Zawisza Czarny. Aragonia

Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-63035-71-6
Dodał/a książkę:edytka222
Recenzja -  Zawisza Czarny. Aragonia
Nadchodzi koniec XIV wieku, najbardziej burzliwego stulecia w dziejach średniowiecznego świata. Wstrząsana kryzysami Stara Europa, gdzie czarna śmierć zabiła jedną trzecią ludności, przygląda się narodzinom nowej potęgi na wschodzie: Polski. W Aragonii sławę zdobywa Il Nero, rycerz nieznanego pochodzenia; narrator powieści, młody Żyd z Saragossy, Aaron Abnarrabí, pisał: „owego śmiałka tak wówczas nazywaliśmy (Il Nero, czyli Czarny) z uwagi na ciemną barwę zbroi i okrycia, w których pojawiał się na turniejach. W Saragossie wiedziano o nim wówczas tylko tyle, że nie pochodził z żadnego hiszpańskiego królestwa, gdyż heroldowie nie rozpoznawali jego znaku. Mówiono, że przybył z północy Italii, stąd jego włoski przydomek”. Większość bohaterów powieści wzorowana jest na postaciach historycznych. Część z opisywanych wydarzeń jest dziełem inwencji autora, większość jednak faktycznie miała miejsce, jak choćby wojna Dwóch Piotrów, pogromy Żydów z 1391 roku, walka o zamek Loarre, festyn w Daroce, czy wreszcie pojedynek Zawiszy Czarnego z Juanem de Aragón.

„Zawisza Czarny. Aragonia” to powieść historyczna osadzona w realiach epoki późnego średniowiecza. Autor w umiejętny sposób wprowadza czytelnika w fascynujący świat Korony Aragonii. Odmalowany obraz jest niezwykle sugestywny. Fikcja miesza się z prawdą historyczną. Gdzie i w jakim stopniu? Odpowiedzi na to pytanie znajdzie czytelnik na kartach tej pasjonującej powieści.
prof. Stanisław A. Sroka, mediewista

Bujność narracji, plastyczna panorama kultur, ludzkich losów, dramatycznych zwrotów akcji oraz alians imponującej faktografii z autorską wyobraźnią przypomina światowe bestsellery: "Filary ziemi" Kena Folletta czy "Katedrę w Barcelonie" Ildefonsa Falconesa.
dr Krzysztof Piątkowski, antropolog kultury, „Twoja Księgarnia”
Recenzja
redaktor Linia koment
Przeczytane:2015-04-14, Na półkach: Przeczytałem,

Nieczęsto zdarza się, że autorzy powieści historycznych potrafią odnaleźć równowagę pomiędzy wciągającą akcją a wiernością historycznym realiom. Najczęściej albo skupiają się na mrożących krew w żyłach wydarzeniach, po macoszemu traktując historię, albo też pogrążają się (i akcję zarazem) w wielostronicowych opisach, zwyczajnie czytelników nudząc. Inaczej mówiąc: najczęściej uzyskujemy interesującą powieść lub dobrą książkę historyczną. Powieści historyczne z prawdziwego zdarzenia to rzecz nadzwyczaj rzadko spotykana. Odważnym więc zabiegiem jest zadeklarowanie już na okładce, że dana publikacja jest reprezentant

Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-11, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 (327) książek w 2015 roku,Historyczne,Mam,
Po tej książce spodziewałam się zupełnie czegoś innego.

Bohaterem, a zarazem narratorem całej historii jest Aaron Abnarrabi, Żyd mieszkający w Aragonii. I tak naprawdę po przeczytaniu całej książki ciężko jest mi napisać o czym tak naprawdę jest, poza tym, że rzecz dzieje się w średniowieczu, ukazane zostały stosunki pomiędzy Żydami a okoliczną ludnością, nie zawsze przyjazne i sympatyczne, jakby chciał bohater. Motyw tytułowego Zawiszy także potraktowany jest po macoszemu. Rycerz przewija się tam gdzieś w tle i pomimo, że więcej jest go na końcu książki, mam wrażenie, że jest wręcz postacią nie drugo-, lecz trzecioplanową.

Sięgając po tą pozycję myślałam, że przeczytam dobrą książkę historyczną o tym sławnym polskim rycerzu, a tak naprawdę odkryłam, że jest to bezbarwny twór o perypetiach młodego żydowskiego mężczyzny. Cóż może, gdyby miała tytuł bardziej adekwatny do treści, po którym wiedziałabym czego mogę oczekiwać wewnątrz, mój zawód nie byłby tak wielki.
MelchiorABC plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Niebanalna książka. Kompletne zaskoczenie, ale dobre czytanie.
Ewaj Linia koment
iwona-w Linia koment
Ania_C Linia koment
Twiggy Linia koment
Dizzy Linia koment
Okładka -  Zawisza Czarny. Aragonia Treasure Island. Wyspa skarbów
Robert Luis Stevenson
Okładka -  Zawisza Czarny. Aragonia Zawisza Czarny. Aragonia