Zimne serca

Kolejny po Henningu Mankellu i Stiegu Larssonie mistrz skandynawskiego kryminału. To miało być proste zlecenie: odnaleźć prostytutkę, która zaginęła kilka dni po odrzuceniu agresywnego klienta. W brutalnym świecie płatnego seksu nic nie jest jednak proste. W trakcie śledztwa Varg Veum trafia na bezwzględnych handlarzy narkotyków, również szukających dziewczyny. Dowiaduje się też o komitecie parafialnym, którego członkowie przed laty zobowiązali się pomagać jej rodzinie. Czy nagła śmierć jednego z nich ma związek z zaginięciem? Jakie tajemnice kryją domy wzorowych obywateli? Pochmurne Bergen w zimnym świetle stycznia ukazuje swoje najbardziej ponure oblicze. [słowo/obraz terytoria, 2010]

Informacje dodatkowe o Zimne serca:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2010 (data przybliżona)

Kup książkę Zimne serca

Zimne serca - opinie o książce

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-05-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Varg Veum prawie dwa lata wcześniej uszedł z życiem. Na pamiątkę pozostało mu kilka blizn i brak łopatki. Teraz świętuje ślub syna, Thomasa, w Canterbury i ma romantyczną schadzkę z byłą żoną, Beate, teraz wdową... Po czym cofamy się szybko do wcześniejszych lat. Styczeń. Veum jest w biurze i oczekuje na klienta. I pojawia się Hege Jensen - dawna miłość Thomasa. Teraz zarabia na życie jako prostytutka w Bergen. Prosi o odnalezienie Margaret Monsen, Maggi. Koleżanka zaginęła...

Varg podejmuje się sprawy i niemal natychmiast na swojej drodze spotyka dwóch stręczycieli - Kjella i Rolfa, którzy wydają się być powiązani z osobą Maggii. Gunnar Staalesen udowadnia swoją zdolność do tworzenia barwnych typów złoczyńca. Rolf jest prawdopodobnie pierwszym tego typu, który ma skłonność do cytowania staronordyckich poematów. Sam Varg jest spokojny, momentami cyniczny, nieco zjadliwy ale przede wszystkim błyskotliwy. Mimo wszysztko pozostaje wierny swoim ideałom, metodom. To społecznik. W rozwiązanie sprawy wkłada całe swoje serce.

Veum ma do czynienia z brutalną i nieprzyjemną rzeczywistością. Sprawa prowadzi go do środowiska, w którym brak pomocy ze strony instytucji państwowych doprowadził do fatalnych skutków. Varg zmierza drogą na ciemną stronę życia, w którym porusza się wśród tych, którzy nie są widoczni dla społeczności. Pod każdym kamieniem są ukryte mroczne sekrety. Bardzo realistycznie autor przedstawił tu dysfunkcyjną rodzinę. Unaocznił smutne losy dzieci z patologicznych domów. Książka uwydatnia błędy idealizmu.

Książka porusza istotne kwestie społeczne, ale być może w sposób, który sprawia, że jest zbyt trudna. Styl Staalesena jest trochę "noir", wyraźnie podobny do Raymonda Chandlera, a zarazem twardy, cyniczny. Zauważyć jednak tu można ciepłe serce pod szorstką powierzchnią i zaniepokojenie obojętnością społeczeństwa.

W powieści detektywistycznej Gunnara Staalesena wszystko dzieje się we właściwym czasie. Autor umiejętnie buduje napięcie. To mroczna lektura przestawiająca świat przestępczości, prostytucji, przemocy. Bohater musi stawić czoła nieczułości społeczeństwa. Lektura poruszająca aktualną problematykę społeczną.

Klasyczna powieść, która dostarcza lęku. Trochę nostalgiczna, momentami lekko depresyjna. Powieść utrzymuje napięcie do ostatniej strony. Zmusza do zadumy. Staalesen wypełnia strony swej powieści w taki sposób w jaki żaden inny pisarz kryminałów norweskich. "Zimne serca" jest napisana bardzo pewną ręką. Opisy środowiska są niezwykle trafne. Ekscytująca książka. Gunnar Staalesen to sugestywny i dynamiczny gawędziarz, który posiada także szeroką wiedzę psychologiczną. Ważnym faktem jest także to, że każdą pozycję z serii można czytać bez znajomości pozostałych. Gorąco polecam.

Mord w Bergen
Gunnar Staalesen0
Okładka ksiązki - Mord w Bergen

Prywatny detektyw Varg Veum otrzymuje zlecenie odszukania zaginionej 16-letniej dziewczyny narkomanki, którą przywozi do rodziców z domu...