OPIS KSIĄŻKI:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2016-09-27
Kategoria: Historyczne
Dodał/a książkę:elibri

SS-Brigadeführer Odilo Globocnik, od listopada 1939 roku dowódca SS i Policji w Dystrykcie Lublin, przeszedł do historii przede wszystkim jako autor potwornego planu fizycznej likwidacji stłoczonych w gettach Żydów za pomocą trującego gazu. Pomysł szybko zyskał akceptację Berlina. Od marca 1942 roku do obozów zagłady Bełżec, Sobibór i Treblinka zaczęły regularnie przyjeżdżać pociągi śmierci. Wraz z kierowaną przez Globocnika Akcją Reinhardt masowe, przemysłowe wręcz ludobójstwo osiąga dotychczas niespotykane rozmiary. Do września 1943 roku w samych tylko komorach gazowych ginie co najmniej 1,5 miliona ludzi. Zabiłem dwa miliony ludzi - z  cyniczną brutalnością stwierdzi Globocnik w maju 1945 roku.

Określany przez historyków jako archetypiczny nazistowski oprawca, Odilo Globocnik pozostał mimo wszystko człowiekiem bez twarzy, symbolem maszyny do zabijania, wykonawcy, który zaprzedał złu całą swoją osobowość i człowieczeństwo. Komendant obozu Auschwitz, Rudolf Höss, po wojnie wypowie o nim znamienne zdanie: Żydów, jeśli nie byli mu potrzebni do pracy, chciał likwidować na miejscu.

,,Zarządca do spraw śmierci" Johannesa Sachslehnera to doskonale napisana historia budowniczego obozów zagłady, potwora, który uczynił z eksterminacji przemysł działający na masową skalę.

Johannes Sachslehner studiował germanistykę i historię na Uniwersytecie w Wiedniu. W latach 1982-1985 wykładał język i literaturę niemiecką na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Autor licznych publikacji historycznych, m.in. biografii komendanta obozu koncentracyjnego w Płaszowie, Amona Götha.

Okładka - Zarządca do spraw śmierci. Odilo Globocnik, eksterminacja i obozy zagłady Te wszystkie następne lata
Catherine Dunne
Okładka - Zarządca do spraw śmierci. Odilo Globocnik, eksterminacja i obozy zagłady Dowiesz się ostatnia
Melissa Hill
Okładka - Zarządca do spraw śmierci. Odilo Globocnik, eksterminacja i obozy zagłady MaddAddam
Margaret Atwood
Okładka - Zarządca do spraw śmierci. Odilo Globocnik, eksterminacja i obozy zagłady Malinka, Bratek i Jaś
Michalina Wisłocka
Okładka - Zarządca do spraw śmierci. Odilo Globocnik, eksterminacja i obozy zagłady Ojciec wrót
Orson Scott Card
Cień jabłoni