Złodziejska magia

Tom 1 cyklu Prawo Milenium

W świecie, w którym magia napędza rewolucję przemysłową, student archeologii, Tyen, odkopuje księgę zwaną Vella, która posiada zdolność odczuwania. Vella – niegdyś młoda czarodziejka zajmująca się introligatorstwem – została zmieniona w pożyteczne narzędzie przez jednego z najpotężniejszych czarnoksiężników wszechczasów. Od tamtej chwili zbiera informacje, między innymi kluczowe wskazówki na temat katastrofy czekającej świat Tyena.

Tymczasem w krainie rządzonej przez kapłanów Rielle, córkę farbiarza, nauczono, że posługiwanie się magią oznacza okradanie aniołów. Wie jednak, że ma do tego talent, i że w mieście przebywa pewien zdeprawowany człowiek, który chętnie nauczy ją, jak się nią posługiwać – jeżeli tylko odważy się zaryzykować gniew aniołów.

Nie wszystko jednak jest zgodne z przekonaniami, w jakich wychowano Tyena i Rielle. Ani natura magii, ani prawa ich krajów. A nawet ludzie, którym ufają.

Informacje dodatkowe o Złodziejska magia:

Wydawnictwo: Galeria Książki
Data wydania: 2014-05-21
Tytuł oryginału: Thief's Magic
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Izabella Mazurek

