Ściśle tajne

Tom 2 cyklu Ryder Creed

Ulewne deszcze podmywają grunt w Karolinie Północnej. Osuwająca się ziemia i lawiny błotne niszczą wszystko, co napotkają na drodze. Rośnie liczba zaginionych i martwych. Departament Obrony wysyła na miejsce tragedii Rydera Creeda, doświadczonego ratownika. Creed ma przeszukać teren, na którym znajdowało się tajne wojskowe laboratorium. To okolica skażona śmiercionośnymi substancjami. Gdy Creed odnajduje ciało pierwszego naukowca, nie ma wątpliwości, że ten człowiek został zamordowany. FBI powierza śledztwo agentce Maggie O'Dell. Maggie dobrze zna Creeda i lubi z nim pracować. Jednak tym razem staną po przeciwnych stronach barykady. Ona ma za zadanie odkryć prawdę, on dostał polecenie, by wojskowe tajemnice nigdy nie wyszły na jaw.

Informacje dodatkowe o Ściśle tajne:

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 2015-10-21
Tytuł oryginału: Silent Creed
Tłumaczenie: Andrzej Goździkowski

Kup książkę Ściśle tajne

Ściśle tajne - opinie o książce

Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2017-01-26,
Agentka Maggie O'Dell poprowadzi każde śledztwo z narażeniem życia. Jak zawsze poradziła sobie. Zakończenie sugeruje jednak, że to jeszcze nie koniec jej pracy.
Avatar użytkownika - karolina_c
karolina_c
Przeczytane:2016-09-21, Ocena: 5, Przeczytałem, 26_ksiązek_2016,
Maggie znów przyszło pracować z sympatycznym psiarzem- tym razem na terenie katastrofy przyrodniczej. Katastrofa to jednak nie ich jedyny problem- obsunięcia terenu pomogły bowiem ukryć miejsce zbrodni. Jak to zwykle bywa w takich historiach- agentka znów sama będzie w ogromnym niebezpieczeństwie
Avatar użytkownika - Flusz
Flusz
Przeczytane:2016-01-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
Ubolewam nad tym, że książki Alex Kavy stają się coraz cieńsze. Mam wrażenie, że to są bardziej takie nowelki niż pełnowymiarowe powieści. Tę pozycję przeczytałam ekstremalnie szybko. Podoba mi się wątek Creeda i Maggie, ale wolałabym żeby pani Kava tworzyła trochę dłuższe książki. Gdyby gabarytowo (i fabułowo) były zbliżone do tych o Albercie Stucky'm byłabym przeszczęśliwa ;)
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2016-09-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Spodziewałam się większych emocji, więc po skończeniu książki jestem nieco rozczarowana. Osuwiska w Karolinie Północnej, poszukiwania ocalałych i wojskowy spisek w tle oraz próby ujawnienia tajnych badań z przeszłości. Niby dużo się dzieje, ale jednak zbyt wiele razy powiewa nudą. Maggie O'Dell jakaś bez wyrazu i zdecydowanie schodzi na drugi plan za Rydera Creeda i jego psy. Zakończenie, które nagle się urywa daje nadzieję na kontynuację i pobudza ciekawość czytelnika.
Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2016-02-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Ryder Creed pracuje z psami. Jego psy szukają zarówno zaginionych osób, zwłok, materiałów wybuchowych, narkotyków, jak i potrafią wykryć chorobę taką jak rak. Potrafią także pracować przy szukaniu wirusów. Kiedy w Karolinie Północnej na skutek obfitych opadów osuwa się ziemia, w wyniku czego zawalają się budynki, Ryder zostaje wynajęty wraz z psami do pomocy przy przeszukiwaniu zawalonego terenu przez Departament Obrony. Na tym terenie znajdowało się tajne laboratorium wojskowe. Kiedy znajduje pierwszego naukowca, okazuje się, że nie zginął on podczas zawalenia budynku a został zastrzelony. Na teren zawału zostaje wysłana agentka Maggie O'Dell, która ma wyjaśnić w delikatny sposób śmierć naukowca. Ani Ryder, ani Maggie, nie mają pojęcia o co toczy się naprawdę gra. Wkrótce do nich dotrze, że stało się coś o wiele gorszego od zwykłego osunięcia ziemi, a oni sami staną się celem ataku. Maggie to znana z wcześniejszych książek Kavy agentka FBI. Ryder natomiast był dla mnie nową postacią i muszę przyznać, że wzbudził moją sympatię. Kocha swoje psy, za które gotów byłby oddać życie. Ma trudne wspomnienia wojenne. Potrafi pomagać ludziom, którzy nawet nie wiedzą, że tej pomocy potrzebują. Jest sympatyczny, wrażliwy, no i podoba mu się Maggie. Z wzajemnością zresztą. Fabuła oscyluje pomiędzy akcją ratunkową podczas klęski żywiołowej, zagadką kryminalną i aferą polityczną. Kava porusza temat knowań na arenie politycznej dotyczących tajnych badań wojskowych i wykorzystywania własnej ludności do testowania broni biologicznej. Mamy tutaj panią senator, która łamie stereotyp dobrego polityka i kieruje się sumieniem oraz spojrzenie na rozgrywki zakulisowe pomiędzy politykami. Temat wszędzie aktualny i dobrze znany. Co najbardziej podobało mi się w książce to relacja pomiędzy Ryderem a jego podopiecznymi. Bardzo fajnie udało się autorce ukazać mądrość i wrażliwość psów, ich oddanie, bezbronność a także agresję. Poprzez Rydera Kava pokazuje cudowną więź, jaka może zrodzić się pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem, które się kocha i szanuje. Bardzo fajny motyw i już choćby dla niego warto książkę przeczytać. Sama zagadka kryminalna czy intryga sensacyjna zupełnie mnie nie wciągnęła. Powiedziałabym nawet, że pod tym względem to najsłabsza książka autorki.Jedynie postać nieznanego mężczyzny, który tuż przed osunięciem znajdował się w laboratorium, budziła moją ciekawość. Chociaż pomysł na połączenie klęski żywiołowej z zagadką kryminalną był fajny, a stylowi autorki nic nie brakuje, to książka, pomijając wątek psów, była dla mnie nudna i dość przewidywalna. Czytało się dobrze, bo Kava umie pisać, nie brakuje tu akcji i mocniejszych momentów, są też wątki romantyczne i sentymentalne. Dla każdego coś miłego:) Dla mnie najlepsze były psy:D
Kolejna świetna książka tej autorki. Długo na nią czekałam, ale się nie zawiodłam. Połączenie postaci Rydera (w raz z jego pieskami, które pokochałam od początku pierwszej książki) z moją ulubioną bohaterką książek Maggie O'Dell sprawdza się w stu procentach. Mam nadzieję nie będziemy musieli zbyt długo czekać na kolejną książkę i autorka utrzyma to połączenie bohaterów, gdyż jest ono bardzo ciekawe.
Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2015-11-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
"Chodziło zapewne o to samo - oddawanie przysług, spłacanie długów zaciągniętych przed laty. Zabawne, jak niewiele różni taką przysługę od zemsty". Rządy największych mocarstw na świecie, pod pojęciem wyższych celów, dopuszczają się karygodnych czynów w postaci testowania różnorakiej broni biologicznej na niczemu nieświadomej ludności cywilnej. Ściśle tajne eksperymenty zawsze budzić będą wątpliwości etyczne w kwestii przedkładania dobra ogółu nad dobrem jednostki. Alex Kava doskonale zdaje sobie z tego faktu sprawę i wie także, że to właśnie życie pisze najlepsze scenariusze, będące doskonałą inspiracją. "Ściśle tajne" czerpie w całości właśnie z życia. Alex Kava, a tak naprawdę Sharon Kava to pochodząca z Silver Creek w Nebrasce, znana na całym świecie autorka thrillerów psychologicznych. Kava dość wcześnie zaczęła pisać, jednak dopiero w latach dziewięćdziesiątych całkowicie poświęciła się temu zajęciu. Mieszka w Nebrasce, ma dwa psy. Jest członkiem Mistery Writers of America oraz Sisters In Crime. W Karolinie Północnej ulewne deszcze powodują osuwanie się ziemi i błotne lawiny. Ryder Creed, doświadczony ratownik dostaje zlecenie przybycia w te okolice, by w miejscu, gdzie znajdowało się tajne laboratorium badawcze, odnaleźć za pomocą przeszkolonego psa, żywych ludzi. Podczas znalezienia pierwszego ciała naukowca, okazuje się, że mężczyzna został zamordowany. Na miejsce przybywa Maggie O'Dell wysłana z ramienia FBI. Okazuje się, że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, niż na początku się wydawało. W thrillerach psychologicznych lubię zabieg kompozycyjny w postaci krótkich rozdziałów bowiem dzięki nim, książką taką czyta mi się z zawrotną prędkością, pochłaniając jej kolejne strony. W zasadzie powieść autorki można przeczytać w jeden wieczór, zapewniając sobie nieco rozrywki, dreszczyku emocji i nawet kilka przemyśleń natury etycznej. I oczywiście nie powiem Wam, że to książka, którą zapamiętacie na długo, bowiem tak w istocie nie jest. "Ściśle tajne" to thriller, który zawiera wszystkie elementy znaczące w swoim gatunku, pozwalające uznać mi tę powieść za rozrywkę na wysokim poziomie. Wartka akcja, morderstwa i tajemnica, która dopiero na sam koniec zostaje w pełni ujawniona to wątki, jakie z pewnością zadowolą miłośników thrillerów. Do końca bowiem czytelnik nie wie, jak potoczą się losy bohaterów, a zakończenie w postaci odsłony osoby mordercy potrafi zaskoczyć. Szkoda jedynie, że Alex Kava pozostawia czytelników z otwartym zakończeniem, budząc tym samym wielkie uczucie niedosytu. Mam nadzieję, że w kolejnej odsłonie tego cyklu, niezakończone wątki zostaną wyjaśnione. Fabuła powieści oscyluje wokół dość kontrowersyjnego tematu, jakim jest testowanie zagrażających życiu różnorakich substancji na ludziach. Autorka znana z wplatania w swoje dzieła prawdziwych wydarzeń i tym razem stosuje ten zabieg, bowiem dotyka kwestii takich właśnie testów w okresie Zimnej Wojny, w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Obnażając hipokryzję ludzi, którzy wówczas mieli decydujące zdanie w tych karygodnych poczynaniach, konfrontuje ze sobą odmienne stanowiska. I muszę przyznać, że argumenty pułkownika Hessa oraz senator Ellie zmusiły mnie do refleksji nad zasadnością i celem takich działań. Nie mogę także nie wspomnieć o psach, które stanowią rozczulający poczet drugoplanowych bohaterów tej powieści. Bolo, Grace i wspominany Rufus to zwierzaki, które dla Rydera stanowią cały świat. Opisane z widoczną i namacalną miłością w powiązaniu z ukazanymi procedurami szkolenia psów ratowniczych wraz z haniebnym prawem pozwalającym na ich uśmiercanie, wywoływały we mnie wiele emocji i nawet zimne dreszcze pomimo tego, że mój grzejnik pokojowy działał na pełnych obrotach podczas czytania tej lektury. W posłowiu autorka zwraca na ten aspekt uwagę i przyznam szczerze, że do tej pory nie sądziłam, że ludzie mogą stanowić takie nieludzkie prawo. "Ściśle tajne" to kolejny, udany thriller Alex Kavy, jaki z pewnością zasługuje na Waszą uwagę. Lektura takiej właśnie książki od czasu do czasu, stanowi idealną rozrywkę oraz doskonały przerywnik pomiędzy innymi dziełami.
Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2015-11-15, Ocena: 5, Przeczytałam,
Ryder Creed prowadzi szkółkę psów tropiących na Florydzie i szkoli przewodników. Bierze udział w akcjach ratowniczych, wydobywaniu ciał z gruzów, tropieniu handlarzy narkotyków i szajek handlujących ludźmi. W Karolinie Północnej dochodzi do obsunięcia terenu pod wpływem ulewnych deszczy i Departament Obrony ściąga Creeda, by wziął udział w poszukiwaniach. Zastępcą szefa Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Dziedzinie Obronności w Departamencie Obrony jest pułkownik Peter Logan, który siedem lat wcześniej służył w Afganistanie, gdzie poznał Creed`a. Ryder nie darzy sympatią Logana, wciąż przeżywa koszmarne wydarzenia ze służby w Afganistanie, ale jest mu winien przysługę, więc jak najszybciej udaje się na teren zalany lawiną błotną, gdzie znajdowała się tajna placówka badawcza. Podczas poszukiwań Creed znajduje ludzi, ale niektórzy z nich zanim zostali pogrzebani pod błotem już nie żyli. Wszystko wskazuje na morderstwo, bo mają w czole dziurę po kuli. Na miejsce osuwiska zostaje wysłana też agentka FBI, Maggie O'Dell, która ma wyjaśnić sprawę morderstw. Ryder i Maggie znają się z innych wspólnych akcji i darzą sympatią, ale tym razem otrzymują sprzeczne rozkazy. On ma trzymać w tajemnicy informacje o tajnym laboratorium, a ona ma znaleźć mordercę. Autorka bardzo realistycznie przedstawiła otoczenie po lawinach błotnych oraz pracę przewodników z psami, którzy jako pierwsi badają niebezpieczny teren zanim wpuszczone zostaną inne służby i sprzęt. ,,Creed pamiętał, co mówili o przewodnikach psów, gdy prowadził oddział na terytorium wroga: przewodnik myli się tylko raz. Ich zadanie polegało na posuwaniu się u boku oddziału i wytyczaniu szlaku na obszarze zajmowanym przez nieprzyjaciela. W praktyce wyglądało to tak, że przewodnik z psem szli na samym przodzie i służyli za pierwsze potencjalne cele nie tylko dla ognia talibów, ale też zagrzebanych w ziemi improwizowanych ładunków wybuchowych." Główni bohaterowie budzą sympatię. Widoczna jest ich wielka miłość do psów i gotowi są narazić własne życie, by je ratować. Creed podczas misji w Afganistanie zakrył własnym ciałem psa Rufusa w czasie wybuchu miny pułapki. Wydarzenia z Karoliny Północnej, gdzie trwa akcja ratownicza i śledztwo, przeplatają się z przesłuchaniami przed Kongresem na temat dwóch tajnych projektów rządowych realizowanych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych-Projekt 112 i Projekt SHAD. W ramach tych projektów przeprowadzono wiele testów, które miały określić podatność żołnierzy amerykańskich na broń biologiczną i chemiczną oraz gotowość bojową po takim ataku. Bez wiedzy żołnierzy testowano reakcję na sarin, gaz bojowy VX, bakterie E.coli. Aż do 2002 roku Departament Obrony zaprzeczał, że używał tych substancji w testach. Projekty te istniały naprawdę, a Alex Kava wprowadziła je do fabuły swojej powieści. ,,Ściśle tajne" to nie tylko kryminał trzymający w napięciu z licznymi zwrotami akcji, ale też powieść obyczajowa z bardzo dobrze przedstawionym tematem weteranów wojennych i doświadczeniami nad nową bronią biologiczną. Czyta się lekko, szybko i przyjemnie, i o to w kryminałach chodzi:) http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2015-11-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Zacieranie śladów Kolejna bardzo dobra część z serii o Maggie O'Dell i coraz bardziej przeze mnie lubianym Ryderze Creedzie. Znów niespodziewanie spotykają przy pracy- na terenie Północnej Karoliny gdzie doszło do ogromnego obsunięcia ziemi. Creed wraz ze swoimi psami pomaga odnajdować poszkodowanych, O'Dell ma zaś nadzorować dochodzenie w sprawie kilku śmierci, które ni były wynikiem obsunięcia. Dochodząc prawdy oboje pakują się kilkakrotnie w spore kłopoty. Czy wyjdą z nich bez szwanku? Czy odnajdą to nad czym armia 'ściśle tajnie' pracowała w ośrodku zmiecionym z powierzchni ziemi? Czy ich wzajemny fascynacja nie wpłynie na ocenę sytuacji? Jak zwykle u Kavy historia wciąga i trzyma w napięciu. Czytelnik ma wiele okazji do tego by obgryzać paznokcie. Postaci, które dotąd traktował jako białe, zaczynają przybierać wszystkie odcienie szarości. Intrygująca i aż żal, że na kolejną będzie trzeba poczekać.
Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2015-11-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Alex Kava pisze naprawdę dobre thrillery. Może akurat ten nie jest numerem jeden z dotychczas przeze mnie czytanych, ale jest to kawał dobrej przygody, z ciekawą fabułą, która dostarczyła mi ogromu emocji. Książka trzyma w napięciu, bowiem na miejscu osunięcia się ziemi ktoś niszczy dowody, podrzuca fałszywe tropy i przeszkadza w dotarciu do prawdy. Kiedy koparki odkrywają kolejne makabryczne zbrodnie pod warstwami błota, to czytelnik nie ma wyjścia, będzie z zapartym tchem oczekiwał na finał. A muszę przyznać, że zakończenie mnie zaskoczyło, bo choć miałam jakieś przypuszczenia to nie pokryły się one z wizją autorki. Ale to liczę tylko na plus jej pomysłowości. Sporą rolę w lekturze odgrywają polityczne przepychanki, knucie czy przekupstwa, ale i tak cała historia przedstawia się bardzo realistycznie. Któż nie słyszał o skandalach tego typu... Maggie w tym tomie odegrała rolę wybawicielki zaś Ryder był istnym Jamesem Bondem, bo niezależnie od tego co mu się przytrafiało, nie poddawał się. Jednak bez żadnej dyskusji moje serce skradły... psy Creed'a. Bolo i Grace pokazały, że czasem zwierzęta potrafią być mądrzejsze od ludzi a kiedy jeszcze są dobrze wyszkolone stają się cichymi bohaterami. Ich prawdziwa radość, smutek, zaniepokojenie czy próba przekazania ważnej informacji opiekunowi wywarły na mnie ogromne wrażenie. Genialnie ujęta relacja na linii człowiek-pies sprawiła, że z niecierpliwością czekałam na kolejne akcje czworonogów. "Ściśle tajne" to książka warta uwagi, ponieważ jest połączeniem tajemnic z klęską żywiołową i politycznymi rozgrywkami, w których stawką są ludzie. A jeśli doprawimy to sporą dawką niebezpieczeństwa, a wręcz grozy i strachu to w połączeniu z krótkimi rozdziałami potęgującymi tylko nasze zainteresowanie ciągiem dalszym, lektura staje się bardzo intrygująca i przyjemna. Zwłaszcza, że tak naprawdę akcja thrillera rozgrywa się jedynie przez cztery dni... całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2015/11/alex-kava-scisle-tajne.html
Avatar użytkownika - Magnolia044
Magnolia044
Przeczytane:2015-11-05, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
,,Został pogrzebany żywcem, a do tego leżał twarzą w dół. Oznaczało to, że szanse na odkopanie się były niewielkie. Mógł założyć, że wszelkie próby są z góry skazane na porażkę." str. 64 Creed Ryder to profesjonalny ratownik. Dokładnie wie na czym polega jego zadanie i jest bardzo dobry w tym co robi. Swoje doświadczenie zdobył w Afganistanie, gdzie był przewodnikiem psów. Wspólnie z Bolem - psem wyszkolonym do prac na obszarach dotkniętych klęską żywiołową - wyruszają do Karoliny Północnej, gdzie po ulewnych deszczach doszło do obsunięcia terenu i wielu ludzi znalazło się pod lawiną błotną. Zleceniodawcą Rydera jest Departamentu Obrony. Mężczyzna dowiaduje się, że na miejscu osuwiska znajdowało się tajne laboratorium, w którym przeprowadzane były różne doświadczenie na ludziach, a także było to miejsce gdzie prowadzono eksperymenty na bardzo groźnych wirusach, w tym ptasiej grypy czy eboli. Podczas poszukiwań Creed zostaje porwany przez lawinę błotną, jednak jego towarzysz pod postacią psa ratownika wskazuje miejsce, w którym został zagrzebany jego właściciel. Po krótkim czasie zostaje znalezione ciało pierwszego naukowca. Jednak szybko się okazuje, że przyczyną jego śmierci był strzał w głowę. W ten sposób akcja ratunkowa zmienia się w śledztwo prowadzone przez agentkę FBI - Maggie O'Dell. ,,Przewodnik myli się raz." str. 74 Mam niemały problem z recenzją tej pozycji. Ujmę to w ten sposób, że pod względem literackim książka prezentuje się dobrze. Bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani. Styl oraz język jakim napisana jest powieść są poprawne i lekkie. Rozdziały są krótkie, a czcionka dosyć duża, wszystko to powoduje, że książkę czyta się naprawdę szybko. Ale... z przykrością i ogromnym żalem muszę to napisać, że miałam dużo większe oczekiwania co do lektury ,,Ściśle tajne". Czytając rekomendację książki oraz opinie czytelników, którzy są zagorzałymi fanami twórczości Kavy, nastawiłam się na książkę pełną przygód, podczas której nie raz przyspieszy mi serce. Nic z tych rzeczy, bowiem jak dla mnie fabuła była nieco nudna i nie zaciekawiła mnie. Fabuła zamyka się w czterech dniach, podczas których prowadzone jest śledztwo. Także w krótkim czasie bardzo dużo się dzieje, co niewątpliwie jest plusem, aczkolwiek jak dla mnie zabrakło tego czegoś co trzyma czytelnika w napięciu. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki nie do końca udane, niestety autorka tą książką mnie nie "kupiła". Z tego co zauważyłam opinie o tej pozycji są podzielone. Tak jak wcześniej wspomniałam fabuła nie do końca mnie zachwyciła, brakło mi napięcia. Choć książka nie trafiła w mój gust, to mimo wszystko namawiam do poznania przygód Rydera, być może stanie się tak, że wam książka spodoba się o wiele bardziej niż mnie. Musicie ocenić ją sami.
Avatar użytkownika - kasiulek17
kasiulek17
Przeczytane:2015-11-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Trochę czasu przyszło mi czekać na możliwość przeczytania kolejnej książki jednej z moich ulubionych autorek. W moje ręce ostatnio wpadła książka Ściśle tajne pióra Alex Kava, a znając wcześniejsze historie które wyszły spod jej pióra, wiedziałam, że lektura tego tytułu również będzie trafiona w sedno. Ściśle tajne to drugim tom serii ,,Ryder Creed" zaraz po Mrocznym tropie. Creed wraz z jednym ze swoich psów zostaje wezwany przez Departament Obrony do przeszukania pewnego osuwiska. Creed ma za zadanie przeszukanie tego terenu na którym znajdowało się tajne wojskowe laboratorium. Jak się okazuje teren ten skażony jest śmiercionośnymi substancjami, jednak Creed po znalezieniu pierwszego z ciał naukowców, stwierdza, że został on zamordowany. Sprawą zaczyna interesować się FBI, które zajęcie się sprawą powierza agentce Maggie O'Dell. Pomimo, że Creed i O'Dell lubią ze sobą pracować, to jednak tym razem dojdzie do wielu zgrzytów. Maggie ma za zadanie odkryć prawdę, a Creed ma tak poprowadzić dochodzenie, aby tajemnice nie wyszły na jaw. Alex Kava niezmiennie trzyma wysoki poziom prowadzenia narracji. To kolejny jej tytuł, którego nie mogłam tak po prostu odłożyć. Dzięki świetnie skonstruowanej fabule, podziale historii na krótkie rozdziały książkę czytało się niezmiernie szybko i przyjemnie. Każda przewracana strona budziła moje coraz większe zaciekawienie, co też dalej się wydarzy, jak się potoczą losy śledztwa, czy bohaterowie dojdą do kompromisu? Czy to właśnie nie tak powinna być skonstruowana dobra historia? Pozostało mi jedynie polecić Wam z czystym sumieniem ten tytuł.
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2015-10-30, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
KAVA BEZKOFEINOWA W tym roku minęło dokładnie 15 lat od chwili premiery debiutanckiej powieści Kavy, którą zapoczątkowała serię przygód Maggie O'Dell. Przez ten czas zdążyła już napisać piętnaście powieści, udzieliła się w dwóch zbiorach, opublikowała trzy opowiadania i jedną nowelę. Serię o Maggie oficjalnie zamknęła na 11 tomach, jednocześnie otwierając cykl o Ryderze Creedzie, którego ,,Ściśle tajne" jest drugim tomem, ale O'Dell nadal obecna jest na kartach jej powieści. Tym razem Creed wraz z jednym ze swoich psów, Bolem, zostaje wezwany przez Departament Obrony do przeszukania obszaru nietypowego osuwiska. W miejscu tym znajdowało się tajne laboratorium, teren jest skażony śmiercionośnymi substancjami, a na dodatek nikt nie chce powiedzieć ani ilu mogło zostać pogrzebanych, ani tym bardziej kim są zaginieni. Sytuacja zmienia się z misji ratunkowej w śledztwo, kiedy okazuje się, że pierwszy odnaleziony naukowiec został zamordowany. Śledztwem zajmuje się FBI, a jeśli FBI to także doskonale znana tak nam, jak i Creedowi, Maggie O'Dell. Niestety ich znajomość wystawiona zostaje na ciężką próbę z powodu sprzecznych rozkazów. Maggie chce bowiem wyjaśnić sprawę i złapać mordercę, Creed dostaje jasne wytyczne - wojskowe tajemnice nie mogą wyjść na jaw... Był taki czas, kiedy Kava pisała naprawdę świetne książki. Pierwsze dwie-trzy powieści, choć nie imponowały oryginalnością, były ciekawe, klimatyczne i nieźle pomyślane. I cóż, że pozostawały przy tym raczej przewidywalne, skoro cała reszta nie zawodziła. Potem zaczęło być gorzej, do tego nawet stopnia, że ciężko było mi przebrnąć przez niektóre jej propozycje. ,,Ściśle tajne" nie jest na szczęście powieścią złą, choć jednocześnie do tych pierwszych nadal jej daleko. Może to mnie zmęczyła już nieco forma, a może Kava się wypaliła i zmieniła na bezkofeinową... Autorka pisze lekko i prosto i to należy jej zaliczyć na plus. Potrafi też wywołać napięcie i zaciekawić. Odświeżenie w postaci zmiany bohatera to jednak trochę za mało by odświeżyć formułę i pchnąć serię na nowe tory. Całość tym razem na szczęście broni się całkiem nieźle, szczególnie dla czytelników, którzy znają dobrze poprzednie tomy i oczekują tych samych składowych. Poza tym, ten jubileuszowy rok okazał się dobrym rokiem dla Kavy. Wydała dwie powieści, trzecia część losów Rydera (,,Reckless Creed") już jest zapowiedziana na przyszły rok, a pół roku temu zatoczyła koło, powracając do losów Maggie w prequelu serii ,,Before Evil", napisanym na potrzeby antologii ,,Sweet Dreams". Fani więc nie mogą się nudzić. I nie znudzą się także czytając ,,Ściśle tajne". Dlatego polecam im sięgnąć po najnowsze przygody Rydera i Maggie, a wydawnictwu Harper Collins składam podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji. Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2015/10/30/scisle-tajne-alex-kava/

Ryder Creed ze swoimi psami zostaje wysłany na misję ratunkową w miejsce, gdzie obfite deszcze spowodowały lawinę błotną. Liczba zaginionych i martwych wciąż rośnie.

Okazuje się, że na miejscu było też wojskowe laboratorium. Komuś zależy, żeby wojskowe tajemnice nie ujrzały światła dziennego. Do śledztwa została też skierowana Maggie O'Dell.

Polecam.

Avatar użytkownika - iluzja
iluzja
Przeczytane:2020-03-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Pierwsza książka Kavy która kiepsko mi się czytało. To bardziej książka o tresowaniu psów tropicieli i tajnych działaniach amerykańskiej armii niż kolejna przygoda Maggi O'Dell.

Maggie O'Dell zostaje poproszona przez Bena Platta o sprawdzenie sytuacji w Karolinie Północnej po katastrofie związanej z osuwiskami ziemi. Pogrzebany został ośrodek badawczy, w którym mogły znajdować się próbki z groźnymi wirusami. Na miejscu Maggie spotyka Creeda, który ze swoimi psami szuka zaginionych. Jak zwykle szybka akcja, elektryzujące uczucia, niebezpieczeństwo zapewniają dobrą rozrywkę.

Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Przeczytane:2019-06-09, Przeczytałam, Posiadam,
Płomienie śmierci
Alex Kava0
Okładka ksiązki - Płomienie śmierci

Wciągająca fabuła, dynamiczna akcja, umiejętnie budowane napięcie... "Płomienie śmierci" to już dziesiąta powieść z bestsellerowego cyklu o przygodach...

Fałszywy krok
Alex Kava0
Okładka ksiązki - Fałszywy krok

Melanie Starks żyje w konflikcie z prawem. Jest samotną matką, wraz z siedemnastoletnim synem Charliem utrzymuje się z drobnych kradzieży i oszustw. Kiedy...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;