Opis ksiązki
Kup Teraz

Złote kolczyki

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2015-06-12
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7885-362-6
Liczba stron: 576
Dodał/a książkę:edytka222
Złote kolczyki zabierają czytelnika do dwóch wielkich miast: Barcelony w przededniu wojny domowej i Paryża lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Paloma Batton jest wnuczką hiszpańskich uchodźców, którzy opuścili Barcelonę po wojnie domowej. Rozkochana w balecie i skupiona na egzaminach do prestiżowej szkoły, nie pozwala, by cokolwiek przeszkodziło jej w karierze, aż do dnia, gdy nawiedza ją duch kobiety, która ofiarowuje dziewczynie parę złotych kolczyków. Przeczuwając, że duch nieprzypadkowo ukazał się właśnie jej, Paloma, krok po kroku, zaczyna zgłębiać tajemnice swojego pochodzenia. Poznaje historię kobiety, która wyrwała się z barcelońskiej dzielnicy nędzy i stała się jedną z najsłynniejszych tancerek flamenco. Jej tajemnicza śmierć w Paryżu w 1952 roku została uznana za samobójstwo, jednak w miarę jak Paloma poznaje kolejne sekrety swoich hiszpańskich przodków, odkrywa, że niektórym mogło zależeć na śmierci tancerki.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Alex9 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-01, Na półkach: Przeczytałem,

Dwa złote kółka, kobieca ozdoba podobna do innych, ale w tych konkretnych kryje się opowieść pełna dramatyzmu, naznaczona wielką historią i tajemnicami bolesnymi nawet po upływie wielu dziesięcioleci. Właścicielka złotych kolczyków nigdy nie poddała się, zawsze była sobą i przede wszystkim rzuciła wyzwanie swemu przeznaczeniu.

La Ruse swym tańcem hipnotyzuje, uwodzi i rzuca na kolana publiczność. Jej występ to nie błaha rozrywka, lecz opowieść zaklęta w taneczne kroki, ruchy rąk i twarz, oddającą emocje z ich najdrobniejszymi niuansami. Nawet stare kadry filmowe nie są w stanie przyćmić wielkości jej talentu i przede wszystkim magii samej tancerki. Paloma podporządkowała swoje życie jednemu - baletowi, o nim myśli gdy się budzi i kiedy zasypia, dla niej jest sensem egzystencji. Chce być najlepsza, miejsce pośród tancerek zespołu Opery Paryskiej to spełnienie jej wszystkich marzeń. Wie, że nic nie przychodzi samo, na sukces trzeba zapracować i ona nie nie zamierza się poddawać w trudnej chwili. Babcia Evelina wspiera ją na każdym kroku, sama od lat zajmuje się tańcem i kocha go równie mocno jak wnuczka, a wcześniej córka. Dlaczego więc na wspomnienie o niezwykłej La Rusie unosi się gniewem? Paloma nigdy nie zgłębiała historii swej rodziny, była szczęśliwa w niewielkim gronie oddanych sobie wzajemnie ludzi. Jednak para złotych kolczyków sprawia, że dziewczyna zaczyna interesować się przeszłością najbliższych. Co wydarzyło się kilkadziesiąt lat temu? Evelina zdaje sobie sprawę, że musi opowiedzieć o dawnych zdarzeniach, nawet za cenę otwarcia zabliźnionych ran. Staruszka nigdy nie zapomniała o tym co było jej udziałem i wpływie na wszystko co później miało miejsce. Dawne tajemnice boleśnie dają znowu o sobie znać, a słowa nie zawsze są w stanie oddać ogromu emocji, jakie odczuwa się podczas przekazywania wspomnień. Złote kółka zdają się mieć magiczną moc, co jeszcze przyniosły ze sobą oprócz pytań pozostających na razie bez echa? Paloma zamierza odkryć kim była La Rusa, ale równie ważna jest dla niej historia jej Babci, czuje, że coś kryje się za tak długim milczeniem. Odpowiedzi okazują się być równie skomplikowane jak przeżycia Eveliny. Prawda wcale nie przynosi ulgi, wręcz przeciwnie, rodzi kolejne znaki zapytania.

Złote kolczyki okazują się być szansą na poznanie własnej rodziny, która nie do końca jest taka za jaką była uważana. Starsze pokolenie również kiedyś było młode, miało swoje pragnienia i chciało je urzeczywistnić. Przeznaczenie dawało, odbierało i upominało, szczęście splotło się z tragicznymi wydarzeniami. Nikt nie spodziewał się, iż losy kilkoro osób aż tak będą zależeć od siebie. Cień tajemnicy jaki raz zawisł nad rodziną Montellów wciąż będzie jej towarzyszył, nawet wtedy gdy już świat o nich zapomni. Czy Paloma będzie miała siłę by przebić się przez mur zbudowany z ponadczasowego oddania, rozczarowania i przede wszystkim tęsknoty za najbliższymi? Stawienie czoła temu co miało miejsce w przeszłości wymaga także odwagi by pogodzić się z faktem, że nic już nie będzie takie samo, jeśli dotrze się do końca opowieści o sile miłości i nienawiści ...

Monumentalna Barcelona początku dwudziestego wieku i jej mniej znane oblicze, pełne ciemnych zaułków, ściśniętych kamienic i cuchnących rynsztoków. Obie egzystują obok siebie w zrozumiałej tylko jej mieszkańcom symbiozie, barwne oraz pulsujące życiem nie pozwalają nikomu na dobrowolne odejście. Na takim tle trudno wyróżnić człowieka, jednak autorce "Złotych kolczyków" udało się zaznaczyć obecność swoich bohaterów. Belinda Alexandra zaprasza czytelników w podróż do świata, który już nie istnieje, lecz jest nadal obecny w kolejnych pokoleniach, nawet jeśli nie są one już z urodzenia Barcelończykami. Historia La Rusy, Palomy i Eveliny kipie emocjami, zakazanymi uczuciami oraz pragnieniami, zdającymi się być jedynie iluzją. Rytmy flamenco przeplatają się z dystynkcją baletu, postacie walczą o to by urzeczywistnić swoje marzenia, a tuż obok nich rozgrywa się wielka historia, wciągając ich w swoje odmęty - zdradzieckie i niebywale niebezpieczne. Autorka konfrontuje ludzi z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku z generacją lat siedemdziesiątych, a czytający są obserwatorami odkrywania przeszłości i jednocześnie samych siebie.


moniapili Linia koment
Przeczytane:2015-10-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
chabrowacczyteln Linia koment
Przeczytane:2015-07-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
MonikaP Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Rojasi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
esia189 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Złote kolczyki Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Złote kolczyki Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Złote kolczyki Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Złote kolczyki Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Złote kolczyki Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów