Ślad po mamie

Dziewczynka wie, że w tym temacie nikt nie mówi ,,ja” ani ,,usunęłam”.
Że zamiast mówić o sobie, podaje się tylko liczby i statystyki.
A te, które usunęły, milczą. Może nie chcą, by ktoś rzucił im w twarz: „morderczyni”.
Dziewczynka też się boi.
Dlatego się waha. W dyskusji nadal nikt nie używa słowa ,,ja”.
Ale dziewczynka nie lubi mówić o sobie w trzeciej osobie.
Marta Dzido (fragment wstępu)

Informacje dodatkowe o Ślad po mamie:

Wydawnictwo: Korporacja Ha!Art
Data wydania: b.d
ISBN: 83-89-91157-4

Kup książkę Ślad po mamie

Ślad po mamie - opinie o książce

Avatar użytkownika - brave_book
brave_book
Przeczytane:2023-06-11,

"Ślad po mamie" to bardzo krótka historia o młodej dziewczynie/kobiecie, która pod naciskiem podejmuje się aborcji. Po zabiegu wiele o tym rozmyśla, wraca do wspomnień z dzieciństwa, tworzy potencjalne scenariusze, zagłębia się w siebie.

W tle jej rozmyślań, przeżyć, emocji i przemian pojawia się miłość, przyjaźń, dorastanie, uzależnienie od narkotyków.

Tak jak "Sezon na truskawki" tak i tę książkę autorki czytało mi się świetnie i z dużym zaangażowaniem. Bardzo lubię styl Dzido, taki swojski i prosty, a jednocześnie intymny i wzbudzający emocje.

Ponownie dałam się też zatracić przemyśleniom o życiu i kobiecości oraz klimacie Warszawy sprzed kilkunastu/kilkudziesięciu lat.

Jest to książka właściwie na jeden wieczór, gdy ją otworzyłam to już zamknęłam kończąc. Jest naprawdę bardzo krótka, a opisywana historia mocno przykuła moją uwagę.

Bardzo lubię sięgać po takie historie, skłaniają mnie do wielu rozmyślań i poszerzają perspektywy, o doświadczenia innych osób.

Jeśli lubicie tego typu historie to gorąco polecam ♥️ "Ślad po mamie" jak i "Sezon na truskawki"🥰

"Ślad po mamie" Marty Dzido to książka z początku lat 2000. I choć minęło wiele lat to historia w niej zawarta wydaje się być ciągle "na czasie". To książka, którą przeczyta się w jeden wieczór ale rozmyślać będzie się o niej kilka dni ...

"Miłość kojarzy mi się z cynamonem i mlekiem. Z zapachem migdałów. Z ciszą pełną dymu. Miłość kojarzy mi się z moją mamą. Z wyśnionym miastem, krajobrazem, którego nie można zaznać za życia."

"Ślad po mamie" to spojrzenie na aborcję z perspektywy pojedynczej kobiety, bez uwikłania w polityczny kontekst.
To historia nastoletniej Anny, która zachodzi w ciążę z Grześkiem. Chłopak daje jej pieniądze na zabieg. Anna usuwa ciążę a po wszystkim próbuje na nowo poukładać swoje życie. Poznajemy tylko krótki fragment jej życia. Momenty złożone ze wspomnień. Rozmyślania o życiu, miłości, przyjaźni. Anna dopiero wchodzi w dorosłość więc eksperymentuje, poznaje siebie i innych, imprezuje, bierze narkotyki. W tym wszystkim przebija się jednak tęsknota za matką, potrzeba jej towarzystwa, zrozumienia.

To prosta ale głęboka opowieść.
O aborcji.
O kobiecie i innych kobietach.
O byciu kobietą.
O byciu z kobietą.
O byciu z mężczyzną.
O młodości i dorastaniu.
O matce.
I o nie zostaniu matką.

Uważam "Ślad po mamie" Marty Dzido za ważny przykład w polskiej literaturze kobiecej. Historia Anny jest przenikliwie prawdziwa, jak coś bardzo osobistego. Możliwe, że ta niewielkich rozmiarów książeczka przygniecie Cię, uderzy w Ciebie, pozostawi po sobie swój własny ślad. Tak było w moim przypadku.

Bardzo polecam. Czytajcie!

??

- Mamo, ludzie rodzą się dobrzy czy źli?

- Dobrzy.

- To skąd bierze się zło?

- ...Zło... Zło to jest taki tłuszcz, w który się obrasta z wiekiem.

(fragment książki)

°

,,Ślad po mamie" to historia nastoletniej Anny. Dziewczyna zachodzi w nieplanowaną ciążę, którą decyduje się przerwać. Po wszystkim rozmyśla nad konsekwencjami swojej decyzji, ale też wspomina czasy własnego dzieciństwa, opowiada o relacjach, uzależnieniach i codziennym życiu.

??

Autorka napisała tę książkę ponad 20 lat temu, a wydanie widoczne na zdjęciu jest wznowieniem wzbogaconym o aktualną przedmowę. Marta Dzido pisze w niej, że teraz, po latach ma do tej historii ambiwalentny stosunek. Mam podobnie.

Z jednej strony doceniam podjęcie tematu aborcji, niezbyt często obecnego w literaturze. Wierzę, że wiele kobiet może utożsamić się z Anną i odnaleźć w tej książce swój głos. Z drugiej strony po lekturze odczuwam jednak duży niedosyt. W mojej opinii to, co miało być głównym tematem historii, zostało zepchnięte gdzieś na dalszy plan i zastąpione opowieściami o znajomych, trudnych relacjach i narkotykach.

Zauważyłam też duży rozdźwięk między tym, co autorka obiecuje we wstępie, a tym, co faktycznie później dzieje się w głowie bohaterki i to chyba przeszkadzało mi najbardziej.

Mimo tych zarzutów z zainteresowaniem przewracałam kolejne strony, by dowiedzieć się więcej o życiu tytułowej Anny. Choć styl pisania nie jest do końca ,,mój", uważam, że autorka stworzyła w książce ciekawy, duszny i oryginalny klimat.

Myślę, że to taki typ historii zbierającej przeróżne opinie i warto po prostu wyrobić sobie na jej temat własne zdanie.

???

Avatar użytkownika - silverraven
silverraven
Przeczytane:2011-07-20, Ocena: 4, Przeczytałam,
Sezon na truskawki
Marta Dzido0
Okładka ksiązki - Sezon na truskawki

Zmysłowość, sensualność, namiętność. Młode dziewczyny, mężatki i matka w kryzysie wieku średniego. Jest też historia miłosna w stylu retro, której...

Kobiety Solidarności. Materiały odrzucone
Marta Dzido0
Okładka ksiązki - Kobiety Solidarności. Materiały odrzucone

Nowe, uzupełnione i uaktualnione wydanie książki Marty Dzido, pisarki i reżyserki, autorki filmu ,,Solidarność według kobiet". Reportaż o kobietach, które...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;