Okładka książki - Zawód: TATA

Zawód: TATA

Wydawnictwo: Salwator
Data wydania: 2010-04-29
Kategoria: Pedagogika
ISBN: 978-83-7580-166-8
Liczba stron: 72
Tytuł oryginału:
Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: MonikaSz

Ocena: 0 (0 głosów)

Rola ojca we współczesnym świecie bywa zafałszowana przez stereotypy i śmiało można stwierdzić, że jesteśmy świadkami kryzysu ojcostwa. Nie każdy ojciec zadał sobie pytanie jakim naprawdę jest ojcem i dlaczego? Ale z pewnością zadał je sobie autor książki "Zawód: tata" Krzysztof Pilch, który stworzył niezwykle treściwe i ciekawe kompendium o relacji ojca i dziecka. Dość przewrotny tytuł nie oznacza wcale traktowania ojcostwa jako trudnej i przymusowej pracy, ale jako świadomie rozwijanego daru.

 

Autor za cel postawił sobie uświadomienie każdego ojca, że dzieci potrzebują takiego ojca, który będzie po prostu obecny w ich życiu, zwłaszcza w tym emocjonalnym i duchowym.

 

W tym też celu pokazuje czynniki, które kształtują wizję ojcostwa, począwszy od relacji z własnym ojcem, poprzez stereotypy, jakie krążą na temat roli ojca. Pytania, jakie zadaje autor czy opis zabaw, jakimi można urozmaicić wspólnie spędzany czas to zaledwie kilka elementów, które sprawiają, że książkę: "Zawód:Tata" czyta się z przyjemnością, pogłębiając zarazem swój zasób wiedzy i doświadczeń na temat ojcostwa.

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:, Ocena: 5,
Pobaw się ze mną, tato

„Ojcostwo to nie tylko walka z samym sobą i negatywnym wpływem świata, ale również inwestycja, która zwraca się po pewnym czasie wielokrotnie, a zysków z niej nie da się przeliczyć na żadne pieniądze”- tak zachęcająco o urokach, ale i obowiązkach wynikających z rodzicielstwa pisze Krzysztof Pilch, pedagog i teolog.

Należący do Inicjatywy Tato.Net autor promuje większy udział ojców w życiu swoich dzieci, a książka „Zawód: tata” to próba przekonania rodzaju męskiego o tym, że „być ojcem - to brzmi dumnie”. Mimo, iż niewielkie objętościowo (choć wielce interesujące) opracowanie adresowane jest głównie do ojców, to jednak wierzę, że kobiety również odnajdą tu wiele ciekawych wskazówek.

Na ojcostwo ma wpływ wiele czynników, które kształtują postrzeganie roli, jaką ma się do wypełnienia. Pilch identyfikuje zarówno te pozytywne, jak i negatywne - od korzeni poczynając, po stereotypy takie jak ten, że „rolą ojca jest finansowe utrzymanie rodziny” czy „wychowanie to sprawa kobiet”. Mężczyźni muszą sobie uświadomić, jak wielką rolę odgrywają w życiu swoich dzieci, bowiem istotne jest, by w sposób naturalny dawali pociechom szansę na poznanie świata również z punktu widzenia mężczyzny. Na ojcu spoczywa obowiązek wprowadzenia ich w życie i to od niego w dużej mierze zależy to, w jakim stopniu będą przygotowane do stawania czoła zagrożeniom, jakie w życiu napotkają. Pilch wręcz twierdzi, że to, „jakimi mężczyznami będą twoi synowie i na jakie kobiety wyrosną twoje córki i z jakimi mężczyznami się zwiążą” zależy od Ciebie, drogi tato.

Autor omawia też szczegółowo kwestie związane z potrzebami dzieci - potrzebą bycia kochanym, okazywania tego uczucia za pomocą słowa, dotyku czy spojrzenia. Pilch pisze również o zasadach obowiązujących w domu, karach oraz dotrzymywaniu danego słowa i przekazie wartości duchowych. Nieocenioną pomocą (nie tylko dla ojców) będą podpowiedzi, w jaki sposób spędzać czas z dzieckiem nawet wówczas, kiedy nie dysponuje się zbyt dużą ilością wolnego czasu.

„Zawód: tata” to doskonały poradnik, napisany prostym, zrozumiałym dla każdego językiem, pełen cennych rad i praktycznych wskazówek. Pozostaje Ci więc tylko, jako tacie - dumnie unieść głowę i ze świadomością, że jesteś szczęśliwym tatą, zmierzyć się ze swoim rodzicielstwem.

Link do recenzji
Inne książki autora
Zawód: TATA
Krzysztof Pilch0
Okładka ksiązki - Zawód: TATA

Rola ojca we współczesnym świecie bywa zafałszowana przez stereotypy i śmiało można stwierdzić, że jesteśmy świadkami kryzysu ojcostwa. Nie każdy ojciec...

Top 5 książek
Złodziejka książek
Markus Zusak
Okładka książki - Złodziejka książek
Ostatnia królowa
Gortner C.W.
Okładka książki - Ostatnia królowa
Dziewczyny z Syberii
Anna Herbich
Okładka książki - Dziewczyny z Syberii
Reklamy