Łotr

Tom 2 cyklu Trylogia zdrajcy

Żyjąc wśród sachakańskich buntowników, Lorkin stara się dowiedzieć o nich i ich wyjątkowej magii jak najwięcej. Zdrajcy nie są jednak chętni, by podzielić się nią w zamian za wiedzę uzdrowicielską, którą tak desperacko pragną poznać. Choć Lorkin przypuszcza, że obawiają się ujawnić przed światem swoje istnienie, pojawiają się pewne przesłanki, że ich plany są bardziej ambitne.

Sonea szuka dzikiego maga, mając świadomość, że Cery nie może w nieskończoność uciekać przed zamachami na swoje życie, mag jednak ma znacznie większy wpływ na półświatek, niż się obawiała. Jego jedynym słabym punktem jest więziona w Strażnicy matka. W Sachace Dannyl utracił poważanie wśród elity, po tym jak pozwolił Lorkinowi dołączyć do Zdrajców. Uwaga ashakich natomiast skupia się na nowym Ambasadorze Elyne, którego Dannyl zna aż za dobrze.

Tymczasem na Uniwersytecie dwie nowicjuszki przypominają magom Gildii, że czasami największy wróg kryje się wśród nich samych.

Informacje dodatkowe o Łotr:

Łotr - opinie o książce

Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2016-06-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2016,
Część dużo lepsza od Misji ambasadora. Nareszcie mamy co śledzić, coś się dzieje. Wątek Dannyla - szczerze? Mam już dość. Odnoszę wrażenie, że każdy facet, którego spotka zaraz będzie mu oferował wejście w związek. A on sam nie do końca w ogóle ogarnia, co powinien robić, a co jest po prostu durnym posunięciem. Teraz dużo w moich oczach zyskał Tayend. Jest zabawny, bystry i co najważniejsze, rozsądny. Wątek Sonei - tym razem lepiej nakreślono dorosłą Soneę. Jest mądrzejsza, zastanawia się nad konsekwencjami swoich zachowań. Jest dojrzała. I to bardzo dobrze. Ale... Szkoda jednak trochę, że jest na tyle dojrzała, by nie zmienić relacji z Dorrienem (którego kocham tak, jak na początku! i strasznie się cieszę, że jest go tak dużo!) Lorkin - ja nie wiem. Czy tylko mnie jakoś strasznie drażni,czy po prostu jest takim typem bohatera? To taka marionetka, która wylądowała w sytuacji jak z "Seksmisji", tylko, że on akurat nie walczy o swoje jaja :D Coś tam mu się przy okazji udało, no ale to zasługa jego szczęścia, a nie rozumu. Lilia i Naki - niesamowicie naiwny motyw. Jak czytałam, co myśli Lilia po uprzednim zachowaniu Naki,to mnie krew zalewała, że można być tak głupim. Ja rozumiem przesłanie - miłość zaślepia, ale serio? No i na koniec - Anyi... Znów? Ile można? Wszędzie tylko geje, lesbijki, geje lesbijki. Trudi, wystarczy!
Avatar użytkownika - Karen72
Karen72
Przeczytane:2016-03-08, Ocena: 6, Przeczytałem,
Lektura pochłonęła mnie na dobre :)
Avatar użytkownika - byska1
byska1
Przeczytane:2014-06-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek - 2014 ,
Druga część Trylogii Zdrajcy. Lorkin już od paru miesięcy przebywa z mieście Zdrajców i jak do tej pory niewiele się tam dowiedział, ale udało mu się obejrzeć magiczne kamienie. Dannyl dalej jest ambasadorem w Sachace i czeka na nowego asystenta z Gildii. Gdy przybywa do niego nowa asystentka, przyjeżdża wraz z nią Tayendm który jest partnerem Dannyla i ku zaskoczeniu został również ambasadorem Elyne w Sachace. Lorkin za odwiedzenie jaskiń twórców kamieni, został ukarany, zakazem wchodzenia do nich, mimo że nie złamał żadnego prawa, ale Zdrajczynie nie chciały żeby posiadł wiedzę na temat magicznych kamieni. Lorkin został wezwany do królowej zdrajców. Kobieta chciała go poinformować żeby więcej błędów nie popełniał i słuchał mówczyń, bo nie wiadomo kto ją zastąpi jak ona umrze, a są wśród zdrajców osoby które nie zawahają się go zabić. Sonea odwiedza Dzikiego maga Lorandrę i zadaje jej pytania o jej syna Skellina, który jest też Dzikim magiem którego poszukuje Gildia. Zadaje jej również pytania, czy to ona zabiła rodzinę Cerego, ale kobieta uparcie milczy i na żadne pytania nie chce odpowiadać. Regin przyszedł do Sonei i powiedział jej, że z powodów rodzinnych narazie nie będzie mógł jej pomagać w poszukiwaniach i w schwytaniu Skellina. Jak wspomniała o tym Rothenowi i jego synowi Dorrienowi, to Dorrien od razu zgłosił się na ochotnika żeby jej pomagać. Stwierdził nawet że przeprowadzi się do miasta ze swoją rodziną. Dannyl kupił na targu kilka starych dzienników z upadłych posiadłości i w jednym z nim znalazł wzmiankę o kamieniu magazynującym. Było tam napisane, że to Kyralian ukradł ten kamienień, tylko nie potrafił nad nim zapanować i po zniszczeniu kamienia powstało wielkie pustkowie w Sachace. Na uniwersytecie Gildii, dwie nowicjuszki się ze sobą zaprzyjaźniły, jedna była Domów (Naki), a druga (Lilia) z niższych sfer, jej rodzina była służącymi w Domach. Lilia zaczęła bywać u Naki, zaczęły razem zażywać narkotyk zwany nilem i pić duże ilości wina. Pewnego dnia Naki zaprowadziła Lilię do biblioteki ojca (Leidena) i pokazała jej dziennik, który ma ponad 700 lat, w którym była wzmianka o zakazanej Czarnej magii. Dziewczynki pod wpływem narkotyku postanowiły spróbować czy da się nauczyć Czarnej magii z książki. Naki nie wychodziło to, ale za to Lilia od razu zrozumiała jak to działa i udało jej się nawet pobrać trochę mocy od koleżanki. Sonea gdy przebywała u uwięzionej Lorandry, której moc została zablokowana przez Kallena, Czarnego maga Gildii, dostała nagle wiadomość że w mieście doszło do zabójstwa Maga i że Kallen już na niż czeka na miejscu. Od razu się domyśliła że zaangażowanie Kallena i wezwanie jej mogło oznaczać tylko jedno, że ofiara musiała zginąć od Czarnej magii. Mag który został zamordowany to Leiden, ojciec Naki. Po przybyciu czarnych magów do jego domu, Naki oskarżyła o to zabójstwo Lilię, dziewczyna miała krew na rękach, ale przez narkotyk i wino niewiele pamiętała z poprzedniego wieczoru. Sonea przeczytała myśli obydwóch dziewczyn, ale oprócz tego że obydwie próbowały nauczyć się Czarnej magii, co Lilii się udało a Naki nie, nie znalazła potwierdzenia zabójstwa Leidena przez którąś z nich. Za śmierć maga Leidena i próbie nauczenia się Czarnej magii, Naki została wydalona z Uniwersytetu na 3 lata i zostały zablokowane jej moce. A Lilia za nauczenie się Czarnej magii została wydalona z Uniwersytetu na 10 lat i zostały zablokowane jej moce, a ponadto została uwięziona według magów w bezpiecznym miejscu. Lorkin wbrew swoim zasadom, żeby nikomu ze Zdrajców nie pokazywać sztuki Uzdrawiania, sam się przemógł, widząc śmiertelnie chorą dziewczynkę i postanowił jej pomóc. Udał się więc do dziewczynki, była tam również Savara, jedna z mówczyń, która była po stronie Lorkina i zrobił co dał radę zrobić, czyli dał ciału dziewczynki kolejną szansę na pokonanie choroby. A zrobił to wszystko przeciw mówczyni Kalii, która od samego początku była przeciwna jemu i to ona miała pieczę nad salą chorych w której Lorkin pracował. Lorkin któregoś dnia wracając z lecznicy został zaatakowany i porwany, założono mu worek na głowę i pobierano od niego moc, żeby nie mógł się uwolnić. Kiedy po wielu godzinach więzienia, przyszła do niego Kalia i wtargnęła do jego myśli, żeby siłą zdobyć wiedzę na temat Uzdrawiania, wyjawiała mu że powie wszystkim, że sam przekazał jej tę wiedzę w zamian za uwolnienie z Azylu, więc go uwolniła, a on zamarzł w drodze powrotnej. I stwierdziła że nawet jak jej nie uwierzą, to nic nie będą mogli zrobić, bo jest jedynym światkiem. Naki niespodziewanie zaginęła, Sonea poszła do aresztu do Lilii zapytać, czy zna może jakieś miejsce w którym może Naki przebywać, ale dziewczyna niestety nie wiedziała. Lilia po namowach Dzikiego maga Lorandry, koło której miała celę, postanowiła złamać blokadę magii nałożoną przez Soneę i udało jej się to. Zrobiła przede wszystkim to po to żeby móc odnaleźdź Naki wymykając się razem z Lorandrą w nocy z celi i żeby Lorandra mogła ponownie skontaktować się ze swoimi przyjaciółmi Złodziejami w sprawie Naki, żeby pomogli im ich szukać. Lorkin dalej był uwięziony i kiedy Kalia ponownie przyszła żeby włamać się do jego myśli, nie zauważyła że była śledzona przez 2 inne mówczynie i Tyvarę, którym udało