Opis ksiązki
Kup Teraz

Zwrotnik Raka

Ocena ( 3 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2005
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7392-130-3
Liczba stron: 355
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
"Zwrotnik Raka" jest debiutem autora, osiadłego z początkiem lat trzydziestych w Paryżu tam też w 1934 roku książka została opublikowana nakładem ekskluzywnego angielskiego wydawcy. Utwór entuzjastycznie powitały takie znakomitości, jak Ezra Pound i T.S. Eliot, rozgłos jednak przyniósł mu dopiero wprowadzony w 1937 roku zakaz wwożenia do USA "gorszącej" książki. Atmosfera skandalu przygłuszyła bardzo wysublimowaną w istocie wartość artystyczną tej powieści. Jak i całego cyklu, który tworzy wraz z "Czarną wiosną" i "Zwrotnikiem Koziorożca". Piętnaście epizodów z życia amerykańskiego ekspatrydy ukazuje przymierającego głodem, imającego się różnych zajęć intelektualistę, żarliwie oddającego się miłosnemu zapamiętaniu, opisanemu z całą otwartością, językiem odrzucającym wszelkie eufemizmy. Powieść swą Miller określał jako zniewagę wyrządzoną siedmiu fundamentalnym wartościom i symbolom kultury: Sztuce, Bogu, Człowieczeństwu, Przeznaczeniu, Czasowi, Miłości i Pięknu.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-20, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Wyzwanie - literatura amerykańska 2014,
,,To nie tyle książka, co paszkwil, oszczerstwo, niegodna potwarz. Nie jest to książka w zwykłym znaczeniu tego słowa. Nie, to rozciągnięta w czasie zniewaga, plwanie w twarz Sztuce, Przeznaczeniu, Czasowi, Miłości, Pięknu...". Tak napisał o ,,Zwrotniku Raka" sam autor.

Już pierwsze strony powieści przekonują, że nie jest to łatwa lektura ze względu na styl Henry'ego Millera.
Zaserwował on odbiorcom niezwykłą mieszankę: momentami pięknie opisaną swoją wizję rzeczywistości, która w chwilę później staje się do bólu prawdziwie brudną, przekazaną w ordynarny sposób.
Jak napisał w posłowiu tłumacz Lesław Ludwig: ,,Słowa błąkające się na jego ustach (autora) to anarchia, nuda, smutek, frustracja daremność, grawiora manent, rak i delirium, a także euforia, uśmiech przesłany nad otchłanią, grube, ciężkie podwiązki, triumf muzyki, gaje pomarańczowe, cyprysy, szafirowe niebo - błogosławieństwo połączone z agonią."

Charakterystycznym elementem powieści oraz powodem skandalu, jakim była książka po jej wydaniu w 1934 roku w Paryżu, są obsceniczne opisy aktów seksualnych oraz stosowanie wulgaryzmów w ogromnej ilości.
Myślę, że wprowadzenie ich do treści miało na celu zwrócenie uwagi większej rzeszy ewentualnych odbiorców i w ten sposób przekazanie im sensu powieści: ,,Świat jest rakiem zżerającym sam siebie po kawałku". ,,Zwrotnik Raka" zawiera bowiem wiele celnych opisów świata, przede wszystkim ludzi. Stanowią one jednak, niestety, znikomą objętość dzieła, bowiem główną treścią jest opis prostego życia pisarza pozbawionego ambicji (,,Nie mam gotówki, majątku, nadziei. Jestem najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi") i jego znajomych w celu udowodnienia powyższego twierdzenia. Dla mnie taka zawartość książki i jej fabuła nie były interesujące, nie intrygowały, nie zachwycały. Głównymi zajęciami bohaterów jest zabawa, zdobywanie jedzenia (nawet żebrząc), kontakty z prostytutkami (tu nazywane po prostu kurwami). W tle wybrzmiewa jednak delikatnie tęsknota za miłością.
Książka jest panoramą pewnego środowiska wśród mieszkańców Paryża na początku XX wieku.

W treści "Zwrotnika Raka" jej narrator Joe nazwany jest w pewnym momencie pisarzem surrealistą. Ja jednak często odnosiłam wrażenie, że Miller to literacki abstrakcjonista, który łączy ze sobą nielogicznie fragmenty dotyczące zupełnie odmiennych tematów, pisze w sposób "co ślina na język przyniesie" mając nadzieję, że wyjdzie z tego coś spójnego. Niestety, wiele zdań uznałam za niepotrzebnych. Dlatego do mnie styl Millera nie przemawia, jest mało przystępny, tym bardziej gdy fabuła nie jest ciekawa. Czytając książkę nie pamiętałam treści zawartej już kilka stron wcześniej. Wulgaryzmy w tak wielkiej ilości rażą moją estetykę językową. Stąd moja niska ocena ,,Zwrotnika Raka".
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2006-09-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
benioff Linia koment
Przeczytane:2014-10-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Zwrotnik Raka Słoń
Sławomir Mrożek
Okładka - Zwrotnik Raka Listonosz
Charles Bukowski
Okładka - Zwrotnik Raka Śmierć detektywa
Rhys Bowen
Okładka - Zwrotnik Raka Cała radość życia. Na Wołyniu, w Kazachstanie, w Polsce
Franceska Michalska
Okładka - Zwrotnik Raka Oszust
Javier Cercas
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów