Opis ksiązki
Kup Teraz

Ziemia kłamstw

Ocena ( 5 osób )
5.0
Wydawnictwo: Smak Słowa
Data wydania: 2010-05-17
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788362122059
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:Magdalena Galiczek-Krempa
Recenzja - Ziemia kłamstw
Kiedy na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia stara Anna Neshov nagle dostaje wylewu i leży na łożu śmierci, jej trzej synowie muszą stawić czoła nie tylko chorobie matki, lecz także własnemu życiu oraz skomplikowanym wzajemnym relacjom (bracia od wielu lat nie mieli ze sobą żadnego kontaktu). Erlend pracuje jako dekorator wystaw sklepowych w Kopenhadze, Margido jest właścicielem małego zakładu pogrzebowego, a najstarszy, 56-letni Tor, prowadzi rodzinne gospodarstwo w Byneset niedaleko Trondheim. Tor jako jedyny z całej trójki, który ma dziecko, córkę Torunn, którą spotkał tylko raz w życiu. Teraz pragnie, aby córka przyjechała poznać babcię, zanim ta umrze.

"Ziemia kłamstw" to powieść o próbie szukania swoich korzeni. pozwalającej dostrzec, że sięgają one znacznie głębiej, niż się sądziło. Opowiada także o niespodziewanym odkryciu takich korzeni, o których istnieniu nie miało się nawet pojęcia.

Ragde jest jedną z najbardziej znanych współczesnych norweskich pisarek. Jej twórczość cieszy się uznaniem zarówno czytelników, jak i krytyków. W Norwegii autorka sprzedała ponad milion egzemplarzy swoich książek. Książka okazała się bestsellerem na świecie, została przetłumaczona na ponad 20 języków. Na jej podstawie powstał także niezwykle popularny serial telewizyjny.

W 2004 roku Anne B. Ragde otrzymała za "Ziemię kłamstw" nagrodę literacką Riksmålsforbundets.
Książka została także uznana przez czasopismo "VG" za najlepsza norweską powieść dekady 1999-2009, a w 2004 roku została uhonorowana Norwegian Language Prize oraz Booksellers\' Prize.
Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:

Właściwy czas na wszystko„Wszystko ma swój czas i każda sprawa pod słońcem na swoją porę. Jest czas rodzenia i czas umierania; jest czas sadzenia i czas zbiorów; czas płaczu, czas smutku i czas radości; czas szukania i czas utraty…” Czas odejścia nadszedł dla osiemdziesięcioletniej Anny Neshow. To, co zapowiadało się na przeziębienie, niespodziewanie zmieniło się w wylew. Nieprzytomna kobieta trafia do szpitala świętego Olava, a jej choroba staje się okazją do spotkania całej rodziny.„Ziemia kłamstw” Anne B. Ragde to znakomita książka, sięgająca do tradycji po

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
MonikaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,x 52 książki 2015,x Wyzwanie - z historią w tle,
Trzej bracia, którzy od wielu lat nie mieli ze sobą kontaktu spotykają się nad łożem śmierci matki. Dołącza do nich córka jednego z nich. Tak zaczyna się niezwykła opowieść o rodzinie, rodzinie, która przez wiele lat rodziną nie była, bracia nie utrzymywali kontaktu przez lata, matka nie kontaktowała się z synami, z wnuczką, a ojciec...
Mimo wszystko to jednak historia przede wszystkim o rodzinie, o głęboko skrywanych uczuciach, które dopiero po latach wychodzą na jaw. Jest to także opowieść o miłości, której korzenie sięgają II wojny światowej oraz o tajemnicach sprzed wielu lat, które wychodząc na jaw burzą życie wielu osób.
Gorąco polecam! I od razu sięgam po drugi tom.
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki - 2014,
Północna Norwegia, podupadające gospodarstwo, choroba i śmierć - taka jest na początku sceneria trylogii Anne Ragde. Bohaterowie są bardzo malowniczy, każdy jest indywidualnością, każdy został doskonale przedstawiony. Umierająca matka zostawia gospodarstwo na głowie swojego najstarszego syna, Tora. Jej mąż jest mężczyzną bezwolnym, jak się zdaje, zajmującym się tylko czytaniem o wojnie i oglądaniem telewizji, niezainteresowanym niczym innym. Pozostali synowie to Margido, stary kawaler prowadzący zakład pogrzebowy, i Erlend, homoseksualista mieszkający w Danii. Obaj nie interesują się rodziną od lat. Do tego Torunn, córka Tora, nieznająca rodziny, samotna, kochająca zwierzęta, zwłaszcza psy. Przy okazji nagłej choroby seniorki rodu wszyscy spotykają się, rozmawiają, poznają od nowa, usiłując rozwiązać problemy, które dotknęły ich rodzinne gniazdo.
Bardzo dobra powieść obyczajowa (podzielona zupełnie niepotrzebnie na trzy tytuły), z zimnym, skandynawskim klimatem, niedopowiedzeniami, nieporozumieniami z przeszłości, brakiem akceptacji dla nieznanego i stagnacją, którą zburzyć może tylko potężne tąpnięcie, dramat czy nawet rewolucja. Nagła konieczność przebywania ze sobą ludzi dotąd sobie dalekich, mimo pokrewieństwa, wyzwala nowe uczucia, powraca więzi, rodzi zażyłości. Trudno niektórych bohaterów polubić, ale trzeba podziwiać kreacje psychologiczne, jakie autorka przedstawiła. Nieco mniej podobał mi się język powieści, urywany, czasem niezręczny, surowy niemal jak klimat Norwegii, chociaż nie wiem, czy to zasługa Autorki, czy niedopracowanie redakcji. Nie wyglądają też dobrze niektóre decyzje redaktora, czy to stylistyczne, czy typograficzne (czemuż, na bogów, w książkach roi się od pogrubień tego, co powinno być kursywą? Kursywa ma wyróżniać tekst, zwracać na niego uwagę, natomiast pogrubienie wskazuje, że jest on dużo ważniejszy niż otaczające go słowa, co zupełnie nie zgadza się z kontekstem.).
Zdecydowanie warto przeczytać, ale koniecznie ciągiem, bez przerywania - to tak naprawdę jedna, długa powieść.
(Ocena: 5/6)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anoola Linia koment
Przeczytane:2015-06-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Z biblioteki,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jusia Linia koment
Przeczytane:2013-09-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
majkanew Linia koment
Przeczytane:2013-07-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Olena Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów