Ósme życie Tom 2

Druga połowa XX wieku. Zimna wojna. Kitty Jaszi i jej brat Kostia żyją po dwóch stronach żelaznej kurtyny. On jest radzieckim oficerem zaangażowanym w budowę podwodnych okrętów atomowych, ona odnoszącą sukcesy piosenkarką. Dla obojga los bywa jednak podobnie niełaskawy. I dla ich bliskich. Kobietom z rodziny Jaszich trafiają się jedynie ulotne chwile szczęścia. A mimo to kochają, podsycają w sobie nadzieję, żyją… na przekór wszystkiemu. Ósme życie to jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie dręczonych przeszłością głosów młodego pokolenia. Nino Haratischwili stworzyła powieść, na jaką czeka się latami: epicki rozmach, pełnokrwiści bohaterowie, wielkie namiętności i cudowny, plastyczny styl. „Ósme życie wskoczyło na szczyt mojej subiektywnej listy powieści życia. Sprawdźcie sami”. Marcin Meller „Najlepsza powieść roku!” „Der Spiegel”

Informacje dodatkowe o Ósme życie Tom 2:

Ósme życie Tom 2 - opinie o książce

Avatar użytkownika - RenKa76
RenKa76
Przeczytane:2017-10-08, Ocena: 5, Przeczytałam,

Tom drugi słabszy, niestety... Ale powieść jako całość czyta się doskonale.

Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2016-11-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Przepięknie napisana historia o gruzińskiej rodzinie Jaszich,gdzie miłość i nienawiść splatają się z polityką i historią dwudziestego wieku.Skomplikowane relacje między kolejnymi pokoleniami,opowiedziane z perspektywy jednej z bohaterek. Barwne, wyraziste, pełnokrwiste i świetnie rozrysowane postacie.
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2016-11-12, Ocena: 6, Przeczytałam, x 52 książki 2016,
Przepiękna saga gruzińskiej rodziny na tle wydarzeń historycznych. Druga część, co rzadko się zdarza, wg mnie, lepsza od pierwszej. Jest to opowieść o rodzinie, miłości, zdradzie, o wojnie, cierpieniu, namiętnościach. O życiu. Jedna z piękniejszych książek, jakie miałam okazję czytać.
Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2019-07-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Wciągająca, przejmująca, ale nieco słabsza niż 1 tom.

Drugi tom dał mi pełny obraz powieści. Podtrzymuję to, co napisałam w opinii dotyczącej tomu pierwszego, ale dodatkowo doszły jeszcze wrażenia z tomu drugiego, które są równie ważne, jeśli nie ważniejsze. Otóż, drugi tom chwilami mi się dłużył. Owszem, wszystko co jest w nim zawarte ma, oczywiście, znaczenie, jednak chwilami czytanie stawało się nużące. Pozostawałam w poczuciu, że ileż można czytać o nieszczęściach, które ludziom się przytrafiają, że autorka mogłaby odrobinę już odpuścić. W trakcie lektury nawet przemknęła mi przez głowę myśl, że może już pisarce weny brakło. Ale. No właśnie, ale jest znaczące, bo wszystko wyjaśniło się w końcówce, po co to wszystko było oraz że miało ogromny sens to pisanie. I kiedy w połowie drugiego tomu sądziłam, że ocenię tę książkę niżej niż zamierzałam początkowo, to końcówka sprawiła, że ponownie wróciłam do oceny pierwotnej. "Ósme życie (dla Brilki)" to w moim odczuciu, oprócz historii rodziny, traktat o odnajdowaniu siebie. W świecie, społeczeństwie, rodzinie, relacjach z bliskimi osobami. O odnajdowaniu swojej ścieżki i o wolności. Bardzo przejmujący i rozedrgany, brutalny i prawdziwy. Warto poświęcić czas na lekturę i oddać się refleksji, bo pani Haratischwili z ogromnym talentem prowadzi czytelnika przez meandry życia.

Avatar użytkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2017-10-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Druga część porywającej i poruszającej sagi rodziny Jaszich. Dalsza historia rodzeństwa Kostii i Kitty Jaszich. W tym tomie poznajemy też lepiej samą Brilkę, dla której narratorka - Niki spisała tę historię.

Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4
Przeczytane:2022-02-11, Przeczytałem,
Kotka i Generał
Nino Haratischwili0
Okładka ksiązki - Kotka i Generał

Najnowsza powieść autorki bestsellera "Ósme życie". Czeczenia, 1995: Nura ma siedemnaście lat, gdy rosyjski oddział wkracza do jej rodzinnej wioski...

Coraz mniej światła
Nino Haratischwili0
Okładka ksiązki - Coraz mniej światła

Rok 1987. Związek Radziecki trzęsie się w posadach. W Gruzji coraz wyraźniej słychać głosy nawołujące do oddzielenia się od wszechwładnego niegdyś olbrzyma...