażenie, że kręcę się w kółko i pytam o drogę a za każdym razem pojawia się inne wyjaśnienie. Zakończenie nie zaskoczyło mnie jakoś szczególnie, bo wszystkiego się można szybko domyślić. Z przyjemnością weszłam do świata wykreowanego przez Panią Morton, jednak czegoś w nim zabrakło co sprawiło, że właśnie zaczynałam odczuwać monotonię. Miła, baśniowa opowieść o kobietach i łączącej ich tajemnicy, jednak wielkiego oczarowania we mnie nie wzbudziła. Liczę, że autorka w innych książkach bardziej mnie zaskoczy. Polecam jeśli ma się ochotę na chwilę zapomnienia i zagłębienia się w krainę baśni szczególnie w te wiosenne dni. Ale zaznaczam, że książka jest ciekawa, ale robi też wrażenie rozwleczonej i przegadanej.
Avatar użytkownika - fridanna
fridanna
Przeczytane:2015-07-24, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2015 ,
Najlepsza powieść Kate Morton, pochłonięta przeze mnie w dwa dni! Jak zwykle mamy do czynienia z zagadką, retrospekcjami i zaskakującym zakończeniem. Akcja, jak to u Morton, rozgrywa się na przestrzeni czasu. Wszystko napisane pięknym językiem i wzbogacone plastycznymi opisami. Polecam!
Książka ciekawa, tajemnica, która spowija karty, które czyta się w książce jest niesamowita. Wciąga, zaspakaja...uwodzi i wzrusza. Dla mnie jednak zbudowanie tej książki było dość męczące... ciągłe zmiany dat, doprowadzały do tego, że chwilami się gubiła. Książa nie jest też napisana lekkim piórem...Ogólnie polecam.

,,Zapomniany ogród" autorstwa Kate Morton to przepięknie napisana powieść obyczajowa, w której główna bohaterka rusza w podróż z Australii do Kornwalii, by rozwiązać zagadkę związaną z pochodzeniem jej niedawno zmarłej babci.

Rok 2005, w australijskim szpitalu umiera Nell Andrews, ukochana babcia Cassandry. Tuż przed śmiercią cierpiąca na demencję staruszka w przebłyskach świadomości przypomina sobie urywki przeszłości oraz postać tajemniczej Pani, która wzbudza ciekawość Cassandry...

Rozmowa o ostatnich chwilach babci z jej siostrami doprowadza Cass do odkrycia głęboko skrywanego, rodzinnego sekretu - bohaterka dowiaduje się, że Nell nie była biologiczną córką państwa O'Connor, a jej pojawienie się w Australii owiane jest nierozwiązaną nigdy tajemnicą, okazuje się również, że pozostawiła jej ona w spadku chatkę położoną na wybrzeżu Kornawalii, o której nigdy nie wspominała. Cassandra postanawia rozwiązać rodzinny sekret. Bohaterka udaje się więc do Anglii, gdzie prowadzi ją należąca do Nell stara książka z baśniami autorstwa Elizy Makepeace.

,,Zapomniany ogród" to historia rozgrywająca się na trzech planach czasowych. Czytelnik podąża śladami trzech zranionych przez los kobiet, by odkryć tajemnicę pochodzenia jednej z nich. Pomiędzy rozdziałami dotyczącymi losów bohaterek pojawiają się co jakiś czas niesamowicie wymowne baśnie Elizy, które nadają powieści iście magicznego rysu. Kate Morton snuje klimatyczną, piękną, ale zarazem smutną opowieść, w której przeplatają się niezwykle poruszające losy Elizy, Nell i Cassandry. Historia nabiera swoistych gotyckich rysów, kiedy pisarka przenosi akcję do dusznego dworu Blackhurst należącego do szlacheckiej rodziny Mountrachet - to tam oraz w ukrytym za mrocznym labiryntem, tytułowym zapomnianym ogrodzie znajduje się rozwiązanie zagadki pochodzenia Nell.

Uwielbiam takie książki, jak ,,Zapomniany ogród" - rodzinne, wielowątkowe, poruszające historie, z nutą mrocznej, gotyckiej atmosfery, w której główny wątek skupia się na odkrywaniu sekretów z przeszłości. Kate Morton stworzyła cudowną opowieść o rodzinnych więzach, miłości, stracie i roli tożsamości w życiu człowieka. Losy Elizy, Nell i Cassandry głęboko mnie poruszyły, z ogromnym zaciekawieniem odkrywałam kolejne warstwy historii związanej z pochodzeniem Nell i jej pojawieniem się w Australii. Dałam się całkowicie uwieść nostalgicznej magii wykreowanej przez Kate Morton opowieści.

,,Zapomniany ogród" jest tytułem, który gorąco polecam wszystkim miłośnikom klimatycznych powieści o odkrywaniu rodzinnych sekretów.