Kup książkę Złodziejska magia

Złodziejska magia - opinie o książce

Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2016-10-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki (2016),
Dość długo czekałam na rozwój akcji, niemniej jednak fabuła ciekawa i chętnie sięgnę po ciąg dalszy.
Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2015-12-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Jestem pod niebywałym wrażeniem tego, co stworzyła autorka. Zarówno historie bohaterów, jak i oni sami, ale przede wszystkim podejście do samej magii są niesamowite. Język, styl, konstrukcja całości, zaskakujące zwroty akcji - wszystko to sprawia, że książki tej się nie czyta - ją się po prostu pochłania, a po dotarciu do ostatniej strony na usta ciśnie się: chcę więcej! Już nie mogę doczekać się chwili, w której w me ręce trafi kontynuacja - ,,Anioł burz". Zachęcam do zapoznania się z moją recenzją: http://magicznyswiatksiazki.pl/zlodziejska-magia-trudi-canavan/
Avatar użytkownika - roksana85
roksana85
Przeczytane:2015-11-12, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, Wyzwanie Initium - fantastyka,
Autorka stworzyła dwie niezależne od siebie fabuły, których akcja toczy się równolegle. Poznajemy historię dwóch głównych bohaterów: - ucznia Akademii dla Magów, który podczas wyprawy badawczej odnajduje tajemniczą książkę o właściwościach magazynowania i zdobywania wiedzy , - oraz córkę farbiarza, która posiada zakazane w jej świecie zdolności magiczne. Głównym minusem książki jest fakt, że w I tomie nowej trylogii docelowa akcja została zawiązana dopiero pod koniec książki. Natomiast na jej rozwinięcie niestety trzeba będzie poczekać, dopóki nie zostaną wydane kolejne części cyklu....
Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2015-08-31, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2015,
Moje pierwsze spotkanie z Trudi i to spotkanie dość udane. Muszę pochwalić zarówno styl jak i fabułę książki. Denerwujące było urywanie wątku Rielle lub Tyena, ale było to denerwujące w dobrym znaczeniu-po prostu urywanie następowało w najciekawszych momentach losu bohaterów, a więc nieznajomość dalszych losów w kulminacyjnych momentach brała nade mną górę :) Autorka przekonała mnie do siebie i na pewno sięgnę po resztę jej książek.
Avatar użytkownika - KasikO
KasikO
Przeczytane:2015-09-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2015,
Wszystko, co cię od nich dzieli,to schody, kilka ścian i brak zaufania do mnie. (Złodziejska magia, T. Canavan, str. 191, Wyd. Galeria Książki, 2014) Trudi Canavan jedna ze znakomitszych i bardziej znanych autorek współczesnego Fantazy znana dzięki znakomicie stworzonemu światu z trylogii Czarnego Maga. Co dopiero teraz zauważyłam, jej książki łatwo rozpoznać po zakapturzonych postaciach (na 12 do tej pory wydanych tylko jedna nie miała kaptura). Stworzyła kolejny świat... a nawet od razu kilka. Opisz miejsce tak, by słuchający je rozpoznał,... W jednym jest akademia, w której uczą między innymi magi. Niesamowite pojazdy i przedmioty. W drugim świątynie, kapłani którzy sprawują władze. Podział społeczny na tych bogatych i biednych. Anioły. I moja myśl dosłownie z przed chwili - że książka ta, to takie połączenie trylogii Czarnego Maga z Erą pięciorga :) ... jasno przedstaw wydarzenia,... Tyen uczeń akademii, w której uczy się między innymi magii. W czasie poszukiwań znajduję księgę. Nie taką typową starą księgę lecz magiczną. I choć wie, że powinien przekazać ją akademii, zaczyna z tym zwlekać. Rielle, córka farbiarzy. Uczęszczająca na nauki do świątyni. Pewnego dnia pomaga kapłanom i poznaje Izare. ... utrzymuj zainteresowanie, doprowadź do punktu kulminacyjnego,... Kiedy profesorowie dowiadują się o znalezisku Tyena, zostaje mu odebrany. Gdy wychodzi na jaw czym jest i co potrafi. Ktoś chce ją wykorzystać a by to zrobić nie zawaha się poświęci innych... od teraz Tyen musi uciekać... by ratować nie tylko siebie. Riella, potajemnie zaczyna spotykać się z Izarem. To nie jest jedyna rzecz, którą dziewczyna ukrywa. Na dodatek w mieście pojawia się coraz więcej, ludzi nie uprawnionych do posługiwania się magią... a dziewczyna zaczyna mieć coraz więcej sekretów. Na dodatek w obu światach bywają mniejsze lub większe problemy z uzupełnianiem poziomu magi. ... a potem zaprezentuj płynącą z opowieści naukę. (Złodziejska magia, T. Canavan, str. 160, Wyd. Galeria Książki, 2014) I choć momentami światy te są tak podobne do wcześniejszych światów stworzonych przez autorkę. To opowiadają zupełnie inną, równie wciągające historie, które czyta się, podobnie jak wcześniejsze jej dzieła. Przez jedną trzecią książki czytelnik cierpliwie brnie przez opisy i ciągnącą się akcje. W oczekiwaniu na rozwój wydarzeń i przyspieszenie ich tempa. Które skończą się zbyt szybko pozostawiając go w niepewności na długie miesiące oczekiwania kolejnego tomu (dlatego czasem wole poczekać, aż już wszystkie części są). Jednak i w trakcie czytania książki, pojawiają się chwile - typu tak się nie robi, nie przerywa się opowieści w takim momencie. Co dla mnie równie istotne w książce nie zabrakło też odrobiny humoru, odpowiedniej dawki intrygi i tej niepewności (braku pewności) kto jest dobry a kto zły w tej opowieści.
Avatar użytkownika - myszaj
myszaj
Przeczytane:2015-01-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Lubię książki Canavan która przyzwyczaiła mnie do tego że powoli rozkręca fabułę. Tym razem zaskoczenie - od pierwszych stron ciekawa, wciągająca. Dwóch głównych bohaterów, rozdziały przeplatające się postaciami i urywane motywy w krytycznym momencie sprawiają że czyta się w każdej wolnej sekundzie. Bardzo dobrze wkomponowany wątek miłosny, który jest tłem a nie przewodnią istotą fabuły. Autorka potrafi przekonującą opisać świat fantastyczny, z detalami bez jednoczesnego nużenia czytelnika. Największą notę przyznaję jednak za nieprzewidywalność. Skończyłam i niecierpliwie czekam na ciąg dalszy. Kim tak naprawdę jest Anioł? Czy Tyen i Rielle się spotkają? Czy Vella pozostanie książką? I wiele innych pytań...
Avatar użytkownika - kasiulek17
kasiulek17
Przeczytane:2014-08-28, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Czytam regularnie w 2014 roku,
Magia - czary, ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu sił nadprzyrodzonych, które można opanować za pomocą odpowiednich zaklęć i określonych czynności. Osoba zajmująca się magią (mag, czarownik, szaman), stosuje różnorakie gesty, wypowiada zaklęcia i wykonuje czynności o cechach rytuału mające dać mu władzę nad siłami nadprzyrodzonymi i które w jego przekonaniu umożliwiają mu kształtowanie rzeczywistości. (źródło) Zawsze zastanawiałam się, w czym tkwi fenomen Trudi Canavan, australijskiej autorki powieści fantasy. Nadarzyła się okazja sięgnięcia po pierwszy tom nowej serii Prawo Millenium - Złodziejska magia. Zrobiłam to z wielką przyjemnością a jednocześnie niesamowitym zaciekawieniem, czym też uraczy mnie autorka. Złodziejska magia to historia dwójki młodych ludzi. Tyen to student magii i historii w Akademii, który podczas wykopalisk odnajduje niesamowitą księgę bez tekstu, z czystymi białymi kartami. To Vella - niesamowita księga, która jak się okazuje wcześniej była kobietą, zamienioną przed wieloma laty przez potężnego maga, właśnie w księgę. Jej zadaniem jest gromadzenie wiedzy od innych magów i przekazywanie jej kolejnym właścicielom. Rielle to córka wysoko cenionego farbiarza. Uczęszcza do szkoły zakonnej, m.in. w celu znalezieniu odpowiedniego kandydata na męża, wśród braci swoich koleżanek. Niestety zakochuje się w biednym, acz bardzo cenionym malarzu i to jemu postanawia oddać swe serce. Oprócz tego musi ukrywać się ze swoją tajemnicą. Widzi magię, a jest to złe postępowanie wedle kapłanów, gdyż taka osoba według nich okrada aniołów. Obie historie poznajemy na przemian, gdy każda z nich w najbardziej spektakularnych wydarzeniach, przechodzi w historię kolejnego bohatera. Czytałam, że to prawdopodobnie zamierzony zabieg autorki, gdyż tak właśnie ona prowadzi fabułę swoich książek. Co łączy Tyena i Rielle? Jedynie, co można wyczytać z historii - to magia. Nic więcej nie wskazuje, lub nawet nie sugeruje wspólnego wątku, który połączy obu bohaterów. Magia w tym wypadku nie będzie dobrym wyborem. Zarówno Tyen jak i Rielle poprzez magię wpadną w różne tarapaty. Tyen będzie zmuszony uciekać przed swoim nauczycielem w celu obronienia Velli, który pragnie wykorzystać księgę w niecnych celach. Natomiast Rielle po zdemaskowaniu jej umiejętności, zostanie ukarana, rozdzielona z ukochanym i wysłana w daleką podróż. Jednak oba światy różni magia, jaka je otacza. Świat Tyena to świat inżynierów, uczniowie w Akademii są uczeni budowy różnorakich maszyn, które działają po części z zawartości magii. Natomiast magia w świecie Rielle jest zużywana jedynie przez magów, tylko oni roszczą sobie do niej prawo, wszelkie odstępstwa są surowo karane. Złodziejska magia to niesamowita historia, która wciąga już od pierwszych stron. Język, jakim operuje autorka jest plastyczny i bardzo realistyczny. Jej opisy zarówno otoczenia jak i samych bohaterów bardzo dobrze oddają ich wizję. Bohaterzy są bardzo skrupulatnie przez autorkę nakreśleni. Z mojej strony polubiłam ich obu. Tyen jest trochę rozerwany wewnętrznie. Z jednej strony swoją ucieczką z Akademii i wyniesieniem Velli, chce ją chronić i przede wszystkim uwolnić a zaprzepaszcza swoje studia, wiedząc, że już nie będzie miał powrotu na uczelnię. Natomiast Rielle wbrew woli swoich rodziców, opuszcza ich dom nie godząc się na ich postępowanie wobec niej jak i ich decyzje. Trudi Canavan zauroczyła mnie swoją wizją świata. Już wiem, że z wielką chęcią sięgnę po kolejny tom serii jak również bardzo chętnie zapoznam się z poprzednimi seriami.
Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2014-07-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Czytam regularnie w 2014 roku,
Trudi Canavan to jedna z najpopularniejszych autorek fantasy, która zyskała spore grono zwolenników czekających na każdą jej nową powieść. Nakładem wydawnictwa Galeria Książki pojawiło się w naszym kraju już kilka jej serii, a niedawno światło dzienne ujrzała pierwsza część nowej trylogii - ,,Złodziejska magia". Czyżby magię można było ukraść? A może to jednak ona okrada ludzi i to nie tylko z rzeczy materialnych, ale z tych ważniejszych - ich własnej duszy i charakteru? Z twórczością pani Canavan miałam do czynienia aż... raz. I jeżeli mam być szczera, to nie było to spotkanie najwyższych lotów, a ,,Uczennica maga" po prostu nie wywarła na mnie takiego wrażenia, jakiego bym oczekiwała. Jednak każdemu należy się druga szansa, prawda? Dlatego właśnie sięgnęłam po ,,Złodziejską magię", aby na nowo spróbować poczuć klimat tworzony przez autorkę i zrozumieć głębię historii, która powstała w jej głowie i została przelana na papier. Trzeba przyznać, że z tym nie ma najmniejszych problemów, bowiem i pomysłowość i dobry styl są tutaj na porządku dziennym, jednak w przypadku pierwszego spotkania z twórczością tej autorki czułam niedosyt emocji, napięcia i akcji. W ,,Złodziejskiej magii" przeplatają się historie dwóch osób. Student archeologii Tyen żyje w świecie, gdzie magia służy do jednego - napędza rozwijający się przemysł. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że wkrótce może jej zabraknąć, bowiem nieodpowiednie dysponowanie każdym surowcem zawsze do tego prowadzi. Na jednej ze swoich wypraw Tyen znajduje zaczarowaną księgę - Vellę, która niegdyś była piękną i zdolną czarodziejką, ale jeden z najpotężniejszych magów zamienił ją w książkę. Od tej pory rozpoczyna się dla Tyena nowe życie - pełne niebezpieczeństw i ryzyka. Natomiast w krainie rządzonej przez kapłanów żyje Rielle - córka farbiarza, która została wychowana w przekonaniu, że używanie magii to okradanie Aniołów. Jednak dziewczyna od małego widziała ślady po magii i wie, że gdyby tylko chciała, mogłaby się nauczyć tej pięknej sztuki- ale czy zaryzykuje? Cała recenzja: http://paranormalbooks.pl/2014/07/02/recenzja-zlodziejska-magia-trudi-canavan/
Avatar użytkownika - tygrysica
tygrysica
Przeczytane:2019-11-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Ta książka od bardzo dawna zalegała na mojej półce. Kiedy w końcu po nią sięgnęłam odkryłam, że to był błąd. Historia Tyena i Rielle okazała się naprawdę wciągająca, choć nie tak bardzo jak inne książki Canavan.

Avatar użytkownika - Priam
Priam
Przeczytane:2019-01-22, Ocena: 4, Przeczytałem, 12 książek 2019,

Trudi Canavan

Złodziejska magia

Nie ukrywam, że po przeczytaniu Trylogii Czarnego Maga oraz Ery Pięciorga z dużym zainteresowaniem wyszukiwałem informacji o kolejnym cyklu fantasy stworzonym przez Trudi Canavan. Mimo, iż pierwszy tom zobaczyłem już kilka lat temu to postanowiłem, że poczekam, aż na rynku dostępne będą wszystkie tomy i dopiero wtedy przeczytam całą historię z nowymi bohaterami.

Przyszedł więc ten moment, kiedy znalazłem na tyle czasu, aby pochylić się nad pierwszą księgą pt. „Złodziejska Magia”, rozpoczynającą Prawo Millenium. Z każdą kolejną stroną poznawałem historie dwóch głównych bohaterów: Tyena i Rielle. Dwie niezależne jednostki, dwie drogi życia, ale jeden wspólny motyw – magia. Mężczyzna żyje w świecie, w którym magia jest czymś oczywistym i pozwala zmieniać świat na lepsze. Napędza ona rozwój przemysłowy miast i pozwala zdobyć dobrze płatny zawód. Natomiast kobieta żyje w otoczeniu ludzi, którzy wpoili jej, że stosowanie magii jest złem i prowadzi do okradania Aniołów, za co grozi surowa kara, a nawet śmierć. Jednak zarówno Tyen, jak i Rielle mają świadomość, że posiadają unikatowe zdolności magiczne, a przy tym są wierni swoim ideałom. Niestety jak to w prawdziwym życiu bywa, spotyka ich wiele nieprzyjemności i muszą przewartościować swoje życie. Młody mag musi uciekać ze swojego kraju, chcąc chronić artefakt, który odnalazł podczas ostatnich przebytych praktyk. Książka, która niegdyś była kobietą o imieniu Vella, posiada zdolność odczuwania i zgromadziła wiedzę od każdego, kto kiedykolwiek dzierżył ją w swoich rękach. Tym samym dla jednych może być pożytecznym narzędziem, a dla innych środkiem do osiągnięcia niewyobrażalnej władzy. Dlatego Tyen rozpoczyna niebezpieczną przygodę, która może doprowadzić do tego, że straci wszystko na co tak ciężko pracował.

W innej światoprzestrzeni, młoda dziewczyna - córka farbiarza, staje się naocznym świadkiem poszukiwań zdeprawowanego człowiek, który posługuje się magią. Chcąc pomóc kapłanom, Rielle zbiera w sobie całą odwagę i stając się przynętą, doprowadza do pojmania złodzieja anielskiej magii. Budzi się w niej jednak poczucie, że to co ją otacza nie jest całą prawdą. Dostrzega „skazę”, która wskazuje, że także ona może nauczyć się magii. To wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, gdy zakochuje się w mężczyźnie nieakceptowanym przez jej rodzinę. Chcąc zapewnić szczęście sobie i ukochanemu, podejmuje kolejną ryzykowną decyzję. Konsekwencje jej samowoli rozpoczynają efekt domina i wszystko, co do tej pory znała zaczyna się rozpadać, niczym domek z kart.

Obie te historie, łączy coś jeszcze. Poczucie, że nikomu nie można zaufać. Każdy sam ma prawo decydować o swoim losie i znosić konsekwencje swoich działań. W końcu każdy błąd, czegoś uczy. Mimo to australijska pisarka serwuje nam powieść, która nie pozostaje obojętna dla czytelnika. Dzielenie książki na dwóch niezależnych bohaterów intryguje i powoduje, że wyczekujemy momentu połączenia obu wątków. Odnoszę także wrażenie, że Trudii Canavan nie do końca odcina się od Trylogii Czarnego Maga i Ery Pięciorga, przez co momentami ma się wrażenie, że schemat jest powielany. Z drugiej strony, to ona stworzyła ten magiczny świat i korzysta z tego, co dobrze znają jej czytelnicy. Mamy więc lekki styl i przyjemną fabułę. A ja odnalazłem także coś, co mnie wielokrotnie ciekawiło – motyw mechanicznego owada, który przestał być tylko Żuczkiem, a stał się dla Tyena, czymś na wzór przyjaciela. „Złodziejska Magia” jest dobrym wstępem dla całej trylogii. Pomimo, iż niektóre fragmenty nie są na równym poziomie zaciekawienia, to jednak całość zgrabnie się komponuje.

Super!! Długo czekałam aż akcja się rozwinie, ale poza tym wszystko naprawdę wspaniałe. Dużo magii fajnych bohaterów i świetnie opisanych sytuacji. Książkę polecam zwłaszcza młodzieży, myślę że i chłopakom i dziewczynom się spodoba ze wszystkich względów. Naprawdę, pozycja warta przeczytania.

Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2018-03-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018, fantastyka, SF,

Pierwsza część trylogii opowiadajaca o historii dwójki bohaterów żyjących w różnych światach: Tyen oraz Rielle. Każde z nich żyje w społeczeństwie gdzie są pewne warunki korzystania z magii. Na bohaterów książki czekają rózne przygody poprzez ucieczkę, po podróże, czy problemy z prawem. Ciężko opisac ta książkę w porównaniu z innymi ksiązkami tej autorki, ale uważam że warto ją przeczytać.

Avatar użytkownika - grupa0
grupa0
Przeczytane:2018-02-04, Przeczytałem,

Nie zbyt porywająca, Bardziej podobała mi się seria z trylogi czarnego maga. Może akcja się rozwinie.

Ostatnia z dzikich
Trudi Canavan0
Okładka ksiązki - Ostatnia z dzikich

Choć była architektem zwycięstwa Białych, pierwsze spotkanie z wojną wypełniło sny Aurayi koszmarami. Spaceruje w nich po polach krwi, a polegli wstają...

Gildia Magów
Trudi Canavan0
Okładka ksiązki - Gildia Magów

Co roku magowie z Imardinu gromadzą się, by oczyścić ulice z włóczęgów, uliczników i żebraków. Mistrzowie magicznych dyscyplin są przekonani, że nikt nie...

Forget Me Not
Julie Soto