Z³ocista Dolina

Ocena: 3.63 (8 g³osów)
Kasiê, Dorotê i Majkê ³±cz± wspomnienia lat spêdzonych na uniwersytecie, dzieli - doros³o¶æ. Los rzuci³ je w ró¿ne miejsca. Kasia osiad³a w Poznaniu, gdzie w wolnych chwilach fotografuje. Dorota opiekuje siê starszymi lud¼mi we Frankfurcie, Majka zosta³a nauczycielk±, choæ wola³aby na powa¿nie zaj±æ siê swoj± najwiêksz± pasj± - malarstwem.

Wspólny pomys³ otwarcia o¶rodka wypoczynkowego staje siê zarzewiem konfliktów oraz rywalizacji miêdzy kobietami - na wielu polach. Ujawniaj±c prawdziwy charakter ka¿dej z nich. A przecie¿ urocze zacisze po³o¿one z dala od zgie³ku wielkich miast, pe³ne wspomnieñ dzieciñstwa, mia³o byæ miejscem, które na nowo zbli¿y do siebie przyjació³ki i przywróci wiê¼ sprzed lat...

Informacje dodatkowe o Z³ocista Dolina:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2012-05-01
Kategoria: Literatura piêkna

wiêcej

Kup ksi±¿kê Z³ocista Dolina

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Z³ocista Dolina - opinie o ksi±¿ce

G³ówna akcja rozgrywa siê na Mazurach, na Pojezierzu E³ckim w niewielkiej wsi Mordki ko³o Olecka. Jest to rodzinna miejscowo¶æ jednej z trzech g³ównych bohaterek. Jednak¿e zanim siê przeniesiemy do uroczych Mordek, autorka przerzuca czytelnikiem do miejsc zamieszkania swych bohaterek. I tak oto Dorotê vel Dorê poznajemy we Frankfurcie w Niemczech, w którym mieszka od lat i zajmuje siê opiek± nad starszymi lud¼mi, która patrzy na ¶wiat przez pryzmat krzywdy, z któr± nie da siê normalnie ¿yæ. W Czêstochowie jest Majka vel Majsza, nauczycielka, domoros³a malarka obrazów, znaczy siê zapatrzona w siebie artystka z wiecznymi pretensjami do mê¿a. Za¶ w Poznaniu poznajemy Kasiê, pracownicê banku, emocjonaln± pragmatyczkê z kompleksami, któr± zaczyna uszczê¶liwiaæ ró¿norodno¶æ ¿ycia i aktywne uczestnictwo w nim; ona jest najbardziej normaln± z nich wszystkich. Trzy przyjació³ki maj± ze sob± lu¼ny kontakt, choæ na studiach by³y nieroz³±czne. I wszystkie dochodz± do takiego momentu w swoim doros³ym ¿yciu, w którym s± na rozdro¿u, w którym chcia³yby co¶ zmieniæ... Chcieæ znaczy móc, ,,czasem wystarczy jedynie bacznie obserwowaæ, jakie nowe przej¶cia otwieraj± siê przed nami". Kobiety postanawiaj± otworzyæ o¶rodek wypoczynkowy w domu rodzinnym Doroty w Mordkach na koñcu Polski. Ma to byæ pomys³ na ich dalsze, lepsze ¿ycie. Pomys³ na zrobienie i zarobienie kasy. Jednak to nie taka prosta sprawa, bowiem dom wymaga gruntownego remontu, du¿ych nak³adów finansowych oraz bacznej uwagi trzech wspó³w³a¶cicielek rozsianych po Europie. "Z³ocista Dolina" powoli przybiera realny kszta³t i wymiar, za¶ jej powstanie naznaczone jest wieloma przeró¿nymi sytuacjami od ¶miechu po ³zy, od smutku po rado¶æ, od ciszy po krzyki, od spokoju po z³o¶æ. Emocji tu nie brak. Czasami siê za¶miewa³am, a innym razem uroni³am ³ezkê. Trzy g³ówne bohaterki s± dobrze scharakteryzowane, jednak to nie one zapad³y w mej pamiêci. To bohaterowie z trzeciego planu b±d¼ epizodyczni, g³ownie spo³eczno¶æ wiejska z Mordek. W krótki i konkretny sposób zostali przedstawieni m.in.: Wojtek, który musi przestaæ piæ i za³atwiæ sprawy z Zoch±, tapeciarz Kazik, babcia Kondratowicz, s±siad Endi. Ale nie by³oby prawdziwej wsi bez jej zwierzêcych bohaterów. Ojcowizny Dorki pilnuj± cztery wilczury - Atos, Portos, Aramis i Dartanian. Te wielkie stró¿uj±ce psy biegaj± po ogrodzie, skacz± przed furtk± i czyni± ha³as. Szczekaj± one zw³aszcza noc±, nie daj±c spaæ. Taka ma³a cowieczorna histeria. Jest jeszcze kundelek s±siada, który wabi siê Lady. Lady wiecznie ujada, szczeka piskliwym, nieco histerycznym g³osem, a jej pan Endi tubalnym g³osem ci±gle krzyczy: ,,Zamknij mordê, Lady" i s³ychaæ go dooko³a w najmniej spodziewanych momentach. A czytelnik za¶miewa siê z tych fragmentów. ¦wiat przedstawiony jest odzwierciedleniem ¶wiata wspó³czesnego, nie ma tu miejsca na fantazjê czy odrealnione sceny. Opisy stanowi± istotny element tej powie¶ci, ale po niektórych prze¶lizgiwa³am siê wzrokiem, bo trochê mi siê d³u¿y³y, za¶ innymi siê zachwyca³am, zw³aszcza opisami piêkna mazurskiej ziemi. W bie¿±cy czas wydarzeñ autorka wplot³a kilka krótkich wspomnieñ z czasów studenckich bohaterek. Poruszy³a problem korzeni rodzinnych, dodaj±c w±tek drzewa genealogicznego rodziny Bzdowskich, rodziny Kasi. Zakoñczenie powie¶ci w epilogu jest otwarte, co daje nadziejê na... Powie¶æ Z³ocista Dolina to powie¶æ o sile kobiecej przyja¼ni, ró¿nych odcieniach mi³o¶ci i silnych wiêzach rodzinnych, momentami za silnych, prowadz±cych do nieszczê¶cia bliskich. To tak¿e powie¶æ, która u¶wiadamia jak nieprzewidywalne jest ¿ycie, jak przewrotny los potrafi zweryfikowaæ, a nawet zniweczyæ nasze plany. To te¿ powie¶æ o egoizmie, roztrz±saniu w³asnych problemów czasami kosztem innych, z³o¿onych relacjach damsko-mêskich, szukaniu nowego celu w ¿yciu, szukaniu szczê¶cia. Czytelnik pozna kilka ¿yciowych prawd i dowie siê, co to jest... syndrom kleszcza! Lekka powie¶æ obyczajowa o ¿yciu i jego ró¿nych odcieniach napisana przystêpnym jêzykiem z piêknymi, plastycznymi opisami przyrody. Sk³ania do refleksji nad w³asnym ¿yciem i marzeniami. To jedna z wielu ksi±¿ek, któr± siê czyta dla relaksu, a potem o niej zapomina.
Avatar u¿ytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2014-04-14, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki - 2014 ,
Iwona J. Walczak to kolejna autorka, która siêgnê³a po modny obecnie temat "powrotu" na wie¶. Tym razem przenosimy siê do Mordek, ma³ej wioski na wschodzie Polski. W powie¶ci mamy trzy g³ówne bohaterki, przyjació³ki z czasów studenckich: Kasiê, Dorê i Majszê. Kiedy¶ mia³y wielkie marzenia: chcia³y skoñczyæ studia i dostaæ dobrze p³atn± pracê w swoim zawodzie. ¯ycie jednak zweryfikowa³o ich plany. Dorota, po przykrych do¶wiadczeniach z mê¿czyznami, uciek³a z ma³± córeczk± Tamar± do Niemiec; Kasia po tajemniczym rozstaniu z mê¿em (tajemnicê tê odkrywamy na kartach powie¶ci) pracuje w banku, wychowuje samotnie syna Piotrka; Maja tworzy szczê¶liw± rodzinê z mê¿em i córk± Zuz±, szczê¶liw± do czasu, gdy jej m±¿ traci pracê. M³ode kobiety podtrzymuj± ze sob± kontakt: dzwoni± do siebie, odwiedzaj± siê. Pewnego dnia postanawiaj± otworzyæ w Mordkach, rodzinnym domu Doroty, o¶rodek integracyjno-szkoleniowy. Z biegiem czasu okazuje siê, ¿e przedsiêwziêcie to jest swoist± prób± czasu dla studenckiej przyja¼ni. Trzy kobiety o ró¿nych charakterach i odmiennych spojrzeniach na ró¿ne kwestie m.in. wychowanie dzieci, s± swoist± mieszank± wybuchow±. Czy przyjació³ki wypracuj± kompromis? Warto o tym przeczytaæ w powie¶ci "Z³ocista Dolina". Podoba mi siê to, ¿e ksi±¿ka nie jest przes³odzona. Znajdziemy w niej postacie z krwi i ko¶ci. Przyjació³ki to nie kobiety, które przytakuj± sobie, lecz przeciwnie okropnie siê k³óc±. Czêsto u¶wiadamiaj± sobie, ¿e beztroskie lata studenckie ³±czy³y je, a doros³o¶æ dzieli. Nie akceptuj± swoich wyborów, pogl±dów na ¿ycie. Ten realizm ¿ycia i stosunków miêdzyludzkich sprawia, ¿e lektura "Z³ocistej Doliny" jest przyjemn± rozrywk±.
Avatar u¿ytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2012-07-21, Ocena: 4, Przeczyta³am,
Czy trzy kobiety znajd± spokój na prowicji? Czy uda im siê zbli¿yæ i odbudowaæ dawn± przyja¼ñ, mimo wzajemnych pretensji, ¿alu, podejrzeñ? Czy odnajd± drogê do siebie?
Avatar u¿ytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2016-07-16, Ocena: 4, Przeczyta³am, ***Pensjonaty i hotele,

„Z³ocista dolina” przyci±gnê³a mnie swoim sielskim klimatem widocznym na ok³adce. Spojrzawszy na ksi±¿kê, pomy¶la³am sobie, ¿e w takim miejscu mi³o by³oby spêdziæ wakacje.

