Opis ksiązki
Kup Teraz

Zrozumieć kota

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2014-04-02
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788375543933
Liczba stron: 376
Dodał/a książkę:elibri
Recenzja - Zrozumieć kota

Obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników i sympatyków kotów. Rozwiewa fałszywe wyobrażenia i jest szansą na polepszenie relacji między kotem a człowiekiem.

W książce znany antrozoolog John Bradshaw wnika w umysł udomowionego kota i nakreśla jego drogę ewolucyjną. Wykorzystując dorobek najnowszych badań naukowych, obala mity pokutujące na temat tego zwierzęcia. Dowodzi, że pomimo długich dziejów u boku człowieka kot trzema łapami wciąż tkwi w stanie dzikim - że pozostał zwierzęciem drapieżnym i lubiącym samotność, co często stoi w sprzeczności z cywilizacją XXI, w której przyszło mu żyć. Zarazem jest zwierzęciem o zadziwiających zdolnościach adaptacyjnych, mógłby więc bez trudu - w ciągu zaledwie kilku pokoleń - wrócić do pierwotnego stanu, charakterystycznego dla swych przodków sprzed dziesięciu tysięcy lat.

Bradshaw pokazuje, że aby koty harmonijnie współżyły z człowiekiem we współczesnym świecie, należy lepiej poznać ich naturę - rozumieć mowę ich ciała, potrzeby i nawyki. W ten sposób możemy świadomie wpływać na ich instynkt łowczy i wrodzoną nieufność.

,,Ta fascynująca książka to jedna z najlepszych książek o kotach. Na każdej stronie znajdowałem nowe dla mnie informacje, a praktyczne porady autora z pewnością okażą się użyteczne dla wszystkich hodowców kotów".

Jeffrey Moussaieff Masson, współautor Kiedy słonie płaczą

Recenzja
alison2 Linia koment
Przeczytane:2014-06-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,

Nie ulega wątpliwości, że koty należą do najbardziej fascynujących zwierząt, jakie zamieszkały pod naszymi dachami. Każda osoba, która kiedykolwiek dzieliła z nimi swoje cztery ściany, doskonale wie, jak wielu niesamowitych doznań mogą one dostarczyć. W odróżnieniu od psów, koty są bardzo niezależne. Być może właśnie dlatego każdy przejaw sympatii z ich strony jest dla nas tak cenny

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kasiulek17 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
O psach powstało wiele książek. To zarówno pozycje charakteryzujące poszczególne rasy jak również te dotyczące ich szkolenia. ,,Psiarze" swoje książki mają. A co z fanami kotów? Gdy tylko w zapowiedziach wydawnictwa zobaczyłam książkę Johna Bradshawa Zrozumieć kota, sięgnęłam po nią z wielką przyjemnością i nadzieją.

John Bradshaw od ponad trzydziestu lat stara się zrozumieć psychikę psów - Zrozumieć psa. Tym razem postanowił podzielić się swoimi obserwacjami na temat kotów. Lekturę rozpoczyna od przedstawienia pochodzenia kota, opisuje moment, kiedy to kot do tej pory dziki zwierzak zaczął być udomawiany. Co spowodowało, że ludzie oprócz psa postanowili pod swój dach wziąć również kota, i który z tych zwierzaków został udomowiony wcześniej? Bradshaw skupia się na psychice kota, jego odczuwaniu, tolerowaniu bądź nie innych osobników ze swego gatunku. Dlaczego udomowiony kot przynosi upolowaną mysz, ale jej nie zjada? Dlaczego, pomimo tego, że koty są już od wielu lat udomowione rozmnażają się w dzikich warunkach? Co oznacza mruczenie kota i czym jest spowodowane? Dlaczego rude koty to przeważnie samce?

Kiedyś słyszałam świetną opinię ,,Psy mają właściciela, a koty personel", coś w tym musi być. Wiem to z autopsji, jako właścicielka ośmioletniej już kotki. Nie zgadzam się ze stwierdzeniem autora (nie zdradzę, do jakich wniosków doszedł), co do mruczenia. Moja kotka mruczy, gdy jest zadowolona i najedzona, a na pewno nie jest to powód, o którym pisze autor.