się uwolnić Lorkina a Kalie móc osądzić za złamanie prawa Zdrajców. Do Gildii przyszli strażnicy pilnujący Lilii i Lorandry i powiedzieli że obie zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach, i że w jednej z książek którą czytała Lilia była karteczka że wróci nad ranem, ale nie wróciła. A do lecznicy przyszła jedna kobieta która widziała dwie kobiety wspinające się po murze. Kalled dostał za zadanie odnalezienie jej, a Sonea została ponaglona do odnalezienia Skellina. Lilia chodziła z Loradrą po mieście i po znajomych ze świata przestępczego Lorandry, często chodziły tunelami Złodziei i zanim Lilia zauważyła, to dzień dawno wstał i nie zdążyła przez to wrócić do celi tak żeby nikt się nie zorientował. Ambasador Dannyl wyruszył wraz z doradcą Sachakańskiego króla, Achatim i z ambasadorem Tayendem na tereny należące do plemion Duna, by dowiedzieć się czegoś więcej o magicznych kamieniach wytwarzanych w dawnych czasach przez te plemiona. Chcieli się jeszcze dowiedzieć czegoś na temat historii magii, stąd ta wycieczka po całej Sachace. Kallia za uwięzienie Lorkina, przeczytanie jego myśli i nauczenie się magii uzdrawiania wbrew jego woli, została pozbawiona tytułu Mówczyni i przez rok ma pracować jako służąca na rzecz miasta. Nie wolno jej używać ani uczyć magii uzdrowicielskiej, chyba że na polecenie. A jeżeli okaże się godna zaufania, to będzie mogła ubiegać się o powrót do pracy w sali opieki, ale nigdy na stanowisku przełożonej. A żeby wynagrodzić Lorkinowi cierpienia, jakich doznał i w zamian za sekrety które mu skradziono, zostanie nauczony sztuki tworzenia magicznych kamieni, co jest największą tajemnicą Zdrajców. Lilia podążając z Lorandrą, natrafiła na kryjówkę w której Loranda miała spotkać się ze swoim synem Slekkinem. Była ta również Anyi, córka Cerego, szpiegująca dla niego. Dziewczyna postanowiła poinformować Lilię, że Skellin za darmo nie pomoże odnaleźdź Naki, będzie w zamian zapewne chciał żeby Lilia nauczyła go Czarnej magii. Anyi postanowiła pomóc Lili uciec z tej kryjówki Złodziei i obiecała jej pomoc z odnalezieniu przyjaciółki, bez uczenia Złodziei jakiejkolwiek magii. Anyi zaprowadziła Lilie do spylunki, której właścicielką jest znajoma Cerego i Sonei z dzieciństwa. Dziewczyny postanowiły że tam ukryją Lilię, zanim Anyi powiadomi i niej Cerego i przekona go żeby nie wydawał jej Gildii. Anyi również obiecała, że pomoże Lilii odnaleźdź jej przyjaciółkę Naki. Anyi spotkała się z Cerym i Soneą, powiedziała im że widziała Lorandre, która mogła ją rozpoznać z przesłuchania z Gildii i dlatego uciekła, ale nic nie wspomniała że była tam również Lilia i że razem z nią uciekła. Sonea musiała udać się do Czarnego maga Kellena, żeby mu powiedzieć, o tym że widziano Lorandre, a to do niego należy schwytanie jej i Lilii. Zastała Kallena wraz z innymi magami u niego w mieszkaniu palących nil, co niekoniecznie się jej spodobało, ponieważ jest wielką przeciwniczką tego narkotyku. Lorkin nauczył się sztuki wytwarzania magicznych kamieni, ale najpierw musiał się nauczyć potrzebnej do tego Czarnej magii. Zastanawiał się czy kiedykolwiek ta wiedza przyda mu się w Kyralli, ponieważ tam nie ma jaskiń gdzie występują klejnoty. Anyi postanowiła zaprowadzić Lilie do Cerego, który jej obiecał, że nie wyda dziewczyny Gildii, ale za to Lilia posłuży jako przynęta do złapania Skellina. Cery ukrywa Lilie w swojej kryjówce i pomaga jej odnaleźdź Naki, nie informując o tym Gildii, anie Sonei. Lorkin po stworzeniu pierwszego kamienia został wezwany do królowej Zdrajców. Dostał zadanie do wypełnienia , a mianowicie miał opuścić Azyl i wrócić do Kyralii. Ma zacząć w imieniu Zdrajców negocjacje z Krainami Sprzymierzonymi na temat przymierza. Z radością podejmuje się tego zadania. Królowa dała mu klejnot blokujący myśli, żeby nikt nieproszony nie mógł mu ich odczytać, chcąc się dowiedzieć gdzie jest kryjówka Zdrajców. Dostał również krwawy pierścień jego ojca, który otrzymała od niego przed laty, a nawet sama pokazywała mu jak go zrobić. Dannyl wraz ze swoimi towarzyszami dotarli do plemion Duna i udało im się spotkać z Mówcami. Cery zabrał Lilie na spotkanie z innym złodziejem, bo dostał wiadomość od swoich sojuszników, że będzie prawdopodobnie tam Naki. I rzeczywiście dziewczyna tam była. Po chwili rozmowy Naki przyznała się Lilii, że ona już wcześniej nauczyła się Czarnej magii, a Lilie do tego namówiła, żeby zwalić na nią całą winę, za śmierć ojca. Zrobiła to wszystko, żeby wyrwać się z Gildii i od ojca. Naki i Lilia zaczęły ze sobą walczyć. Kiedy Lilia osłabła na tyle, że jej osłona opadła, Naki ją chwyciła i przystawiła jej nóż do gardła. Po chwili dziewczyny upadły, a złodzieje zaczęli uciekać. Podeszła do nich Sonea i schwytała Naki, zabrała ja do Gildii, a Lilia wróciła tam dobrowolnie. Dannyl od ludu Duna dowiedział się do czego mogą służyć magiczne kamienie i że takich jak kamień magazynujący się nie robi, bo były bardzo niebezpieczne, a do tego czasu wiedza o ich wytwarzaniu została zapomniana. Lilia i Naki zostały ponownie poddane czytaniu myśli przez Kallena, ale niestety i on, tak jak wcześniej Sonea nie dał rady odczytać jej wszystkich myśli. Dannyl przekazał poprzez krwawy pierścień informację których się dowiedział od ludu Duna, powiedział również o klejnocie blokującym czytanie myśli i pozwalającym pokazać tylko to co co dana osoba chce przekazać czytającemu. Nastąpiło przesłuchanie Naki i Lilii. Administrator Osen bogatszy o wiedzę którą przekazał mu Dannyl, postanowił nakazać zdjąć pierścień z ręki Naki i ponownie przeczytać jej myśli. Dziewczyna bardzo się przed tym wzbraniała i się wyrywała, nie chcąc by jej myśli przeczytali jak nie ma na ręku pierścienia. Po krótkiej walce z dziewczyną Kallen przeczytał jej myśli i z oburzeniem powiedział że Osen miał racje i że pierścień ukrywa prawdziwe myśli i wspomnienia noszącej go osoby. Okazało się że Naki nauczyła się Czarnej magii, zanim zapoznała się z Lilią, a później nakłoniła dziewczynę do nauki Czarnej magii, żeby mieć na kogo zrzucić winę za morderstwo ojca, którego sama zabiła. Później dziewczyna znalazła Złodzieja, który chciał nauczyć ją jak przetrwać w półświatku, w zamian za magiczne przysługi. Okazało się również że zabijała ludzi żeby móc się wzmocnić magicznie i wszystko po to żeby mogła robić to na co miała ochotę, nie będąc ograniczaną przez Gildię i ojca. Lorkin wracając do Arvice, stolicy Sachaki, napotkał po drodze trzech magów, których poprosił o pomoc w dotarciu do miasta, do domu Gildii, a Ci powiedzieli, że mu pomogą. Goldia postanowiła wykonać egzekucję Naki. Mocy ma ją pozbawić Czarny mag Kallen, a egzekucji dokonać Wielki Mistrz Balkan. Król nie ułaskawił dziewczyny, za zbrodnie które popełniła. Lilia do czasu podjęcia decyzji przez Gildię o jej losach, została umieszczona w pokojach Sonei. Lorkin wrócił do Domu Gildi, będąc pewnym, że zastanie tam Ambasadora Dannyla, ale zastał tylko jego asystentkę Merrię, która zastępowała Lorkina po jego zniknięciu. Gildia podjęła decyzję co do dalszego losu Lilii, postanowili ją przywrócić na uniwersytet, do dalszej nauki, ale ma zakaz opuszczania terenu Gildii i nie będzie mieszkać z innymi nowicjuszami, tylko w pokojach Sonei. Lorkin skontaktował się z matką i przekazał jej że wrócił żeby negocjować w imieniu zdrajców. Sonea obiecała że przekaże wszystkie informacje Gildii i żeby odezwał się za kilka godzin. Gildia postanowiła wysłać do Sachaki Soneę i asystenta, żeby negocjować ze Zdrajcami w imieniu Krain Sprzymierzonych. Król Sachaki zabronił Lorkinowi wyjazdu i wezwał go do siebie w celu przekazania przez Lorkina wszystkich informacji związanych ze Zdrajcami. Lorkin z Dannylem postanowili się z nim spotkać, ale w grzeczny sposób i z szacunkiem odmówić przekazania informacji. Ktoś włamał się do domu Cerego i zostawił tam butelkę spytu z karteczką na której było napisane "dla twojej córki".
Avatar użytkownika - Julenia
Julenia
Przeczytane:2020-01-23, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2020,

Lorkin żyje wśród Zdrajców w górach Sachaki i próbuje przystosować się do panujących tam warunków. Cały czas odmawia również podzielenia się wiedzą Uzdrowicielską ze Zdrajczyniami, co byłoby przyrzeczeniem jakie złożył jego ojciec lata temu. W tym samym czasie Dannyl odmawia pomocy Ashakim w likwidacji Zdrajców, wśród których ukrywa się Lorkin. W Sachace zjawia się również nowy ambasador Elyne – Tayend, którego z Dannylem łączy długa relacja. To nie ułatwia już i tak mocno napiętej sytuacji w Sachace.

Sonea nie ustaje w poszukiwaniach dzikiego maga, który okazuje się być mocno zaangażowany w światek przestępczy w Imardinie. Uzależnienie od nilu staje się coraz większym problemem nie tylko wśród najuboższej części społeczeństwa. Co więcej, przekonanie Gildii, że czarnej magii można nauczyć się tylko od innego maga, okazuje się błędne, a problemy ze studentami zaczynają być poważniejsze niż zwykle.

Trudi Canavan jak zwykle  nie zawodzi, książkę pomimo objętości czyta się jednym tchem.

Avatar użytkownika - Roksana
wanderlust
Przeczytane:2019-01-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,
Klątwa kreatorów
Trudi Canavan0
Okładka ksiązki - Klątwa kreatorów

Ostatnia, czwarta już część serii „Prawo Milenium" autorstwa Trudi Canavan, bestsellerowej autorki fantastyki, która zasłynęła „Trylogią...

Złodziejska magia
Trudi Canavan0
Okładka ksiązki - Złodziejska magia

W świecie, w którym magia napędza rewolucję przemysłową, student archeologii, Tyen, odkopuje księgę zwaną Vella, która posiada zdolność odczuwania...