Okładka - Zgubne kłamstwa

5.5
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2009
Dodał/a książkę:speedi
Wiedeń, rok 1903. W laboratorium chemicznym szkoły wojskowej znaleziono ciało kadeta. Autopsja wykazuje śmierć naturalną, ale prowadzący dochodzenie inspektor Rheinhardt zwraca uwagę na rany zadane brzytwą. Policja zwraca się do dr. Maksa Liebermanna. Podejrzenie pada na elitarną grupę kadetów oddających się sadystycznym i niebezpiecznym zabawom. Gdy okazuje się, że zmarły chłopiec był częstym gościem młodej i atrakcyjnej żony niemłodego wicedyrektora, nasuwają się również inne motywy. Prawda okazuje się dużo bardziej złożona.
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Powieść nie tylko i wyłącznie kryminalna. Ciekawy obrazów czasów przełomu wieków, choć trochę za bardzo widzianych z perspektywy współczesnego pisarza. Widać też obsesyjne (więcej niż zawodowe) zainteresowanie autora psychiatrią i swoiste "naginanie" pod nią fabuły. Psychoanaliza ukazana jest tu jako panaceum na różnorakie pytania. Sny jako źródło odpowiedzi na zagadnienia z realnego życia. Zależne od konkretnego człowieka-lekarza psychoanalityczne analizy jako ścisła, jednoznaczna nauka. Trochę ten optymizm irytuje. Podobnie jak zbyt jednoznaczne postaci, słaba - wbrew pozorom - psychologia osób tu występujących. Ale całość napisana jest sprawnie i ogólnie przyjemna w lekturze.
Eli1605 Linia koment
JoannaR Linia koment