I rzeczywi¶cie Iwona J. Walczak zabiera czytelnika na Mazury do ma³ej miejscowo¶ci Mordki, gdzie trzy przyjació³ki postanawiaj± stworzyæ pensjonat i o¶rodek wyjazdowy dla grup zorganizowanych. Dorota, Kasia i Majka – trzy kobiety, które po³±czy³a m³odo¶æ i czasy studenckie, a poró¿ni³o doros³e ¿ycie chc± siê na nowo odnale¼æ i odbudowaæ swoj± przyja¼ñ. Teraz, gdy ich dzieci s± ju¿ prawie doros³e postanowi³y wreszcie pomy¶leæ o sobie.

Dorota – samotna matka Tamary, nadopiekuñcza i despotyczna decyduje siê na powrót z Niemiec, gdzie przez lata opiekowa³a siê starszymi lud¼mi, do rodzinnej miejscowo¶ci, gdzie czeka do zagospodarowania i przebudowy gospodarstwo po rodzicach. Kobieta realizuje siê w tym przedsiêwziêciu, zarz±dza i organizuje, za³atwia sprawy formalne i stara siê aby wszystko przebiega³o zgodnie z planem.

Kasia – samotna matka nastoletniego Piotrka pragnie zmian w swoim ¿yciu. Chce odnale¼æ by³ego mê¿a i przeprowadziæ z nim rozwód, my¶li o zmianie pracy, a przede wszystkim chce pomóc Dorocie w stworzeniu o¶rodka. Jest to dla niej wyzwanie i odskocznia od rutyny dnia codziennego, wygodna alternatywa dla tego co by³o. Tutaj mo¿e rozwijaæ swoje fotograficzne talenty.

Majka – matka dorastaj±cej Zuzy i ¿ona Jarka. Wspiera swoje przyjació³ki, choæ najmniej anga¿uje siê w przedsiêwziêcie. Chêtnie przebywa w Mordkach i tutaj stara siê „stan±æ na nogi” po tragicznej ¶mierci mê¿a. Traktuje to miejsce jako ucieczkê, tutaj próbuje malowaæ i rozpocz±æ nowe ¿ycie, tutaj tak¿e prze¿ywa swoje sercowe rozterki.

„Z³ocista Dolina” zdaje siê byæ po prostu idealnym miejscem dla ka¿dej z pañ, jednak wspólne przebywanie ze sob± zmusza do kompromisów. Do g³osu dochodz± równie¿ zatargi z przesz³o¶ci, które niby wyja¶nione i wybaczone k³ad± siê jednak cieniem na obecnym ¿yciu.

Sam pomys³ na fabu³ê mimo, ¿e do¶æ popularny i czêsto spotykany w powie¶ciach mo¿e siê spodobaæ. Wydarzenia na Mazurach intryguj±, nie ma tu nudy i bana³u. A jednak ksi±¿ka mnie nie zachwyci³a. Zdecydowanie zabrak³o mi w niej uczuæ i emocji. Niby autorka stara³a siê je przekazaæ, ale do mnie zupe³nie nie trafia³y. Nie wiem czy to zas³uga stylu, jêzyka, czy formy przekazu, ale nie by³o ³ez, nie by³o ¶miechu i w konsekwencji zabrak³o klimatu. Takie codzienne ¿ycie bez emocji, które mia³y byæ, ale ich zabrak³o.

Nie jestem przekonana, czy chcia³abym spêdziæ urlop w³a¶nie w Mordkach, ale je¶li Wy macie ochotê kibicowaæ bohaterkom w rozwijaniu przedsiêwziêcia na Mazurach, poznaæ bli¿ej bohaterki i uczestniczyæ w ich ¿yciowych dylematach to „Z³ocista Dolina” serdecznie zaprasza.

Avatar u¿ytkownika - jusia
Inne ksi±¿ki autora
Dom z³udzeñ. Zosia
Iwona J. Walczak0
Ok³adka ksi±zki - Dom z³udzeñ. Zosia

Dwie kobiety, dwa ró¿ne ¶wiaty: jedna - pragmatyczna i pe³na sprzeczno¶ci, druga - delikatna, wra¿liwa na los innych. A jednak... jest co¶, co je po³±czy³o...

Nagie my¶li
Iwona J. Walczak0
Ok³adka ksi±zki - Nagie my¶li

Czy opowie¶æ mo¿e jednocze¶nie bawiæ, zastanawiaæ i… denerwowaæ? El¿bieta nie ma w ¿yciu lekko, jednak nie traci nic z wrodzonej wra¿liwo¶ci...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;