Zawód: szpieg

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2014-01-15
Kategoria: Literatura faktu
Dodał/a książkę:elibri

Poznaj kulisy pracy oficera wywiadu.

Pułkownik Aleksander Makowski to legenda polskiego wywiadu. Syn szpiega, wychowany w Londynie oraz Waszyngtonie, stypendysta Harvardu i absolwent szkoły wywiadu w Kiejkutach. Nikt przed Makowskim nie odpowiedział aż tyle o kuchni pracy polskich szpiegów.

Pułkownik - w wywiadzie-rzece, który prowadzą Paweł Reszka i Michał Majewski - ze szczegółami relacjonuje, jak wyglądało szpiegowskie szkolenie w tajnym ośrodku w Kiejkutach. Odpowiada, jak uczono go werbować agentów, nagrywać spotkania z ukrycia i wykrywać tych, którzy go śledzą. Makowski mówi, jak wyglądały relacje PRL-owskiego wywiadu z towarzyszami radzieckimi. Opowiada o swojej pracy szpiegowskiej w Stanach Zjednoczonych i o tym, jak próbowało go zwerbować FBI.

Zdradza, jak wyglądała praca polskich ,,nielegałów" za granicą, przedstawia największe sukcesy i wpadki polskich szpiegów. Przez kolegów, przełożonych, ale i przeciwników Makowski (doktor prawa, znakomicie poruszający się na Zachodzie) był i jest uważany za jednego z najzdolniejszych oficerów polskiego wywiadu.

Żaden z weteranów służb specjalnych nie opowiedział do tej pory tyle i tak szczegółowo o działaniach polskiego wywiadu w ostatnich dekadach.

AdelaMi plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Ciekawe, ale bez fajewerków
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki- 2014,
Arcyciekawa opowieść... fakty bez podawania żadnego szczegółu... podejście psychologiczne typu: "...Wasi informatorzy zdradzają przyjaciół, instytucje, w których pracują, swoich przełożonych. A jednak nie powiecie o żadnym z nich ,,szmata". Tłumaczę wam sytuację psychologiczną, tor myślenia. Jeżeli masz dobrego agenta, który dostarcza informacje wysoko oceniane przez twoją służbę,
to - wierzcie mi - nie przychodzi ci do głowy słowo ,,zdrajca", ,,szmata". Myślisz o nim: ,,Fajny facet, na poziomie, sporo wie,
oby żył wiecznie" - i tyle..." Polecam!
figlarna24 Linia koment
Przeczytane:2014-03-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,