"Zapomniany ogród" to książka, która ma szczególny klimat - nieco mroczny, chłodny, ale zarazem lekko baśniowy, i to jest jej największa moc. Akcja tej powieści rozgrywa się wielotorowo: w Australii i na kornwalijskim wybrzeżu, na początku XX wieku, pod koniec tegoż wieku i w roku 2005. Nie jest zbyt dynamiczna,raczej spokojna, a przy tym rzeczowa, chwilami jakby poznawiona emocji. Na początku trochę trudno się w nią "wgryźć", ale w miarę czytania porywa coraz bardziej i bardziej. Nie jest to może najlepsza książka, jaką czytałam, ale ogólnie jestem zadowolona z tej lektury...

Jak już pewnie wiecie uwielbiam ,,Serię butikową" Wydawnictwa Albatros. Tym razem nie mogłam oprzeć się pokusie i przeczytałam ,,Zapomniany ogród" Kate Morton. Ta powieść jest tak piękna - po prostu trzeba ją przeczytać. Cała historia owiana jest mroczną tajemnicą, którą spróbuje wyjaśnić wnuczka najbardziej pokrzywdzonej osoby. ,,Zapomniany ogród" składa się z trzech części. Mamy różne miejsca akcji od Anglii po Australię. Będziemy mieli okazję płynąć statkiem. Mamy również różne czasy akcji, które się wzajemnie ze sobą przeplatają od roku 1900 po rok 2005. Głównymi bohaterkami naszej powieści są trzy panie: Eliza, Nell i Cassandra. Poznamy także inne postacie. Rose Mountrachet - bardzo boi się swojej matki. Robi wszystko to co ona chce. Jest bardzo chorowita. Jej kuzynką jest Eliza Makepeace. Dziewczyna tworzy świetne opowiadania. Rozmawia z wszystkimi osobami bez względu na pochodzenie i status społeczny, to niekoniecznie podoba się jej ciotce. Rose uwielbia tworzone przez kuzynkę historyjki. Niektóre z nich były straszne i wywoływały ciarki na skórze. Poznacie również ciotkę Adelinę - ona jest straszna. Jak ją poznacie będziecie chcieli doprowadzić ją do upadku. Jest strasznie zazdrosna o Elizę. Na horyzoncie pojawi się też wujek Linus, który uwielbia swoją siostrzenicę - Elizę. Marzy, żeby zrobić jej zdjęcie. Dlaczego nie pomyślał o zrobieniu zdjęcia swojej córce Rose? Co takiego stało się w jego życiu? Gdzie podziała się jego siostra Georgina? To wszystko dzieje się na początku XX wieku. Poznacie również Nell - dziewczynkę, którą na statku opiekowała się pewna pani zwana Autorką. Kim ona była? Dlaczego porzuciła naszą bohaterkę? Nell została znaleziona na statku płynącym z Anglii do Australii. Przygarnęło ją pewne małżeństwo. Dziewczyna prawdę o tym, że oni nie są jej prawdziwymi rodzicami poznała w dniu swoich 21 urodzin. Będąc już dorosłą osobą pragnęła poznać tajemnicę dotyczącą jej pochodzenia? W latach 70-tych popłynęła do Kornwalii i tam kupiła dom. Czy poznała całą prawdę dotyczącą jej i jej prawdziwych rodziców? Kolejną bohaterką jest Cassandra - wnuczka Nell. Otrzymuje tajemniczy spadek po babci. Próbuje poznać jej tajemnicę. Czy rodzinny sekret za sprawą wnuczki ujrzy światło dzienne? Czy dziewczyna odkryje kim byli jej przodkowie? Z czym przyjdzie jej się zmierzyć? Uwielbiam powieści, których akcja toczy się przez kilka pokoleń. Tutaj znajdziecie ciekawie opisaną historię, która wzruszy i poruszy niejednego czytelnika. Jeżeli lubicie książki z czasowymi przeplatankami to dobrze trafiliście. Zapraszam do przeczytania powieści ,,Zapomniany ogród" i poznania historii Elizy, Nell i Cassandry. Jestem zadowolona z tej powieści i nie żałuję, że ją przeczytałam. Dodatkowym atutem jest to, że książka ma oryginalną i piękną okładkę idealnie prezentującą się na półce. Jeżeli szukacie prezentu dla miłośnika literatury pięknej - ta powieść będzie idealna. Z całego serca polecam - mommy_and_books.

Jestem zadowolona z tej powieści i nie żałuję, że ją przeczytałam.

Z całego serca polecam - mommy_and_books

Na brzegu Australii cumuje statek, na którego pokładzie samotnie podróżowała mała dziewczynka. Nell w dniu swoich dwudziestych pierwszych urodzin dowiaduje się, że nie jest biologiczną córką swoich rodziców. Ta wiadomość ma ogromny wpływ na dalsze losy kobiety i jej relacje z bliskimi. Cassandra podąża śladami zapisków swojej babci, które prowadzą do Anglii. Historia kilku pokoleń kobiet o poszukiwaniu własnej tożsamości, o miłości i przyjaźni, o obsesji. Powieść gorąco polecam.