Złączeni

Do szpitala w Seattle trafia niezidentyfikowana kobieta – ofiara wypadku, którego sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Lekarze walczą o jej życie, ale mijają dni i nie zjawia się nikt, kto pomógłby ustalić jej tożsamość. Czuwa nad nią Charlotte, lekarka, której nie daje spokoju los pacjentki i która stopniowo odkrywa, że łączy je więcej, niż przypuszczała. Postanawia zgłębić zagadkę przeszłości tajemniczej kobiety, co doprowadzi do nieuchronnego zderzenia jej życia zawodowego z osobistym, a ceną prawdy może się okazać jej szczęście. Co to znaczy być lekarzem z powołania? Kto ma prawo decydować o dalszym życiu lub śmierci osoby w śpiączce? Czy da się całkiem oddzielić życie prywatne od zawodowego? Fascynujące studium zderzenia prywatnego i zawodowego świata lekarki zaangażowanej w sprawę kobiety w śpiączce. Niezwykle wciągająca lektura. Booklist

Informacje dodatkowe o Złączeni:

Złączeni - opinie o książce

Avatar użytkownika - Willa871
Willa871
Przeczytane:2016-10-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 2016,
Praca lekarzy to naprawdę ciężki kawałek chleba.Codziennie muszą borykać się z problemami natury etycznej i moralnej. Muszą umieć oddzielić życie prywatne od zawodowego. A co jeśli te dwie strefy życia będą się łączyć? Główną bohaterką powieści jest Charlotte, lekarka pracująca w szpitalu Seattle. Pewnego dnia do szpitala trafia po ciężkim wypadku kobieta w średnim wieku. Sprawca uciekł, a sama kobieta została porzucona przy drodze na pewną śmierć. Ofiary nie można zidentyfikować, bo nie miała przy sobie żadnych dokumentów. Charlotte bardzo przejmuje się losem swojej pacjentki. Nie sądzi, że ich losy będą ze sobą połączone. Rzadko sięgam po powieści z medycyną w tle, bo zawsze wydaje mi się, że będę pełne naukowego wywodu i niezrozumiałych dla mnie terminów. Tutaj na szczęście tego nie było. Książka była napisana w przystępny sposób i prawdziwą przyjemnością było jej czytanie. Powieść jest pisana z dwóch perspektyw: z punktu widzenia Charlotte i Raney - pacjentki lekarki. Przyznam szczerze, że coraz bardziej zaczynam lubić taki schemat. Dzięki temu można bardziej wgłębić się w los bohaterów, ich problemy, co sprawiło, że podjęli taką a nie inną decyzję. Zastanawiałam się cały czas jak losy Charlotte i jej pacjentki się połączą. Troszkę się domyślałam, ale tego co autorka mi zaserwowała wcale się nie spodziewałam: byłam w lekkim szoku. To jest oczywiście na plus. Książka podejmuje trudne tematy nad którymi warto się dłużej zastanowić. Ukazuje jak naprawdę ciężka i mozolna jest praca lekarzy, którzy walczą o ludzkie życie. Czy powinien przywiązywać się do pacjenta, czy trzymać się na dystans? Kiedy walczyć o jego życie, a kiedy pozwolić mu odejść? Na takie pytania trudno jest odpowiedzieć. Niemniej jednak warto tą książkę przeczytać. Jest to powieść o oddaniu drugiemu człowiekowi, o odpowiedzialności, o wzajemnym zaufaniu, o niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Polecam.
Avatar użytkownika - gocha
gocha
Przeczytane:2015-10-01, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
,,Złączni", to książka idealnie pokazująca, jak można zmarnować świetny pomysł na fabułę, poprzez nieco mniej świetne wykonanie. Równolegle opowiadane są nam dwie historie, które zazębiają się w połowie książki, obydwie także mają po kilka wątków pobocznych, co w rezultacie rodzi chaos. Wiele z rozpoczętych wątków nie jest dokończonych, a zakończenie sprawia wrażenia wysilonego. Czasami ,,Złączeni" zmieniają się w romans okraszony wątkiem medycznym, by za chwilę stać się powieścią, jakiej nie powstydziłby się Robin Cook. L. Nadużywanie porównań i metafor powoduje, że styl opowieści jest nieznośnie patetyczny, jakby autorka za wszelką cenę chciała nadać książce nieco poetyckiej otoczki. Zabrakło za to konsekwencji w prowadzeniu akcji oraz w stopniowaniu napięcia. Nie udało się także zaangażować czytelnika emocjonalnie na tyle, by przymknął oko na niedociągnięcia i pozwolił się porwać opowieści. Szkoda, że tak ważny temat zyskał zaledwie poprawną oprawę, w której kwestie etyczne schodziły czasami na drugi i trzeci plan, oddając miejsce wątkom mniej intrygującym, a czasami nawet pospolicie nudnym.
Avatar użytkownika - vaapu
vaapu
Przeczytane:2016-08-28, Ocena: 3, Przeczytałam,
Pomysł całkiem ciekawy. Śledzimy dwie, zdawałoby się niełączące się ze sobą historie - dziejącej się na przestrzeni kilkunastu lat znajomości dwojga młodych ludzi oraz lekarki walczącej o życie niezidentyfikowanej pacjentki. Jak napisałam, pomysł sam w sobie nie jest zły, gorzej jednak z wykonaniem. Momentami powieść jest nużąca, nie wiadomo do czego to wszystko prowadzi i chwilami wcale nie byłam tego ciekawa. Bohaterowie niby mają swoje odrębne charaktery, każdy też już swoje w życiu przeszedł, ale ciężko się z nimi zżyć. Niby coś robią, przeżywają chwile szczęścia i osobiste dramaty, ale koniec końców strasznie to nijakie. Na domiar złego opowieść, która ciągnie się i ciągnie, na koniec zostaje znienacka urwana - dwie strony pobieżnych wyjaśnień i do widzenia.