Jeśli chcecie, chociaż po części poznać psychikę kota, (chociaż według mnie jest ona nieodgadniona, bo koty to indywidualiści, którzy chodzą własnymi drogami) to zapraszam do lektury Zrozumieć kota. To świetna lektura, dzięki której poznałam pochodzenie kota dogłębniej, wiem, w jaki sposób zostały udomowione, jak były traktowane przez ludzi w starożytności. Poznałam również rasy kotów, które niestety nie przetrwały. Jednak autor dotarł do ich charakterystyk i zdjęć.
Polecam gorąco kociarzom i miłośnikom zwierząt.

figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-02, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,

Kocham koty. Posiadam ich gromadkę. Koty towarzyszą mi odkąd tylko pamiętam. Uwielbiam psy (jestem posiadaczką jednego kundelka), ale to koty są tym gatunkiem zwierzaka udomowionego, który skradł moje serce całkowicie i na zawsze.

Na dowód tego, że jestem kociarą niech świadczy fakt, że nie potrafię przejść obojętnie wobec ich krzywdy, chorób. Gdybym mogła przygarnęłabym wszystkie koty ze schronisk. Boli mnie to, jak niektórzy ludzie męczą, nie szanują, porzucają te kochane futrzaki.

Pamiętam o każdym moim kocim przyjacielu, który z różnych przyczyn odszedł, pozostawiając pustkę po sobie. Żaden kot nie zastąpi innego. Każdy jest inny, wyjątkowy, niepowtarzalny.

Koty różnią się maścią, kolorem sierści, charakterem, ale łączy je jedno - pochodzenie.

Temat dotyczący kociej historii, ale i próba analizy kociej natury jest tak obszerny, że można by o nim pisać, mówić oraz dyskutować w nieskończoność.
Każdy, kto lubi koty i jest zainteresowany zgłębianiem wiedzy na ich temat powinien sięgnąć po najnowszą książkę Johna Bradshawa- "Zrozumieć kota".

John Bradshaw jest znawcą psiej natury, ale i właścicielem niejednego kota. Wcześniej autor postawił na tematykę także dotyczącą zwierząt domowych, lecz psów.

Skoro koty są na równi kochane, tolerowane i hodowane w domostwach, to czemu by nie zająć nimi również?

A jest czym. Temat kotów, to temat rzeka. I taka jest ta propozycja dla "kociarzy".
John Bradshaw podaje czytelnikowi niczym na tacy ogrom informacji, doświadczeń, badań, wywodów historycznych.

Książka zaczyna się przewidywalnie. Naturalne jest, by zacząć "rozgryzanie" kota od jego pochodzenia. Czytelnik otrzyma odpowiedzi na takie pytania, jak to się stało, że od pustynnego praprzodka żbika, przeobraził się w zwierze udomowione.

Historia kota to także powody, dlaczego stały się one tak ważnym elementem ogniska domowego. Dawne pobudki naszych przodków były przeciwstawne do naszych.

Ale pamiętajmy, że kot miał także swoje "boskie" oblicza. I tym bardziej jest to lektura ciekawa, że nie oscyluje tylko i wyłącznie w zoologicznym aspekcie.

Mnie najbardziej ciekawiło, jak autor scharakteryzował i odniósł się do kocich zachowań.
Można je porównać z zachowaniem swojego pupila.

Dzięki pozycji "Zrozumieć kot" stałam się naprawdę mądrzejsza i bardziej rozeznana w tym, temacie. Wadą przeczytania tej książki jest to, że stajemy się bardziej wyczuleni i spostrzegawczy. Coraz częściej przyglądamy się kociakom, co może im nie przypaść do gustu. Ale można także, jak w moim przypadku lekko "zamęczać" osobę bliską zdobytą wiedzą. A jest czym.

Więc jeśli kochasz koty, masz koty lub interesujesz się tymi stworkami to zachęcam, bo jest to w moim przypadku pierwsza tak obszerna, pełna przydatnych, ale kontrowersyjnych tez lektura. .

Uważam także, ze gdyby każdy posiadacz kota przeczytał taką pozycję, to by nie zdarzały się przykre sytuacje, gdy właściciel oddaje kota do schroniska, bo nagle zachowanie kota, pod wpływem "nieznanego" czynnika zmieniło się .

Czytajmy, dowiadujmy się, poszerzajmy wiedzę, gdyż wyjdzie to tylko i wyłącznie nam na dobre.

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
alison2 Linia koment
Przeczytane:2014-06-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów