Opis ksiązki
Kup Teraz

Zew lodu. Ośmiotysięczniki zimą: moje prawie niemożliwe marzenie

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2015-01-20
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 9788326813856
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:elibri

Simone Moro to dziś najgłośniejsze nazwisko w himalaistycznym świecie. Jest znany nie tylko z brawurowych wyczynów (pierwsze zimowe wejścia na ośmiotysięczniki, wejście i zejście z MtEverest w 48 godzin), ale też z bohaterstwa. Został laureatem nagrody Fair Play za to, że zrezygnował ze zdobycia Lhotse by ratować innego himalaistę, autor bestsellerowych książek o swoich wyczynach. W 2012 roku skończył 44 lata, w tym czasie uczestniczył w 44 wyprawach. "Zew lodowca" to opowieść o najbardziej fascynujących i najbardziej niebezpiecznych spośród nich.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
koshi plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,
"Zew lodu. Ośmiotysięczniki zimą: moje prawie niemożliwe marzenie" to wspomnienia wybitnego włoskiego himalaisty i alpinisty, Simone Moro z jego górskich wypraw. Autor relacjonuje tu przebieg pierwszych zimowych wejść na Sziszapangmę, Makalu i Gasherbrum II, które były jego udziałem, jak również zdobycie Mount Everestu i zejście z niego w ciągu 48 godzin. I choć jest tak znanym i cenionym wspinaczem, zupełnie się nie wywyższa, potrafi docenić wartość życia swego, jak i drugiego człowieka. Przykładem może być jego rezygnacja ze zdobycia szczytu Lhotse w celu ratowania brytyjskiego himalaisty Toma Mooresa, za co też otrzymał nagrodę Fair Play przyznawaną przez UNESCO.
Muszę jednak stwierdzić, iż po lekturze "Zewu lodu" mam co do niego mieszane odczucia. Wyrażam wielkie uznanie dla Agory za piękne wydanie tej książki, dzięki czemu aż przyjemnie brało się ją do ręki i nie można było nacieszyć wzroku - twarda, błyszcząca oprawa, biały papier. Niestety trochę gorzej sprawa się ma, gdy przejdzie się do zawartości. Już na początku uśmiałam się, kiedy Moro oznajmił, że ciężko przychodziło mu to pisanie, więc uznałam, że chyba nie będzie to proza najwyższych lotów. Nie ma nic gorszego niż tworzenie na siłę, jak człowiek nie ma weny, ani zbytniej ochoty. Może gdyby Moro pisał na spokojnie w domu swoje wspomnienia, a nie podczas trudnej wyprawy na Nanga Parbat, to wyszłoby z tego coś lepszego.
Zabrakło mi w tej książce emocji, opisów wszechogarniającej grozy, które podniosłyby poziom adrenaliny, czy chociażby wywołały zaciekawienie. Wszystko przedstawione jest dość powierzchownie, skrótowo, a jednocześnie dość nużąco, więc trudno doświadczyć atmosfery górskiego żywiołu i poczuć się uczestnikiem tych wydarzeń. Co chwilę rozbawia (przynajmniej mnie) nadużywanie słowa "wertykalny". Wszystko tam jest wertykalne. Może tłumaczce jakoś bardziej profesjonalnie to brzmiało niż oklepane słowo "pionowy".
Książka podzielona jest na rozdziały, a do każdego z nich przypisane są poszczególne szczyty, trochę więc to tak jakby czytało się opowiadania. Ale muszę przyznać, że takie niezbyt porywające. Podobną konstrukcję miały np. "Mój pionowy świat" Jerzego Kukuczki, czy też "Na koniec świata" Reinholda Messnera, ale tam autorzy potrafili oddać grozę gór, chyba też język był jakiś bardziej plastyczny, łatwiejszy w odbiorze.
Jednakże parę rzeczy w postępowaniu i charakterze Simone Moro mnie urzekło. Podziwiałam to, że potrafił zawrócić będąc już prawie pod szczytem, jak również był gotowy do niesienia pomocy tym, którzy tego potrzebowali. Cudownie też czytało się jego ciepłe słowa pod adresem polskich wspinaczy, podkreślanie ich kompetencji, wytrwałości w dążeniu do celu, do niezwykłych osiągnięć. Wzruszyłam się, gdy odkryłam, jak bardzo to wrażliwy i oddany człowiek, nie mogący pogodzić się ze stratą przyjaciela - Anatolija Bukriejewa. Niemal wielbi go tam jak jakieś bóstwo. Parę słów poświęcił też innemu swemu partnerowi górskiemu, Piotrowi Morawskiemu. Nie spodobał mi się z kolei jego stosunek do zimowych wejść, tzn. krytykowanie przez niego wejść, które według niego były nie do końca zimowe (np. gdy wyprawa rozpoczęła się tuż przed kalendarzową zimą). To jak na mój gust takie trochę na siłę umniejszanie zasług innych, czepianie się drobiazgów, by dowartościować samego siebie.
Myślę, że z tą książką warto się zapoznać, choć może nie jest jakaś wybitna. Ale trudno też przecież podczas jej lektury oczekiwać jakichś wielkich doznań literackich, ponieważ stworzył ją wspinacz, a nie osoba parająca się zawodowo pisaniem. Mimo to zawarte tu historie przenoszą niejako czytelnika w góry, odsłaniają tamtejsze trudności, potrzebę współpracy, nakłaniają do własnej aktywności i prób osiągania osobistych szczytów. Z kolei załączone na końcu kolorowe zdjęcia przepięknie ubogacają treść, pozwalają lepiej poznać autora i panujące w górach warunki.
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów