Zwodniczy punkt

Najnowszy satelita NASA wykrywa niezwykły obiekt w lodowcach Arktyki, meteoryt ze śladami życia pozaziemskiego. Biały Dom przygotowuje się do poinformowania o odkryciu światowej opinii publicznej. Stanowiłoby ono sensację na miarę lądowania człowieka na Księżycu i zapewniło urzędującemu prezydentowi USA reelekcję. W celu zbadania meteorytu i stwierdzenia jego autentyczności na Arktykę udaje się grupa naukowców. Do grupy na osobiste polecenie prezydenta dołącza Rachel Sexton, analityk wywiadu, by przygotować opis znaleziska dla Białego Domu. Towarzyszy jej Michael Tolland, światowej klasy oceanograf. Wkrótce okazuje się, że rzekome odkrycie to precyzyjnie przygotowana mistyfikacja. Człowiek, który za nią stoi, zrobi wszystko, by prawda nie ujrzała światła dziennego. Rachel i Michael muszą uciekać, tropieni przez bezlitosnych komandosów-zabójców. Próbują ostrzec prezydenta i ustalić, kto kryje się za misterną intrygą, zwodniczym punktem na kreślonej przez nich mapie spisku...

Informacje dodatkowe o Zwodniczy punkt:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2011-08-30
Tytuł oryginału: Deception Point
Tłumaczenie: Cezary Frąc

Kup książkę Zwodniczy punkt

Zwodniczy punkt - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-02-19, Mam,
Dan Brown stał się sławny dzięki swojej innej książce - "Kod Leonarda da Vinci". "Zwodniczy punkt" jest jego mniej znaną książką, pytanie tylko czy tak samo dobrą? "Zwodniczy punkt" opowiada o odkryciu NASA meteorytu, który zawiera ślady życia pozaziemskiego. Była to ogromna szansa dla tej organizacji, gdyż wielu Amerykanów przestało w nią wierzyć, długo nie było żadnych rezultatów badań przez nią przeprowadzonych. Aby to odkrycie stało się bardziej wiarygodne, prezydent USA sprowadza na Arktykę niezależnych badaczy. Wszystko wskazywało na największe odkrycie od kilku lat, jednak naukowcy trafili na drobny plankton, który nie powinien znaleźć się w lodowcu. Czworo ochotników opuszcza bazę, aby wykonać badania. Zostają oni zaatakowani przez nieznanego wroga. Jedna osoba zostaje zamordowana, reszcie udaje się uciec. To wcale nie jest koniec... Brown dał czytelnikom historię, która trzyma w napięciu. Nie zabraknie tutaj zwrotów akcji - w końcu do takiego Browna przywykliśmy. Intrygę wzbogacają wątki polityczne, które pokazują zakulisowe rozgrywki. Wszystko to opisuje lekkim językiem, Brown podzielił książkę na krótkie rozdziały, podobnie jak w swoich poprzednich książkach - przez to czyta się szybciej. Znajdziemy tu także mnóstwo ciekawostek, które w fabułę wtrąca Dan - zwłaszcza z dziedziny nauki, technologii, a także Białym Domu. Autor nie wnika głęboko w psychologię bohaterów. Główną bohaterką zastępującą tutaj poniekąd Roberta Langdona jest córka senatora Sextona- Rachel. Jest inteligentną osobą pracującą dla amerykańskiego wywiadu, Na Arktykę zostaje wysłana w celu przygotowania raportu na temat znalezionego meteorytu. Nie wdała się w ojca, którego uważa za aktora i obłudnego manipulanta. Postaci wykreowane przez autora zapadają w pamięć. Przykładem może tu być postać Michaela Tollanda, oceanografa, który pomaga Rachel poukładać kolejne fragmenty układanki. Wchodzi on w skład specjalnego oddziału naukowców, powołanego do zbadania tajemniczej skały. Każda z postaci ma swoje lęki, punkt widzenia i charakter. Żaden z nich nie był nieustraszony, co dodawało realizmu. "Zwodniczy punkt" powstał między "Aniołami i demonami" a "Kodem Leonarda da Vinci" i trzyma się ustalonej formuły. Tutaj intryga odbiega pod kątem konkretów od flagowej serii autora, stawiającej na pogoń za symbolami i tajne stowarzyszenia. Najbardziej do gustu przypadły mi "Anioły i demony" oraz "Kod Leonarda da Vinci", ale "Zwodniczy punkt" też potrafi wciągnąć.
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2016-04-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Niesamowicie przyjemna powieść. Intryga, której rozwiązania wprawdzie od początku w pewnej części się domyślałam, okazała się mimo to zaskakująca, a rozwiązywanie jej wprowadzało w świat oceanografii, co tym bardziej mi odpowiadało ;) Myślę, że każdy fan zagadek na miarę "Kodu da Vinci" będzie zadowolony z emocji towarzyszących tej lekturze.
Avatar użytkownika - madziojanka
madziojanka
Przeczytane:2014-09-01, Ocena: 5, Przeczytałam, dan brown,
Szkoda, ze opis z tyłu książki zdradza tak dużo.
Avatar użytkownika - joakrz1983
joakrz1983
Przeczytane:2012-10-30, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2014-04-29, Ocena: 4, Przeczytałam, Książki na długi wieczór,
"Zwodniczy punkt" to kolejna z powieści Dana Browna, której głównym bohaterem nie jest Robert Langdon. Tym razem w centrum wydarzeń stawiana jest Rachel Saxton, córka senatora próbującego zdobyć poparcie społeczeństwa w wyborach prezydenckich i pokonać obecnego prezydenta, dla którego... Rachel pośrednio pracuje. Rachel zostaje wysłana przez ówczesnego prezydenta na lodowiec szelfowy by na własne oczy zobaczyć, jakie odkrycia dokonała NASA. Otóż odnalazła zagrzebany od 300 lat w lodzie meteoryt, w którym odnaleziono skamieliny, świadcząca o tym, że gdzieś w Kosmosie istnieje życie podobne do tego na ziemi. Odkrycie to ma przywrócić wiarę społeczeństwa w NASA i poprawić notowania obecnego prezydenta. Czy aby na pewno...? Jak zwykle u Browna książka napisana jest bardzo sprawnie, jest wciągająca i naszpikowana naukowymi faktami. Postaci są ciekawe, łatwo wyrobić sobie o nich opinię, akcja toczy się wartko, nie brakuje jej zwrotów i momentów, w których czytelnik wstrzymuje oddech. Świetna lektura na długie godziny w pociągu lub nieciekawe popołudnia wiosenne.
Avatar użytkownika - magi18
magi18
Przeczytane:2014-04-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014, Mam,
Książka świetna. Jak inne powieści Dana Browna: wciąga, strasznie wciąga.
Avatar użytkownika - claracorelli
claracorelli
Przeczytane:2010-03-31, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-02-03, Mam,
Średnio interesowała mnie tematyka zawarta w książce, jednak czytałam ją ze względu na porywającą fabułę i perypetie głównej bohaterki:)
Avatar użytkownika - ksiaze
ksiaze
Przeczytane:2023-09-03, Ocena: 6, Przeczytałem,

Super książka. Polecam.

Avatar użytkownika - Sebastian34
Sebastian34
Przeczytane:2020-03-11, Ocena: 5, Przeczytałem,

Może to się wydawać dziwne, ale to jest moja pierwsza książka Dan'a Brown'a, którą przeczytałem. Najbardziej znaną jego książką jest "Kod Leonarda da Vinci", której jednak jeszcze nie przeczytałem. A nie zrobiłem tego, bo oglądałem na jej podstawie film, który nie bardzo mi się podobał. Ale zakładam, że książka była lepsza, i może kiedyś ją przeczytam. Namawiam jednak wszystkich do przeczytania "Zwodniczego punktu", bo to też bardzo dobra książka.

[współpraca reklamowa] Wydawnictwo Sonia Drago

Dan Brawn to autor książek, które szybko stały się bestsellerami. ,,Zwodniczy punkt" czytałam już dawno temu, ale bardzo chętnie przeczytałam go ponownie i jak zwykle nie zawiodłam się lekturą. Chociaż ta książka jest napisana w innym stylu niż znany chyba każdemu cykl z Robert Langdon, nie znaczy, że jest gorsza. Uwielbiam połączenie sensacji z przygodą i tak jest właśnie tutaj.

Rachel Sexton to córka senatora i pracownik NRO. Została zaproszona przez prezydenta Stanów Zjednoczonych na wyspę Wallops, na której znajduje się jedna z najstarszych baz kosmicznych NASA, a stamtąd na Arktykę. Do niej dołącza Michael Tolland, który jest oceanografem. Mają oni za zadanie zbadania meteorytu, który znajduje się od około 300 lat w lodowcu. Odkryto w nim pozaziemski, wysokorozwinięty organizm. Okazuje się, że jest mistyfikacja, a człowiek, który za tym stoi zrobi wszystko, aby prawda nie wyszła na jaw. Rachel i Michael musza uciekać przed komandosami-zabójcami. Ich nowe zadanie to odkrycie kto stoi za zwodniczym punktem oraz ostrzeżenie Białego Domu.

,,Zwodniczy punkt" to książka pełna intryg i tajemnic. Wciąga od pierwszych stron i nie pozwoli odłożyć się ani chwalę. Autor z niezwykła dokładnością opisał pracę Rachel i Michela, którzy nie jeden raz otarli się o śmierć. Znajdziemy tutaj zagadki z mikrobiologii oraz ciekawostki z geologii. Świetnie rozwinięty wątek polityczny i walka o fotel prezydencki. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Dostarcza ona również wielu emocji. Głównie ciekawość i niepokój tego co za chwilę może się wydarzyć. Jednak autor nie od razu buduje uczucia napięcia. Ono wzrasta z czasem.

Krótkie rozdziały, lekkie pióro autora i wartka akcja sprawiają, że książka jest idealną lekturą dla każdego. Bardzo polecam fanom Dana Browana i tym, którzy jeszcze nie znają twórczości autora.

Avatar użytkownika - Paola35
Paola35