Złoty pociąg

Data wydania: 2006
ISBN: ISBN 83-7414-176-X
Dodał/a książkę:Sławomir Krempa
Recenzja - Złoty pociąg
Powieść sensacyjno-polityczno-historyczna. Akcja zaczyna się w Rosji, tuż po rewolucji. Główny „bohater” to pociąg wyładowany carskim złotem, które bolszewicy usiłują wywieźć na wschód. O jego przejęciu marzą Biali, Brytyjczycy, Francuzi, Japończycy i Amerykanie. Wszystko – miłość, walka, nienawiść, zdrada i śmierć – rozgrywa się w trakcie dwuletniej podróży „wzdłuż 55 równoleżnika”, od Moskwy do Władywostoku. Obok postaci „pożyczonych” z historii: Lenina, Dzierżyńskiego, Kołczaka, Jarosława Haszka, występują tu postacie całkowicie fikcyjne – agentki i agenci obcych wywiadów. To przygodowa powieść ze świetnie zrekonstruowanym tłem historycznym, napisana sprawnym językiem, skłaniająca do refleksji nad niszczącą żądzą władzy i złota.
Recenzja
Izabela Mikrut Linia koment
Na półkach:

„Z tego pociągu nie ma ucieczki (…). Każde z nas musi dojechać tam, gdzie mu przeznaczone” Wiosna 1918 roku. Iwan Każedub, syn zlikwidowanego przez bolszewików agenta Ochrany, oddany rewolucji, z polecenia Feliksa Dzierżyńskiego i Włodzimierza Iljicza Lenina zostaje dowódcą pociągu. Pociągu wyładowanego 526 tonami złota i drogocenności, należącymi niegdyś do Romanowów. To 28 wypełnionych po brzegi wagonów. Iwan Każedub ma cały transport bezpiecznie dostarczyć do skarbca w Kazaniu tak, by złoto mogło służyć rewolucjonistom

Eli1605 Linia koment
Sumire Linia koment