Opis ksiązki
Kup Teraz

Zdarza się. Kurt Vonnegut. Życie

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2015-04-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7885-577-4
Liczba stron: 672
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Zdarza się. Kurt Vonnegut. Życie
W 2006 roku Charles J. Shields skontaktował się z Kurtem Vonnegutem listownie, by zapytać, czy ten zgodzi się na spisanie jego biografii. Pierwsza odpowiedź brzmiała „nie”. Jednak zafascynowany twórczością pisarza Shields postanowił nie poddawać się tak łatwo i po pewnym czasie ponowił swoją prośbę. Zgodę na przygotowanie książki otrzymał od autora wkrótce przed jego śmiercią – zdążył jednak przeprowadzić z nim kilka rozmów. Tak powstała pierwsza kompletna biografia jednego z najważniejszych dwudziestowiecznych pisarzy amerykańskich, autora „Kociej kołyski” i „Rzeźni numer pięć”.

Charles J. Shields chronologicznie opisuje poszczególne etapy życia Vonneguta, począwszy od czasów drugiej wojny światowej i bombardowania Drezna, przez skromne początki twórcy zarobkującego pisaniem opowiadań do popularnych czasopism, aż po sukces Rzeźni numer pięć i cztery dekady spędzone w roli sumienia Ameryki.

Największy nacisk kładzie jednak na życie prywatne pisarza. W oparciu o tysiące listów, a także liczne rozmowy z osobami, które go znały, biograf koncentruje się na ukazaniu rozdźwięku między publicznym wizerunkiem Vonneguta, powstałym na podstawie jego książek, a prawdziwą osobowością pisarza. Nie idealizuje, ale też nie demonizuje swego bohatera. Przedstawia go jako człowieka pełnego typowo ludzkich wad i sprzeczności, ale też sympatycznego. Człowieka, w którego życiu nie było jednak zbyt wielu chwil prawdziwego szczęścia.

Sama twórczość pisarza jest jedynie tłem dla jego biografii. Choć w Zdarza się. Kurt Vonnegut: Życie opisana została każda z powieści Kurta Vonneguta, to istotniejsze są okoliczności ich powstania. Mniejsze znaczenie mają tu artystyczne inspiracje pisarza, więcej uwagi zaś zostało poświęcone jego codziennemu życiu oraz relacjom z najbliższymi osobami: matką Edith, która popełniła samobójstwo, ojcem Kurtem seniorem, bratem Bernardem i siostrą Alice, która zmarła na raka, pierwszą żoną Jane, z którą spędził trzydzieści cztery lata i wychował szóstkę dzieci (w tym trzech przygarniętych siostrzeńców), oraz drugą żoną, Jill Krementz, przedstawioną przez Shieldsa w dość jednoznacznie demonicznym świetle.
Recenzja
catarina78 Linia koment
Przeczytane:2015-08-19, Na półkach: Przeczytałem,

Kurt będzie miał ostatnie słowo – nawet jeśli nie będzie się śmiał ostatni. Tak podsumował życie swojego wuja bratanek pisarza podczas mowy pogrzebowej.

 

Życie przeplata się ze sztuką, fikcja przeplata się z prawdą, a wszystko to łączy niezwykła osobowość jednego z najsłynniejszych pisarzy XX wieku. Kurt Vonnegut stał się legendą dzięki swej twórczości, ale także nietuzinkowej osobowości. Pisarz bronił całym sobą wolności słowa, co nie zawsze wychodziło mu na zdrowie. W imię tej sprawy był gotów iść na barykady

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Zdarza się. Kurt Vonnegut. Życie Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Zdarza się. Kurt Vonnegut. Życie Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Zdarza się. Kurt Vonnegut. Życie Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Zdarza się. Kurt Vonnegut. Życie Sześć lat później
Harlan Coben
Okładka - Zdarza się. Kurt Vonnegut. Życie Zima świata
Ken Follett
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów