Zbrodnia prawie doskonała

· Czy zbrodnia jest wpisana w naturę człowieka? Czy praca na miejscu zbrodni choć trochę przypomina to, co widzimy w popularnych serialach kryminalnych? Jak zabezpieczyć rozebrane ciało ofiary przed wzrokiem niepowołanych osób, w tym dziennikarzy? Czy to zawód dla ludzi z mocnymi nerwami? Dlaczego wykrywalność sprawców zabójstw w Polsce jest tak wysoka? · Czy zdarza się, że ktoś jest niesłusznie oskarżony o tak straszną zbrodnię jak zabójstwo? · Ludzie zabijają, bo są bezradni, bo wpadli w chwilową wściekłość, bo szczerze nienawidzą kogoś? Jak to wygląda najczęściej? · Czy w przypadku składania zeznań przez dzieci nie ma ograniczeń wiekowych? · Czy musi istnieć podobieństwo w sposobie działania, uprowadzenia czy traktowania ofiary? Czy to też jest cecha wyróżniająca seryjnych zabójców? · Żyjemy w świecie, w którym zdarza się coraz więcej aktów terroru i zabójstw masowych. Czy te pojęcia są tożsame? Przestępstwo towarzyszy ludzkości od niepamiętnych czasów. Ludzi fascynuje zbrodnia zabójstwa, oglądają filmy kryminalne, czytają książki o mordercach. To temat, który niezmiennie budzi zainteresowanie. W kolejnym tytule z serii „Bez tajemnic” Iwona Schymalla rozmawia z prof. Moniką Całkiewicz, która przez lata jako prokurator zajmowała się badaniem miejsc zbrodni. O zabójstwie i różnych aspektach z nim związanych. O tym, że każdy sprawca przestępstwa może być wykryty, czasem po wielu latach, i ukarany. O tym, jakie prawa w procesie karnym ma pokrzywdzony i oskarżony, o metodach wykrywania i dowodzenia przestępstw, o tym, kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika. Książka z dziedziny kryminologii, przeznaczona dla osób zainteresowanych kryminalną historią współczesnej Polski. Książka ma charakter interdyscyplinarny, zawiera informacje z zakresu prawa karnego materialnego, procesowego, kryminalistyki, medycyny i psychologii sądowej.

Informacje dodatkowe o Zbrodnia prawie doskonała:

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2016-03-31
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-01-18520-6

Kup książkę Zbrodnia prawie doskonała

Zbrodnia prawie doskonała - opinie o książce

Avatar użytkownika - EratoCzyta
EratoCzyta
Przeczytane:2017-01-04, Ocena: 3, Przeczytałam, Moja półka, Przeczytane, Przeczytane 2016,
Jeśli lubicie czytać kryminały, jesteście fanami programów telewizyjnych typu: ,,Sędzia Anna Maria Wesołowska" czy ,,W11" to książka ta będzie dla Was ciekawym uzupełnieniem wiedzy, a przy okazji przekonacie się czy oglądane programy mają coś wspólnego z prawdą i jak wyglądają prawdziwe rozprawy oraz dochodzenia. W ,,Zbrodni prawie doskonałej" znajdziemy informacje na temat profilerów, ich pracy i roli podczas śledztwa. Dowiemy się jak wyglądają przesłuchania w tym również przesłuchania dzieci. Zostaną wyjaśnione nam takie kwestie jak: różnica między dowodem poszlakowym, bezpośrednim i pośrednim, czym jest modo operandi sprawców zabójstw, czym różni się sprawca od przestępcy. Poruszony jest również temat kobiet zbrodniarek, seryjnych morderców i zabójców masowych. Przeczytamy też na czym polega praca Archiwum X. Książka podzielona jest tematycznie na rozdziały, a każdy z nich jest podsumowany kilkoma zdaniami, co przypadło mi do gustu, bo pozwala wychwycić najważniejsze rzeczy i utrwalić je. Ważne jest, by podczas czytania odłożyć inne obowiązki na bok oraz zapewnić sobie spokój tak aby nic nas nie rozpraszało, tylko wtedy będziemy mogli skupić się na lekturze i tym by jak najlepiej zrozumieć poruszone zagadnienia, a także wyciągnąć z tej książki jak najwięcej wartościowych i ciekawych informacji. Mimo, że jest to dobra pozycja i polecam ją osobą, które chcą poznać podstawy z zakresu wiedzy o przestępczości głównie w Polsce (zwłaszcza, że jej przeczytanie to kwestia jednego/dwóch wieczorów) to osobiście przyznam, że spodziewałam się po tej książce czegoś więcej. Niestety nie zaspokoiła ona mojej ciekawości i czuję lekki niedosyt po tej lekturze.
Avatar użytkownika - martakaczmar
martakaczmar
Przeczytane:2016-04-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Książka ta, to bardzo ciekawe opracowanie. Wydana jest w formie wywiadu przeprowadzonego przez znaną dziennikarkę Iwonę Schymalle wraz ze specjalistką z zakresu kryminalistyki i postępowania karnego, prorektorem, profesorem Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, z Panią Moniką Całkiewicz. Książka ta to skarbnica wiedzy, dla każdego kto pasjonuje się w kryminałach, thillerach i książkach oraz filmach sensacyjnych. To z lektury tej książki, można dowiedzieć się jaka jest różnica między sprawcą, podejrzanym, przestępcom i oskarżonym. Ponadto co wpływa, że pewne zdarzenia są przestępstwem, a inne zbrodnią lub tylko występkiem? Czym zajmuje się serologia, balistyka, traseologia i osmologia? Czym zajmuje się kryminologia, a czym kryminalistyka i jaka jest między nimi różnica? Z lektury książki można również dowiedzieć się chociażby czy dowody poszlakowe w procesie dotyczącym przestępstwa przeciwko życiu ważą inaczej niż w procesie dotyczącym innego rodzaju przestępstw, na przykład przeciwko mieniu. A wszystko to oparte o wiedzę naukową dotyczącą przestępstw i wykroczeń oraz poparte wieloma przykładami z życia wzięte. Pani profesor, bez ujawniania danych osobowych powołuje się w wielu przypadkach na prawdziwe wydarzenia i przypadki. Niektóre z nich są tak niesamowite, że mogło by wydawać się, że pochodzą z kart fikcyjnej książki sensacyjnej. Książka ta to kompendium wiedzy z zakresu prawa karnego materialnego, procesowego, kryminalistyki, kryminologii, medycyny i psychologi sądowej. Polecam wszystkim tym, którzy lubią książki kryminalne. A po lekturze tego opracowania wiele spraw nabierze innego, bardziej wyraźnego koloru. www.lubieczytac.blogujaca.pl
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789